توصیه های لازم

ترمیم دندان (پرکردن دندان)

توصیه های لازم بعد از پر کردن دندان

پس ازترمیم دندان لازم است که:

 • لطفا تا یک ساعت دندانهای خود را روی هم فشار نداده وتا دو ساعت از خوردن غذا با دندان تازه پر شده خودداری فرمائید.(در ترمیم های همرنگ لازم نیست)
 • گاهی دندان شما تا مدتی(سه تا پنج هفته)به سرما وگرما حساس میشود.
 • حساسیت دندان به سرما وگرما هفته به هفته کمتر می شود نه روز به روز.
 • اگر حساسیت دندان شما در روزهای اول پر کردن بسیار بسیار شدید است و به گونه ای که هر لحظه مجبور به مصرف مسکن می شوید به احتمال زیاد لازم است دندان شما تحت درمان عصب کشی قرار گیرد .
 • اگر حساسیت دندان شما در آغاز چندان زیاد نبوده ولی با گذشت زمان حساسیت دندان بیشتر شده است دلیل برآنست که دندان باید از نظرنیاز به عصب کشی بررسی شود . گاه بروز ترک و شکستگی در پر کردگی دراین افزایش حساسیت دخالت دارد و گاه ممکن است مربوط به دندانهای مجاور باشد .
 • اگر در سطح دندان پرشده بلندی احساس می کنید نباید برروی آن فشار زیاد وارد کنید و یا با فشار دادن سعی دربرطرف نمودن نقطه بلند کنید . در این موارد بهتر است با مراجعه سریعتر به دندانپزشک خواستار اصلاح بلندی شوید درغیر اینصورت (عدم مراجعه به پزشک) احتمال شکستن پرکردگی و نیاز مجدد به ترمیم دندان وجود خواهد داشت.
 • پس از پر کردن دندان هنگامی که بی حسی دندان تمام می شود دردی شروع میشود که در بعضی مواقع نیاز به مصرف یک یا دوعدد مسکن برای تسکین درد دارد.توجه داشته باشید که این درد موقتی است و معمولاً نیاز به پیگیری جدی ندارد.درصورت تداوم درد و نیاز به مصرف مکرر مسکن لازم است مطلب را با دندانپزشک خود مطرح نمائید.
 • دربعضی مواقع پوسیدگی دندان به قدری عمیق میباشد که به نزدیکی عصب دندان رسیده است.درمواردی که دندانپزشک احتمال آلودگی عصب را زیاد بداند(دراصطلاح عموم پوسیدگی به عصب رسیده باشد)اقدام به درمان عصب کشی(روت کانال)می نماید.ولی دربعضی موارد با توجه به بعضی عوامل(مثل نداشتن درد،بازنشدن قطعی عصب پس ازبرداشت پوسیدگی،دادن یک شانس برای حیات دندان و جلوگیری ازکارهای پررفت وآمد وبالطبع پرهزینه عصب کشی و پست وروکش)دندانپزشک اقدام به ترمیم و پر کردن مشروط دندان می نماید و درمان عصب کشی را مشروط به بروز دردهای پیوسته و یا مکرر می نماید. لذا درچنین مواردیکه دندان به صورت مشروط پر میشود باید انتظار مسئله درد بعدی را درنظر داشته باشید.
 • گاهی از روی علائم بالینی یا رادیوگرافی نمی توان دقیقا مشخص نمود که پوسیدگی یک دندان به عصب بازشده است یا خیر.دراین صورت دندانپزشک با هدف ترمیم و پرکردن دندان اقدام به برداشت پوسیدگی وحذف تمام قسمتهای تخریب شده دندان می نماید تا جایی که به بافتهای کاملاً سالم رسیده و بتواند دندان را پرکند.درعین حال ممکن است گسترش پوسیدگی تا حدی عمیق باشد که به عصب دندان رسیده باشد(حتی بدون اینکه دندان قبلاً دردناک شده باشد)دراین موارد ناچاراً دندان نیاز به عصب کشی داشته وجهت انجام عصب کشی آماده خواهد شد.
 • در بسیاری از موارد درد پس از پرکردن دندان مربوط به مسائل جانبی پرکردن است.بطور مثال؛حرارت و لرزش ناشی از تراش قسمت های پوسیده. بوجود آمدن زخم آفت در مجاورت محل تزریق یا محل پرکردگی. بوجود آمدن زخم لثه ناشی ازاستفاده ازوسائل ترمیم دندان یا ساکشن. توجه داشته باشید که تمامی این زخمها به صورت خود به خود بهبود می یابد و حداکثر نیاز به مصرف نوعی دهان شویه یا یک یا دوعدد مسکن در روزهای اولیه خواهند داشت.
 • دوام این پرکردگی به چند عامل بستگی دارد: الف-وسعت پرکردگی ب-ضخامت یا استحکام دیواره های باقیمانده دندان که در اطراف پرکردگی وجود دارد. ج-رعایت بهداشت دهان ودندان(اعم از مسواک،نخ دندان،دهان شویه). د-نوع تغذیه(ازنظرمصرف مواد غذایی شیرین و نشاسته ای و غذاهای سفت). ه-رابطه دندانها با یکدیگر(جفت شدن یا نشدن صحیح دندانها). و-دقت ومهارت دندانپزشک. ز-عمق پرکردگی ونزدیکی یا دوری آن ازعصب. ح-عادات بیمار(مثل دندان قروچه،روی هم فشردن دندانها به طورناخودآگاه). ط-نوع ماده پرکننده.
 • مواد ترمیمی همرنگ دندان(مواد سفید)که دراین کلینیک مورد استفاده قرار میگیرد ازاستحکام بالائی برخوردار بوده(درحد آمالگام)ومی تواند دوام زیادی داشته باشد.
  البته رعایت دقیق بهداشت دهان و استفاده مرتب و منظم از نخ دندان در دوام آن نقش زیادی دارد.
 • دستگاهی که برای ترمیم دندانها با مواد همرنگ استفاده می شود(دستگاه لایت کیور)با نورآبی یا بنفش رنگی که تولید می کند باعث سخت شدن ماده همرنگ می گردد واستفاده از عبارت لیزر اشتباه رایج میباشد.در دندانپزشکی از لیزر بیشتر برای جراحی ها،کاهش درد وبعضی کارهای جانبی مثل سفید کردن و گاه تراش دندان قبل از مرحله پرکردن استفاده می شود.

افکار در مورد

 1. ف شکری گفت:

  سلام آفای دکتر وقتتون بخیر , من دندون بالا شماره ۵ رو سطحی پر کردم بعد چند روز احساس کردم بلنده رفتم امروز دکتر برام کوتاه کرد چندین بار هم اون کاغذ رو امتحان کرد کوتاه بلندی رو مشخص کنه گفت اوکیه من تو مطب اوکی بودم گفتن که هردو طرف دندون ها رو رو هم میذارید فاصله نداره من امتحان کردم دیدم هر دوطرف میمونه اونجا اوکی بودم اما الان چیزی خوردم مشکل بلندی حل شده ولی موقع غذا خوردن دندون هام به هم میخوره حس بدی دارم نمیدونم باید چیکار کنم و اینکه دندون م رو محکم که فشار میدم احساس میکنم سنگ سفت رو دارم فشار میدم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   این اشکال طبیعی است . بارها پیش اومده که مراجعه کننده برای بار دوم برای ادجاست (تنظیم بلندی دندان ها) مراجعه می کند . این اتفاق خیلی شایع نیست ولی وقتی آن را میبینیم متعجب نمی شویم . لطفا با خیال آسوده به دندانپزشکتان مراجعه کنید .
   موفق باشید

 2. ava گفت:

  سلام دکتر خوبید
  من امروز میخواهم دندانم را پر کنم
  امالگام را پیشنهاد میکنید یا کامپوزیت ؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   در حال حاضر و با توجه به پیشرفت های کامپوزیت ها و تامین زیبایی بیشتر ، اولویت با درمان های هم رنگ است . البته تشخیص شرایط مناسب با پزشک معالج است و هر دندانی را نمی توان با کامپوزیت ترمیم کرد .
   شاد و خندان باشید

 3. محیا گفت:

  سلام خسته نباشین …من قبلا دندون شماره یک و دو روپرکردم و پرکردن هردو دندونم، از هر دوطرف بود ولی متاسفانه از کناره ها پوسیده شدن ، سوالم اینه که اگه دندونی که از هر دو طرف پرشده باشه قابل ترمیم مجدد هست ؟ ممنون میشم پاسخگو باشین

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم محیا
   این که دندانی از دو سمتش دارای ترمیم قبلی باشه ، مانع ترمیم مجدد آن نیست .
   موفق و خندان باشید

 4. امیری گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونا جلوم رو پر کردم دهانشویه ایرشا خریدم استفاده کنم ضرری نداره برا دندون پرشده ، آسیب نمیزنه؟ انگار میگن ضرر داره

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام جناب امیری
   دهانشویه های استاندارد و دارای تاییدیه بهداشتی هیچ گونه ضرری برای ترمی شما ندارد .
   موفق و پایدار باشید

 5. آرمین گفت:

  سلام آقای دکتر
  بنده ظهر دندانم را با آمالگام پر کردم و آخر شب مسواک و نخ دندان کشیدم
  پرسشم این هست که حداقل چند ساعت پس از ترمیم امالگام مبشود نخ دندان و مسواک زد ؟
  سپاس

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام آرمین جان
   بعد از یک ساعت از درمان انجام شده توسط آمالگام استفاده از نخ دندان و مسواک بلا اشکال است .
   موفق باشید

 6. صدرا گفت:

  با سلام
  بنده ۳ ماه قبل دندانم را با کامپوزیت پر کردم اما بعداز یک ماه کامپوزیت شکست. به پزشک دیگری مراجعه کردم و با آمالگام دندان را پر کرد. الان بعداز گذشت یک ماه هنوز به سرما و گرم حساس است.
  آیا این طبیعی است؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام جناب صدرا
   نیاز به اطلاعات بیشتری دارم . حتما باید معاینه شوید .
   موفق باشید

 7. مرتضی گفت:

  آقای دکتر سلام
  نزدیک به سه هفته پیش دندون شش سمت چپ بالا رو عصب کشی کردم و بعد از ترمیم نزدیک به یک هفته با اون سمت چیزی نخوردم بعد از این مدت شروع کردم به جویدن که احساس بلندی کردم . به دکتر که مراجعه کردم خیلی دعوا کرد من رو که چرا زودتر نرفتم ، بعد از اصلاح ارتفاق دندون گفت تا ده روز با اونطرف چیزی نخور ، الان بعد از گذشت این مدت وقتی چیز سفت میخورم مثل مغزها و ته دیگ احساس درد می کنم …و همینطور وقتی دراز می کشم احساس میکنم دندون بالا و پایینم به هم می خورن که در حالت عادی و ایستاده چنین حسی ندارم . نیاز به بررسی بیشتر توسط پزشک هست یا باید زمان بدم بهش
  ممنون از شما

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام آقا مرتضی
   برای بررسی بیشتر بلندی دندان بهتره که مجددا به دندانپزشکتون مراجعه کنید .
   موفق باشید

 8. یعقوبیان گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده چندماه پیش دندون هشت پایین رو ترمیم کردم بعداز ترمیم یه حسی داشتم انگار که یه تیکه گوشت لابه لای دندونا گیر کنه همچین حس ازاردهنده ایه طوری که اذیت میشم مجبورم باسمت دیگه دندونم غذارو بجوم. بعداز یک هفته یه سمت دندون ترمیمی شکست و رفتم عصب کشی کردم همراه روکش.و هیچ تاثیری نداشت ..

  ازاون موقع تا الان ۳ماهه همین حالت هستش
  مشکل چی هست ممکنه راهنمایی کنید
  باسپاس فراوان

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   نیاز به معاینه حضوری دارید .
   موفق باشید

 9. پانیذ انجامی گفت:

  سلام من چند روز پیش برای دندون عقلم که برسی کنن رفتم دکتر و ایشون دوتا دندون کنار هم دیگم رو بدون عکس و بدون این که درد داشته باشم و حتی ظاهرش مشکلی داشته باشه خالی کردن و یکی رو پر و یکی رو پانسمان دیروز رفتم با عکس یکی خراب بود ایشون باز دوتا کنار هم رو خالی کردن و پر. میخواستم بدونم ممکنه الکی اینکار رو کرده باشن؟و اصلا این تعداد دندونم مشکلی نداشته باشه؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   من اصلا نمی تونم تصور کنم چنین امکانی وجود داشته باشد !! ولی یک سوال مهم وجود دارد که شما وقتی به پزشکتون اعتماد ندارید و چنین ذهنیتی دارید چطور می تونید به نتایج درمانتون اطمینان کنید .
   من فکر کنم شما باید اول ذهنیت خود را بهتر کنید . با این روش نتایج خوبی حاصل نخواهد شد .
   موفق باشید

 10. باسلام و وقت بخیر من دندونمو با کامپوزیت ترمیم کردم و سطحی ام بود چون قرار بود که حتی بی حسی نزنن خودم اصرار کردم ک بی حس کنن اما الان چند ماهه گذشته و حس بعد از خوردن ترشی داره دندونم و اصلا به غیر از چیزای نرم نمیتونم با اون سمتم بخورم به چه دلیله؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   این مورد نیاز به معاینه حضوری و تست کلینیکی دارد .
   موفق باشید

 11. محمد آرمانی گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر
  من تو حدود ۱۰ روز ۹ تا دندان را ترمیم کردم که اصلا درد نداشتن که ۵ تا نزدیک به عصب بود ، دکتر دندان های نزدیک به عصب را مواد هم رنگ پر کرد به دلیل اینکه اگر نیاز به عصب کشی بود فقط داخل دندان سوراخ ایجاد کنن و عصب کشی کنن ، جلسه آخر ۴ تا دندان از من ترمیم کردن که دوتاش نزدیک به عصب بودن بعد اون جلسه دندان هایی که قبلا ترمیم کرده بودن بعضی هاشون نزدیک به عصب بودن و بعضی هاشون نبودن امروز درد گرفتن ، آیا این طبیعی هست ؟ دکتر به من گفته یک ماه صبر کن نتیجه رو ببین . تو این ۱۰ روز به من فشار زیادی آمد ، فک من دیر بیحس میشه مجبورن ۳ الی ۴ تا بی حسی تزریق کنن و فک پایینم تو مراحل ترمیم کامل بی حس نشده بود و تو حین ترمیم هم درد داشتم. مورد که هست من برای اولین بار هم از موارد هم رنگ استفاده می کنم و دندان هایی که نزدیک به عصب بودن قبلا با امالگام پر شده بود .

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام محمد آقا
   فقط یک مورد واضح در متنتون پرسیده اید که باید پاسخ بدم ، گاها طبیعی است و گاهی هم میتونه دلایل دیگری داشته باشد . در مورد ترمیم های نزدیک به عصب هم خدمت شما عرض کنم که با توجه به پیشرفت مواد دندانی و کامپوزیت ها ، این درمان کاملا موفق است و بیشتر از آمالگام ایجاد ریسک نخواهد کرد .
   موفق و پایدار باشید

 12. طاها کاتبی گفت:

  سلام اقای دکتر من دندونمو چهار روز پیش پر کردم و بعد از برطرف شدن بیحسی فهمیدم یکم موادش بلنده و چون دندون پایین ک زیر همین دندون قرار میگیره هم پر شده اس الان موقع غذا خوردن دندون پایینیم درد میگیره و فک کنم هم ی تیکه از مواد دندون پایینم هم بخاطر فشار شکسته ولی مطمن نیستم …ب نظرتون بلندی موادو درست کنه دکتر دندون پایینم دردش خوب میشه یا دندون پایینم عفونت کرده ؟؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   برای اصلاح بلندی سریعا اقدام کنید . احتمال بسیار زیاد درد منتشر شده در ناحیه بر طرف می گردد .
   موفق باشید

 13. جعفر محمدی گفت:

  سلام
  مدت زیادی هست که در لثه من آبسه وجود دارد اما هیچ دردی را بوجود نیاورده و حتی دهانم هم بوی بد نمی دهد فقط حجم این
  آبسه متغییر و بزرگ و کوچک میشه . این آبسه بعد از پر کردن دندانم بوجود امده
  لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام جناب محمدی
   لطفا برای درمان ریشه به دندانپزشکتون مراجعه فرمایید .
   موفق باشید

 14. فاطمه گفت:

  سلام دکتر . خسته نباشید … من یک هفته پیش دندون ۴ بالا رو پر کردم یعی هم عصب کشی هم پر با آمالگام
  هم درد داشتم این یک هفته هم حس میکردم یکم بلنده هم وقتی سرما بهش میزد درد میگرفت
  رفتم پیش دکترم یکم دندونمو کوتاه کرد اام اومدم خونه دیدم سطحش زبره … بعد واسه سرما هم ازش پرسیدم گفت درد از یه دندون دیگه اس ..
  حالا سوال من اینه واسه این زبری باید دوباره برم پیش دکتر تا رفع بشه؟
  بعد اینکه امکان نداره دندون عصب کشی شده نسبت به سرما حساس باشه که دکتر گفت از دندون دیگه است؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام فاطمه خانم
   زبری ترمیمی شما ممکن است به مرور کم تر شود و یا کم تر حس شود ولی بهتر است دندانپزشکتون شما را ویزیت کند . در مورد حساسیت به سرما در دندان عصب کشی شده با دندانپزشکتان هم عقیده هستم .
   موفق باشید

 15. مجیدی گفت:

  سلام آقای دکتر اگر دندان پرشده با مواد همرنگ کوتاه باشد، میتوان مجدد روی آن مواد، مواد گذاشت تا کوتاهی جبران شود؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام عزیز
   دندان های پر شده به ندرت کوتاه هستند ولی گاها این گونه دیده می شوند . البته امکان اضافه کردن کامپوزیت تحت شرایط خاص وجود دارد .
   موفق باشید

 16. نیکی متقی گفت:

  سلام جناب دکتر خسته نباشید.
  یک هفته است که دندان شماره ۴ پر کردم با مواد همرنگ، الان با آب سرد که غرغره میکنم تیر میکشه خیلی عمیق نه اما هست؟ امکان داره به عصب رسیده بود و پزشکم متوجه نشده باشن؟ اللته opgتهیه کرد بودم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم نیکی
   در شرایط نزدیکی بسیار زیاد ناحیه پوسیدگی و پالپ دندانی ، امکان واکنش دندان به درمان ترمیمی وجود دارد . هر چند هیچ زمانی نمی توان گفت خطای پزشکی غیر ممکن است ، ولی در این مورد احتمالش کم است .
   موفق باشید

 17. محمد ملک گفت:

  سلام اقای دکتر من سه روز پیش دندون چهارمو ترمیم کردن و چون پوییدگی عمیق بود دندان خیلی تراش خورد و طرحش کاملا تغییر کر حالا دندان ۵و۶ ام روی ۵و۶ پایین قرار نمیگیرند،و توی خواب دمدون قروچه میرم میشه دندان اینقدر کوتاه شده که فشار به بقیه میاد یا خیلی بلنده؟و اینکه باید چکار کنم چهارو بلند کنم یا ۶ روتراش بدم.ممنون

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام محمد جان
   شما باید خیلی زود و قبل از اسیب های جدی به دندانپزشکی مراجعه کنید

 18. م. ج گفت:

  سلام
  دکتر من یک ماه پیش دندان پایین چپ ( دو تا بعد عقل)
  رو گفتن پوسیدگی سطح دو داشته و با ماده همرنگ دندان پر کردن ( حس حالت ادامسی داشت) با اون نور ابیا که باعث سفت شدن میشه، الان حس میکنم اون ماده فرورفتگیش بیشتر شده و نمیتونم چیزای سفت مثل ته دیگ بخورم یه دفعه دندونم تیر بدی میکشه، برای چیه به نظرتون؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   شاید پریدگی باشه . بهتره به دندانپزشکتون جهت بررسی مراجعه کنید

 19. سمیه گفت:

  با سلام
  دندون ۷ رو پر کردم اومدم خونه متوجه شدم فاصله بین دندون ۶ و ۷ رو دکترم پر کرده و نمیتونم نخ دندون بکشم دوباره رفتم پیشش گفت بهم اعتماد کن بخاطر اینکه دندونت نزدیک عصب بود بینشو پر کردم .میخاستم ببینم مشکلی بعدا پیش نمیاد؟چون من همیشه نخ دندون میکشم و هیچ جوره نتونستم قانعش کنم که فاصله بذاره

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم سمیه
   ترمیم دندان باید به گونه ای باشد که امکان نخ دندن کشیدن وجود داشته باشد .
   موفق باشید

  2. فاطمه مقدم گفت:

   سلام دکتر وقت بخیر من۴ ماهه ک دندون آسیایی فک پایینمو ترمیم کردم،۲ ماه هست ک لثه کنار دندون ترمیم شده و دندون سالمم ورم خیلی کوچولویی کرده درد نمیکنه فقط یکم ورم داره خیلی میترسم مشکل ساز بشه برام امروز با تمام وجودم لثمه با فشار دهنم کشیدم بالا یکم خون ازش زد بیرون بنظرتون چرکی شده لثم؟ بعداً مشکل ساز نمیشه آخه دندونام اصلا درد نمیکنه فقط لثه بین دندان ترمیمی و دندون سالم یه ذره ورم داره ممنون میشم جواب بدید تشکر

   1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

    سلام فاطمه خانم
    موردی که فرمودید باید با گرافی دقیق و تست های کلینیکی علت یابی گردد و حتما باید به دندانپزشکتون اطلاع بدید .
    موفق باشید

 20. نازنین زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر و آرامش
  من پریشب دندونم رو ساعت ۸ عصب کشی کردم و بعد فردا ساعت ۴ونیم دندونم که عصب کشی کرده بودم و شش سمت چپ بالا بود رو با آمالگام ترمیم کردم
  برام با اون تیکه کاغذ امتحان کردن و گفتن بلند نیس ولی یه حسی دارم وقتی دندونامو کامل میذارم رو هم یه حسی دارم توو اون قسمت نمیدونم بلنده نمیدونم مال عصب کشی و ترمیمه واقعا تشخیصش سخته برام
  طبیعیه یا باید بذارم زمان بگذره؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام نازنین خانم
   به نظرم با رعایت احتیاط و عدم فشار زیاد حداکثر تا یک هفته صبر کنید . البته توصیه پزشک معالج ارچح است .

   1. نازنین زهرا گفت:

    سلام مجدد اقای دکتر خداقوت
    ممنون که جوابمو دادین
    دندونی که عصب کشی و پر کردم گاهی اوقات وقتی باد سرد بهش میخوره تیر میکشه و بعد از چند ثانیه آروم میشه یا وقتی میخوام با این طرف غذایی بخورم انگار به دندونم فشار میاد و نمیتونم درست بجوام یکمی درد میگیره ولی بعد دوباره خوب میشه
    این میتونه از آمالگام باشه یا ممکنه ترمیمم یکمی بلند باشه؟

    1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

     سلام بزرگوار
     حساسیب به سرما برای دندانی که تازه درمان ریشه شده کمی بعید است .

   2. نازنین زهرا گفت:

    سلام مجدد و خداقوت

 21. اسدی گفت:

  سلام من سه هفته قبل پوسیدگی بین دندانی دندان ۶ و ۷ پایین انجام دادم که البته خود دو تا دندون هم سطوحش پر شد.دو روز دیگه اش نخ دندان کشیدم که به سختی رفت ولی نخ رو از بین دندان ها خارج کردم و به سمت بالا نکشیدم یه تکه خیلی کوچیک مواد طوسی پرکردگی بیرون اومد.
  از فرداش وقتی دندانم رو لمس میکردم یا سر جاش یه مقدار تکون میدادم صدا میده ( قژ قژ ) .البته به دکتر گبتم که به سختی نخ میکشم و بین پوسیدگی یه چیزی رد کرد ولی این تق تق و صدا همچنان هست علتش چیه واقعا عصبی شدم؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   نیاز به معاینه حضوری دارید

 22. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر دندان عقل و کناریشو در فک پایین ترمیم کردم ولی اگه یه چیزی فلزی مث قاشق بخوره به دندون هام درد شدیدی میگیرن علتش چیه ؟؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام سارا خانم
   در هنگامی که دندان ها با آمالگام ترمیم می شوند ، عملا یک فلز را در حفره قرار داده ایم . در بعضی مواقع برخورد یک قاشق فلزی به آن دو اتفاق را سبب می گردد . یا تخلیه الکتریکی داریم که سبب تحریک پالپ و حس درد می شود و یا به علت وجود بزاق یک پیل الکتریکی موقت ایجاد می شود که پالپ را تحریک خواهد کرد . این موارد در اکثریت موارد به مرور بر طرف می گردد .
   موفق باشید

 23. محمدبهرامی گفت:

  سلام جناب آقای دکتر من ۳ تا از دندونامو پر کردم بعد علاقه دارم که تو نظام استخدام بشم که یکی از شرایط استخدام اینه که بیش تر از ۴ دندان پرشده نداشته باشی خواستم بدونم راه دیگری بجز پرکردن برای ترمیم دندان وجود داره که معلوم نباشه

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام محمد جان
   معاینات پاراکلینیکی نشان دهنده تمامی ترمیم ها خواهد بود .

 24. مهناز گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونمو هفته پیش پر کردم توی عکس دندونم‌پوسیدگی عمیق نبود قبلا بعضی وقتا یکم درد توی اون سمت دندونم احساس کرده بودم ولی خیلی حزبی بود و برطرف شد خودش بعد به دکتر گفتم احساس ناراحتی کردم اون دندون برام پر کرد ولی بعد از پر کردن موقع غذا خوردن یکم درد میگرفت ‌بشدت حساس به گرما و سرما بود که بعد از یک هفته درد مربوط به جویدن برطرف شد و حساسیتشم به مراتب کمتر شده ولی به درد خیلی خفیف(نه نبض دار) مداوم احساس میشه که البته همیشه نه به نظرتون این دندون احتیاج به درمان ریشه داره؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   شرایط فعلی که گزارش کردید به شرایط دندان نیاز به درمان ریشه نزدیک نیست . کمی صبوری کنید و در صورت بر طرف نشدن درد به دندانپزشکتون اطلاع دهید .

 25. سید علی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من امروز برای جرمگیری رفتم ولی دکتر بعدمعاینه یکی از دندونامو ترمیم کردو گفت اول باید ترمیم شه.پسفردا میتونم جرمگیری کنم؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   متوجه سوالتون نشدم

 26. مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید .من دندونمو روکش کردم که موقع روکش دندون بالاییشو کمی تراش دادن یکمی که رو هم بشینه والان بعد دوهفته همون دندونم که تراش داده شده درد میکنه طبیعیه یا … میشه توضیح بدین تشکر ازتون

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام اقا مهدی
   دندان روکشی که تراش کمی خورده باشه به دلیل تراش نمی تونه درد بگیره . باید علت مشکل را بررسی کنیم .

 27. سجاد قلی پور گفت:

  سلام دندان ۶ و ۷ پایین رو ترمیم با امالگام انجام دادم الان که اومدم خونه متوجه شدم فضای بین دندان ها هم پر شده یعنی نمیتوانم نخ دندان بکشم ایا این طبیعیه؟؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام سجاد عزیز
   نخ دندان جزو الزامات بسیار مهم در دندانپزشکی است و امکان صرف نظر کردن از آن وجود ندارد .
   لطفا به دندانپزشکتان اطلاع دهید .
   موفق باشید

 28. younes گفت:

  سلام آقای دکتر
  یکی از دندان های ردیف بالای فک که اگه اشتباه نکنم دندان آسیاب کوچک دوم میگن بهش نصفش به صورت عمودی به خاطر پوسیدگی افتاده بود و نصف بود مراجعه کردم به دندان پزشک گفت عکس بگیر اگه شد نگه میداریم
  خلاصه عکس گرفتم عصب کشی کرد بعدش با سیم کشی و این چیزا یه چیزی وصل کرد به دندان نصف شده الان اون قسمت پره یه چیز سفیدی هست اصلا نفهمیدم چی هست
  قسمت لثه اون قسمت هم کلا رفته پایین
  لثه هام هم چند روزه تورم کردن وزخمن اون قسمت
  ایا این شکل حفظ دندان ضرری نداره؟؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام یونس عزیز
   من که متجه سوال نشدم
   اینو گذاشتم ببینم خودت میتونی اصلاحش کنی؟

 29. حمیدرضا عرفانی گفت:

  یک سوال فوری داشتم خاهشا جواب بدید ایا ترمیم درد داره خاهش میکنم هرچه زود تر جواب بدید.

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   ترمیم دندان درد ندارد

   1. حمیدرضا عرفانی گفت:

    خیلی ممنون دکتر به هر پزشکی گفتم جواب ندادن ولی شما پاسخ دادی ممنون .دیشب رفتم دندانپزشکی برای ترمیم فقط یکم درد داشت مرسی????????

    1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

     سلام حمید رضا جان
     خدا را شکر که موثر بوده و نتیجه گرفتی .
     برات بهترین ها را ارزو میکنم

 30. الناز ایرانی گفت:

  سلام آقای دکتر عزیز
  من از یک ماه پیش حدودا تمام دندانهای بالا و پایین عقبیمو رسیدگی کردم.۴ تاشون پوسیدگی خفیف داشتن که ترمیم شد ولی بقیه رو فقط مواد آمالگام رو با کامپوزیت عوض کردم چون دوست نداشتم سیاه باشه مواد.حالا بعد گذشت یک ماه همچنان درد دارم و اکثرا تلیط میخورم چون نمیتونم غذا رو بجوم خیلی خسته شدم از این درد کشیدن.میخواستم ببینم آیا طبیعیه زمان ببره برا آروم شدن درد.واصولا چقد طول میکشه درد تموم شه دیگه با توجه به اینکه حدود ۱۲ دندون رو در عرض ۳ هفته ترمیم پوسیدگی و تعویض مواد کردم.ممنون از لطفتون

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام الناز خانم
   مدت زمانی که فرمودید و شدت دردی که فرمودید ، عادی نیست . بهتر است به دندانپزشکتان اطلاع دهید

 31. نیلوفر گفت:

  سلام.خسته نباشید
  من دندون شیش و هفت پایین سمت چپم رو ترمیم کردم عصب کشی هم نشده.الان با گذشت۹روز هنوز موقعی که با این دندونا چیزی رو میجوم تیر میکشه و درد میگیره.به نظرتون این موضوع طبیعیه یا نیازه که دوباره به پزشک مراجعه کنم؟درضمن موقع خوردن آب سرد هم این درد برای چند ثانیه میاد سراغم.ماده ی ترمیمیش رو نمیدونم اسمش چیه.نقره ای رنگ هستش

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم نیلوفر
   امکان واکنش به تغییرات حرارتی در ترمیم های آمالگام شایع است . بهتر است کمی صبر کنید .
   موفق باشید

 32. پارسی گفت:

  سلام
  آقای دکتر لطفا راهنمای کنید
  در مورد ترمیم دندان با کامپوزیت دندانی که قبلا اصلا درد نداشت اما یه خورده ظاهر آن پوسیده بود و عکس هم گرفتیم و دکتر با کامپوزیت آن را ترمیم کرد اما الان چند روز میگزه و این دندان به سرما واکنش نشان میده و درد میکنه و موقع غذا خوردن احساس فشار روی آن دندان است و قبل از ترمیم دندان اصلا این مشکلات را نداشت لطف میکنید بفرمایید ممکنه مشکل از چی باشه آیا ممکنه ماده همرنگی که استفاده کرده کیفیت پاینی داشته که دندان واکنش نشان میدهد خواهش میکنم توضیح دهید
  ممنون

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام پارسای عزیز
   ترمیم با کامپوزیت ، یک درمان رایج و موفق است و البته گاها مشکلاتی را بروز می دهد . مسلما کیفیت مواد نمی تونه علایمی که گفتید را ایجاد کند . ضمنا برای تشخیص علت این مشکلات باید تست ها مختلفی انجام شود . بهتر است اشکال ایجاد شده را به دندانپزشک خود گزارش کنید

 33. محدثه گفت:

  سلام دکتر من ۲۱ سالمه،من دندون جلوم نیاز به پر کردن داشت،دکتر پر کرده بعد دیدم که خیلی دندونمو تراشیده یعنی حجم دندونم خیلی کم شده وقتی زبون میزنم اصن حس بدی پیدا میکنم خیلی خیلی ناراحتم دکتر اصن چند روزه مریض شدم از ناراحتی بیش از اندازه چون دندون جلومه خیلی میترسم،این طبیعیه ک واسه پر کردن ساده انقد روی دندونمو تراش داده حجمش کم شده؟؟؟اخه قبل اون من دندون بقلیشم پر کردم ولی دکتر قبلی اصن با جلوی دندونم کار نداشت اصن دست نزده به جلوی دندون فقط پشتش ک پنهانه کار کرده ولی این یکی دکتر جلوی دندونمو دست کاری کرده ،خواهش میکنم بگید من چیکار کنم البته ظاهرا مشخص‌نیس دست میکشم یا زبون میزنم میفهمم چیکار کرده ببخشید طولانی شد

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام محدثه عزیز
   من حدود بیست ساله که توی این شغل در حال خدمت هستم . باور کن به خاطر ندارم دو دندان از یک نفر را تراشیده باشم و میزان تراش یکی باشد . بنابر این مقایسه ات منطقی نیست . میزان تراش را پوسیدگی تعیین میکند که البته در بسیاری از موارد بسیار موزیانه خود را مخفی کرده و حتی دندانپزشک را غافل گیر می کند . اگر میزان تراش کم تر باشد مواد کمتری برای ترمیم آن ناحیه لازم است و استحکام ساختاری بالا تر است و هزاران نکته مثبت دیگر دارد که در نهایت تراش بیشتر را از انتخاب دندانپزشک دور می کند . من فکر میکنم در درمان قبلی همکار عزیزم با پوسیدگی بسیار کمی مواجه بوده است و در درمان اخیر شما همکار دیگرم با طیف وسیع تری از پوسیدگی مواجه شده و مجبور شده که مینا سطح بیرونی دندان را هم بر دارد .
   من فکر میکنم اگر ترتیب مراجعاتت بر عکس بود همین حس امروزتم بر عکس بود .
   امیدوارم تونسته باشم ذهنت را آروم کنم

 34. مریم زند گفت:

  سلام آقای دکتر
  دوتا دندانهای جلوییم رو همزمان پرکردم،چون در فاصله بین دو دندان پوسیدگی بود و نمای زیبایی نداشت
  الان مشکلی ک دارم این هست ک دندونام از بالا فاصله داره ولی از پایین با مواد همرنگ ک پرشده بهم چسبیدن و نمیتونم نخ دندون استفاده کنم،چکار باید کنم؟آیا این مشکل به مرور باعث پوسیدگی میشود؟
  سپاسگزارم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   آناتومی دندان ها به شکلی است که ناحیه ای برای حضور لثه در نظر گرفته شده است و نمی توان ناحیه مربوطه را پر کرد ولی باید بتوانید نخ دندان استفاده کنید . در صورتی که مشکلی برای کشیدن نخ دندان دارید ، حتما به دندانپزشکتون اطلاع بدید .
   موفق باشید

 35. الینا صباحی گفت:

  سلام آقای دکتر. روزتون بخیر.
  من دندان نیشم به سرما و گرما بسیار حساس بود. دیروز به دندان پزشکی مراجعه کردم. دندون نیشم رو با مواد رنگ دندان ترمیم کردند. امروز که نخ دندون میزدم. بخشی از پر کردگی بین دندونم با نخ دندون خارج شد. و هنوز هم بسیار به سرما و گرما حساس هستش. الان نگرانم نکنه پر کردگی از دندان خارج شده باشه. خالی شدن پر شدگی دندان نیش با نخ دندان امکانش هست و اینکه آیا با وجود ترمیم و عدم بهبود، دندان نیاز به عصب کشی داره؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   بسیار بعیده که پر کردگی به این سادگی خارج بشه و البته که غیر ممکن نیست . ولی برای بررسی نیاز به معاینه است . حساسیت هم باید توسط دندانپزشک بررسی شود . موفق باشید

 36. سوگندجهانگیری گفت:

  سلام آقا دکتر خسته نباشید.سوگند هستم حدود ۶یا ۵ماه پیش سه تا دندون بالایی جلوم رو ترمیم کردم اوایل به آب سرد و گرم خیلی حساس بود که من مراعات کردم کمی بهتر شد ولی خب دندونام استحکام قبل و نداره وهیچ استفاده ای نمیتونم ازشون داشته باشم خیلی حساس شدن دکتر که رفتم گفتن باید هر تارو اعصب کشی کنی پیش یک دکتر دیگه که رفتم گفتن که اگرلبنیات زیادمصرف کنم خوب میشه چون دندونام حیف الان یک هفته است که دندونام خیلی دردمیکنه حتی دهنمو بازمیکنم یه باد که بهشون بخوره درد خیلی بدی میگیره لث هامم میسوزن بنظرتون چیکارکنم؟
  (شرمنده طولانی شد..ممنونم. )

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام سوگند عزیز
   قطعا مراجعه شما به یک دندانپزشک نبوده که پاسخ مصرف لبنیات دریافت کرده اید . لطفا به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل را حل کنند . موفق باشید

 37. علی گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  دکتر من دیروز دندون پایین یکی مونده به آخر(دندون عقل رو به حساب نیاریم) رو با مواد سفید پر کردم.بعد الان یه درد کوچیک حس میکنم(حالت مرده درده) که گاهی اوقات به گوشم هم میرسه این درد.(البته قابل تحمله و شب هم از خواب بیدار نمیشم )که این درد وقتی غذا روش میخورم و فشار میدم بیشتر میشه که دیگه میترسم با این سمت غذا رو بجوم.حالا داستان اینه که موقعی که دکتر عکس گرفت گفت پر کردن سطحیه و وقتی دندون رو تراشید و پوسیدگی ها رو خارج کرد یه خورده گود شد دندون بعد یه نقطه قرمز رنگ مشخص شد که دکتر سوزنش رو که میگذاشت روی اون نقطه خیلی درد میگرفت و گفت زیاد تراشیده شده و رسیده به عصب(همون نقطه قرمزه) و گفت احتمالا عصب کشی بخواد(البته تراشیدن دندونم رو یه دندانپزشک دیگه انجام داده بود و پانسمانش کرده بود که من دیگه پیش اون نرفتم و ایشون پانسمان رو برداشت)بعد واسم ترمیمش کرد و گفت برو باهاش غذا بخور تا سه شنبه ببین اگه درد گرفت بیا واست عصب کشی کنم.حالا به نظرتون دو روز کافیه واسه اینکه ببینیم درد آروم میشه یا بیشتر صبر کنم آخه حیفم میاد دندونم رو عصب کشی کنم چون قبلش درد چندانی نداشتم فقط حساس شده بود به آب سرد منم اومدم معاینه که این اتفاق افتاد.آیا اگه عصب کشی نکنم اون نقطه قرمزه باعث عفونت دندونم میشه؟
  البته آقای دکتر غذا که روی دندونم میخورم شک میکنم که درد واسه همون دندون ترمیم شده هست یا کناریش؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام علی عزیز
   خیلی دقیق و با حوصله طرح پرسش کردی . یعنی واقعا میشه تجسم کرد . ولی علی عزیز این پاسخ به این سوال نیاز به حضور درمانگر در هنگام درمان را طلب میکند . اندازه قرمزی و وجود ترشحات یا علایم قبل درمان و ناحیه پوسیدگی و عمق پوسیدگی و وسعت ناحیه قرمزی همه و همه در تصمیم گیری موثر است . بهتر است کار به دندانپزشکت واگذار کنی .
   موفق باشید .

 38. ناشناس گفت:

  سلام.
  اقای دکتر دندونم به اب یخ و چیزای سرد حساس شده رفتم دکتر میگه عصب کشی نمیخواد ترمیم کرده ولی باز همونه شدتش ولی کم شده. پیش دکتر دیگه رفتم اونم میگه عصب کشی نمیخواد.علتش چیه پس؟
  خمیردندان ضدحساسیت استفاده باید کنم؟؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   در ترمیم های آمالگام ، نزدیکی یک ماده از جنس فلز به مغز زنده دندان باعث می شود که با تغییرات حرارتی پالپ تحریک شود . چند روزی صبر کنید . احتمالا درد به تدریج کاهش خواهد یافت .
   موفق باشید

 39. ناشناس گفت:

  سلام.دکتر دندون منو به عصب رسونده. قبلش گفت پوسیدگی سطحیه بعد که باز کرد گفت عمیقه. حالا مشخص شد به عصب رسیده.چکار باید کرد؟
  چجوری این امر امکان داره؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   الگوی نفوذ پوسیدگی در بعضی موارد مانند یک هرم میباشد و در حین پایین رفتن وسیع می گردد و میتواند دندانپزشک را گمراه کند . پوسیدگی در بافت دندانی که به صورت سطحی درگیر است از پالپ دندان فاصله کافی دارد و احتمال خطای پزشکی در این موارد بسیار ناچیز است . نظر شخصی من این است که احتمال بسیار زیاد ، خطایی که رخ داده به تشخیص اولیه مرتبط است و باعث شده ذهن شما مشوش شود . به نظر من به دل خودتون بد راه ندید .
   موفق باشید

 40. Sina گفت:

  سلام، خسته نباشید، من ترمیم دندان جلو داشتم میخواستم بدونم تا چه مدت سیگار روی مواد دندان تاثیر میذاره؟
  خیلی ممنون

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام سینای عزیز
   سیگار کشیدن به صورت مداوم برای ترمیم های دندانی آسیب رسان است . ضمنا تاثیرات آن بر روی رنگ کامپوزیت در ده ساعت اول بسیار زیاد است .
   موفق باشید

 41. پروین گفت:

  سلام.اقای دکتر یه دندانم را با امالگام و کناری اش را با کامپوزیت پر کردم.الان ۹روز گذشته اما مثلا آب یخ یا چای داغ بهش میخوره تیر میکشه. طبیعیه یا خیر؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام پروین عزیز
   لطفا به دندانپزشکتان مراجعه کنید . میزان حساسیت نیاز به بررسی دارد .
   موفق باشید

 42. مجید ایرانی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید. بنده حدود ۶ روز پیش به دندان پزشکی مراجعه کردم البته دردی در هیچ کجای دندان هایم نداشتم اما با عکس مشخص شد ۶ و ۷ بالا پوسیدگی وسیعی داره ممکنه عصب کشی بخواد ولی باز کردن گفتن نه فقط ترمیم میکنن با امالگام الان بعد از گذشت مدتی به چیزهای سرد حساسه و شب ها ساعت ۱۱ درد کمی میگیره که توی فک پایین هم میزنه ولی روز ها اصلا از درد خبری نیستش و خوبه به نظر شما باید برای درمان ریشه مراجعه کنم?!

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام مجید جان
   بهتره فعلا اقدامی نکنی . شرایطی که گفتی غیر عادی نیست .
   موفق باشی

 43. علی ایرانی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من ۵روز قبل به دندان پزشکی مراجعه کردم البته درد دندون نداشتم ولی پوسیدگی وسیعی داشت۶ و ۷ بالا . به تشخیص دندان پزشک به عصب نرسیده بود و فقط ترمیم شد با امالگام بعد از گذشت دو روز از ترمیم دندونم کلا به چیز های سرد حستسه یا وقتی چیزی میجوم مقداری درد داره ولی در کل روز ها بدون درد هستش ولی شب ها موقع خواب یه دردی داره که قابل تحمله ولی رو اعصابه به نظرتون نیازه درمان ریشه داشته دندونم?!

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   حساسیت به تغییرات سریع حرارتی در ترمیم های آمالگام تا یک هفته قابل قبول است . به شرطی که درد شما را از خواب بیدار نکند و یا درد های شدید نداشته باشید .
   موفق باشید

 44. ناشناس گفت:

  سلام علیکم. وقت بخیر.
  من دندونم پوسیدگی عمیق داشت پر کردم با امالگام(به توصیه پزشک)حالا یک هفته میگذره هنوز درد داره. پیش دکتر رفتم کوتاهش کرده. و گفت اگه دردش نیفته عصب کشی میخواد.من برای چکاپ رفته بودم که گفتن باید ترمیم بشه این دندون ولی اصلا درد نداشت.
  حال امکان داره دکتر دندون منو به عصب رسونده باشه؟
  اینم بگم وقتی غذا می‌خورم درد نداره یعنی حین جویدن درد نداره اما در طول روز یه موقع هایی و شب ها هم درد میگیره. علت چیست؟
  و اینکه دیگه پیش اون دکتر نمیخوام برم ،میتونم بیام مطب شما؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   دندان شما دارای علایم درد و کلینیکی نبوده ولی رادیو گرافی ها پوسیدگی نزدیک به پالپ زنده را نشان داده است . در این گونه موارد و در صورتی که پوسیدگی بسیار بسیار نزدیک به عصب باشد ولی هیچ نقطه ای از پالپ دندان به محیط تراش خورده باز نشده باشد ، ترمیم دندان انجام می شود و منتظر پاسخ دندان به درمان خواهیم شد .
   مطالبی که فرمودید دقیقا با پروتکل های درمانی منطبق است . در مورد سوال آخر شما هم عارضم خدمت شما که حتما به دندانپزشک خودتون مراجعه فرمایید .
   موفق باشید

 45. محمد گفت:

  سلام جناب دکتر
  سوالم اینه که احتمال داره تو عکس یه دندان نیاز به عصب کشی حتمی داشته باشه ولی پزشک ترمیمی برای جلوگیری از دردسر زیاد به پر کردن سطحی اکتفا کنه.البته دندون مورد نظر دردی نداره.سپاس که جواب میدید

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   پزشک ممکن است به خاطر خطایی انسانی تشخیص نادرستی دهد ولی بخاطر ساده تر شدن کار نمی تواند درمان را تغییر دهد . دندانی که نیاز به عصب کشی داشته باشد ، حتما درد خواهد گرفت .
   موفق باشید

 46. از کرج گفت:

  سلام.خسته نباشید.ببخشید من با امالگام دندون پر کردم پشتش زبری احساس میکنم.خواستم بدونم اگه پیش دکتر نرم مشکل داره؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   حتما مراجعه کنید .

 47. حسین گفت:

  سلام.اقای دکتر فرق ترمیم با پر کردن چیه؟
  دکتر به من میگه ترمیم کردم نه پر

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام حسین جان
   پر کردن نام عامیانه ترمیم نمودن دندان است .

 48. H گفت:

  سلام اقای دکتر،فرق درمان ریشه با عصب کشی چیه؟
  بعد درمانگاه دندانپزشکی عکس opg منو نگه داشته و نمیده و میگن عکس باید تو پرونده باشه این به چه علته؟ایا میتونن عکس رو نگه دارن یا نه من مجازم که عکسم رو بگیرم???

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بززگوار
   درمان ریشه و عصب کشی یک معنی دارند . در مورد کلیشه گرافی خدمتتون عرض کنم که رادیو گرافی جزو اسناد درمانی است و متعلق به پرونده شما در کلینیک است . البته شما با نامه مکتوب و ارائه رسید می توانید درخواست بدهید که آن را به شما تحویل دهند .
   موفق باشید

 49. فاطمه گفت:

  سلام.دندانم را با امالگام پر کردم اما هنگام خواب بسیار درد میگیره. علت چیه ؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام فاطمه خانم
   یکی از علایم نیاز دندان به درمان ریشه ، بیدار شدن با درد دندان است . لطفا به دندانپزشکتان اطلاع دهید .
   موفق باشید

   1. فاطمه گفت:

    اقای دکتر ،دکتر به من گفت پوسیدگی سطحیه و با امالگام پرش کرد اما الان موقع خواب و در طول روزم درد داره ،یعنی دکتر باعث شده دندان من به عصب برسه؟

    1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

     سلام فاطمه خانم
     هر چند امکان خطای انسانی همیشه وجود دارد ولی در یک درمان سطحی آمالگام بسیار بعید است . دلایل متفاوتی برای درد دندان بعد از ترمیم وجود دارد که بهتر است برای بر طرف کردن آن به دندانپزشکتان مراجعه کنید.
     موفق باشید

 50. شیما گفت:

  سلام آقای دکتر توروخدا جواب منو بدین من بچم سه سالشه رفت دندونپزشکی شش تا دندونشو با آمالگام پر کردن ولی خیلی سرشو تکون میداد چند بارم مواد دکتر افتاد یه بارم روی زبونش بود اینقد زبونشو تکون میداد سوال من اینه که این مواد آمالگام به خاطر جیوه برای بچه سه سالم ضرر نداره؟ باعث مسمومیت نمیشه؟ چون سنش کمه و در طول زمان جیوه آزاد نمیکنه داخل دهانش برای مغزش ضرر نداره ؟ اینایی که شاید خورده باشه واسش ضرر نداره؟ خواهش میکنم جوابمو بدین و یه مادرو که اطلاعاتی در این زمینه نداره رو از نگرانی در بیارین

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام شیما خانم
   اصلا نگران نباشید . آمالگام که استفاده می شود حجم بسیار کمی دارد و به خاطر ماهیت آلیاژی آن خطر سمی ندارد .
   موفق باشید

 51. از مارلیک گفت:

  سلام.
  اقای دکتر دندانم پوسیدگی عمیق داشت یکیش پر کردم دو تا کناریش هم پوسیدگی سطحی داشت پر کردم.
  الان یک هفتس گذشته اما به مواد سرد و گرم حساس شده وقتی یه چیزی سرد یا گرم بهش میخوره درد میگیره.
  طبیعیه یا نه ایراد داره باید برم پیش پزشک؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   مارلیک عزیز
   در صورت استفاده از ماده آمالگام جهت ترمیم دندان ها ، ممکن است این حساسیت کاهش پیدا کند . حداقل ده روز صبر کنید .
   موفق باشید

 52. سید گفت:

  سلام اقای دکتر.
  دندانم را قبلا پر کرده بودم و به مواد سرد حساسیت داشت رفتم دکتر گفت باید دندان باز بشه ببینم عصب کشی میخواد یا نه. بعد باز کرد گفت نه نمیخواد و با مواد همرنگ پرش کرد و کف بندی کرد.
  الان چهار روزه وقتی چیزای سرد بهش میخوره درد نمیگیره اما وقتی خوردن تموم میشه دردش شروع میشه و تا ۳دقیقه طول میکشه تا خوب بشه در صورتی که قبلا اگر مواد سرد بهش میخورد چند ثانیه بیشتر طول نمیکشید.

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام
   احتمالا دندونتون بلنده . سریعا برید پیش دکتر و همین شرایط را توضیح بدید
   موفق باشید

 53. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من دیروز دوتا دندان پایین رو سطحی پر کردم شب متوجه شدم که بلنده به پزشکم مراجعه کردم تا اونجایی که امکانش بود کوتاهش کرد و به گفته خودشون دیگه راهی واسه کوتاه کردن نیست اما من هنوزم احساس میکنم بلنده به نظرتون چیکار کنم؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام زهرا خانم
   لطفا بیست و چهار ساعت صبر کنید و در صورتی که احساس بلندی ماندگار شد به دندانپزشکی مراجعه کنید .
   موفق باشید

 54. مریم محمدی گفت:

  سلام و خسته نباشید..من دیروز دندون پنج بالا رو عصب کشی کردم و همون روزم دندون شش و هفت بالا هم ترمیم شد…امروز شش و هفت پایین رو ترمیم کردن….تا عصری درد زیادی نداشتم ولی الان فوق العده درد دارم زده به گوشم و گلوم…طبیعیه؟فکم سنگین شده
  لطفا راهنمایی کنین جتاب دکتر….ممنونم از شما

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام مریم خانم
   کمی کمپرس گرم انجام دهید . این مشکل گاها به علت تزیق های ممتد در عضلات فک پایین بروز می کند . البته بهترین کار را دندانپزشکتان توصیه خواهد کرد .
   موفق باشید

 55. محمدرضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر در فک بالا بین دندان ۳ و ۴ پوسیدگی وجود داشت که حدود ۳ ماه پیش دندان پزشک برایم پر کردند ولی موقع جویدن مواد غذایی سفت روی آن دندان احساس فشار و درد خفیفی دارم . آیا ابن موضوع نشانه مشکلی است ؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام محمد رضای عزیز
   این مطلب میتونه به دلیل عدم ادجاست باشه . بهتره جهت تنظیم ارتباط دندانی به دندانپزشکتون مراجعه کنید .
   موفق باشید

 56. ساجده گفت:

  سلام آقای دکتر خدا قوت ببخشید من تقریبا ۱ماه پیش دندون های ۵و ۶ سمت راستم رو هم غضب کشی و هم پر کردم دردش همون روزای اول رفت اما الان ۲۴ ساعت هست که احساس درد می کنم البته احتمال میدم که به خاطر فشار دادن دندون هام روی هم باشه ولی نگرانم کرده. واینکه موادی که برای پر کردن دندان من استفاده شده تقریبا خاکستری تیره هست و احساس می کنم زبر هست باید چی کار کنم زبری اون اشکال داره ممنون میشم به دو سوالم پاسخ بدید.بتتشکر فراوان.

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام ساجده خانم
   عامل ایجاد درد باید به صورت کلینیکی بررسی گردد و زبر بودن امالگام ها را یک پالیش بر طرف کنید .
   موفق باشید

 57. علی رضا بختیارزاده گفت:

  سلام >من ۲ عدد از دندانهای آسیاب پایین سمت چپ را عصب کشی کرده ام بعد از یک ماه لثه های من در قسمت عصب کشی شده و پر شده حساس شده اند به گونه ای که در زمان جویدن لثه درد می گیرد به پزشک خود مراجعه کردم ایشان ۲ بار عکس گرفتند و فرمودند که هیچ مشکلی از لحاظ عصب کشی وجود ندارد حالا باید برای این حساسیت لثه چکار کنم ؟ ممنون از لطف شما

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   باید به صورت حضوری و همراه با عکس معاینه شوید . احتمالا مشکلی در قسمت ترمیم دندان وجود دارد .
   موفق باشید

 58. نازنین گفت:

  سلام من امروز یه دندون عصب کشی کردم ومتوجه شدم به اندازه یه نقطه بلنده و بعد از چند ساعت کنده شد ایا باید برم اون نقطه رو پر کنم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم نازنین
   البته مطمین نیستم ، تکه کنده شده چه متریالی باشد ولی نشون دادنش به دکترتون خیلی خوبه
   موفق باشید

 59. متین گفت:

  سلام.پسرم ۱۰ سالشه دندون شماره ۱ بالاش دچار پوسیدگی عمیق شده ولی قبلش اصلا درد و حساسیتی نداشت.دکتر بعد از باز کردن دندان گفتن ب عصب نزدیکه و الان ۶ روزه ک پانسمانه.حساسیتش ب سرما کمی کمتر شده ولی دکتر هنوز براش پر نکرده.چون میگه بیشتر باید به دندون زمان داد شاید عصب کشی بخاد.حالا سوال من اینه ک تا کی برای رفع این حساسیت صبر کرد ک تکلیف دندون مشخص بشه.در ضمن چون شکاف کام و آلوئول داره این دندون حتما باید نگه داشته بشه ک بشه ارتودنسیش کرد چون خییلی کج و ب حالت افقیه

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بززگوار
   من با اتکا به اطلاعات شما نمی تونم ، نظر خاصی بدهم . فکر کنم منطقی ترین کار را انجام داده اید و به طرح درمان پزشکتون پایبند بمونید .
   موفق باشید

 60. بهنام گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دندان ۶ بالا راست من تقریا ۸ سال پیش ترمیم شدالان مدتی است که در اثر سرد و گرم شدن یا جویدن غذا درد می گیرد و عکس آن نرمال است. دکتر ابتدا تشخیص شکستگی ترمیم داد ولی هرچه بررسی کرد اثری از شکستگی نبود درضمن بعضی اوقات مزه عفونت هم می دهد ولی آبسه یا تورم اصلا ندارد. امکانش هست بدون آبسه عفونت کرده باشد.
  الان چه باید کرد باید عصب کشی شود؟
  ممنون

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بهنام عزیز
   این مورد نیاز به معاینات دقیق حضوری و تست های متفاوت دارد .
   موفق باشید

 61. مریم گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید. من۶روز پیش دندون یکی مونده به اخرپایین سمت چپم رو بامواد نقره ای پر کردم. دو روز بعد اون شب ها دردم شروع میشه ولی قابل تحمله اما اگر مسواک بزنم همون دندونو بخوابم از دردش مجبورم مسکن بخورم. درطول روز درد ندارم… دکتر گفتن که احتمال داره به عصب رسیده باشه ولی باضربه به دندونم تشخیص دادن که پر کردن کافیه…. ولی پرکردگی وسیع بود…. ایا نیاز به درمان مجدد داره؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   باید بیشتر و دقیق تر بررسی شود . برای تشخیص این مورد نیاز به معاینه حضوری و تست های کلینیکی داریم .
   موفق باشید

 62. مریم گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.من۶روز پیش دندون یکی مونده به اخر آسیابی پایین سمت چپم رو با مواد نقره ای پر کردم… قبل از پرکردن دندان درد نداشتم، امادکتر گفتن که احتمال اینکه به عصب رسیده باشه زیاده بخاطر همین باضربه معاینه کردن وچون دردی نداشتم گفتن که نیاز به عصب کشی نیست…روز اول که هیچ.. دو روز بعد پرکردگی دردی نداشتم اما از روز سوم تا امروز هنگام خواب درد قابل تحملی دارم که اگه قبل خواب مسواک بزنم درد شدیدتر ونیاز به مسکن دارم.. اما درطول روز خوبم… آیا نیاز به درمان مجدد داره؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم مریم
   ارتباط این درد با مسواک زدن ، شک بیشتر را سمت ناحیه بین دندانی و تجمع غذایی می برد . البته برای پاسخ دقیق الزاما باید به صورت حضوری شما را ببینم .
   موفق باشید

 63. الهام بهارلویی گفت:

  سلام آقای دکتر
  متشکرم از صبر و پاسخگوییتون
  آقای دکتر من دندان جلو از فک بالا را روز ۲۳ اسفند عصب کشی کردم اما تا امروز هنوز احساس تورم داخل ریشه را دارم و کمی هم درد موقع خوردن. بنظر شما طبیعیه یا دوباره به پزشکم مراجعه کنم؟ دندانهای فک پایین من زیر تمام دندانهای فک بالا قرار میگیرند و یکمی هم به همین خاطر به دندان جلویی ام فشار وارد میشود.

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   سنگینی در دندانی که عصب کشی شده است ، نسبتا شایع است . اما تماس با دندانپزشکتون ضرری ندارد .
   موفق باشید

 64. اميد اقاخاني گفت:

  سلام ممنون از توجه و صبر شما بابت پاسخگویی هاتون
  من یک هفته پیش دندنمو بخاطر لب پر شدن خود دندون که این دندون قبلا پر شده بود به پزشک مراجعه و ایشون ترمیم کردن و مجدد پر کردن
  ولی متاسفانه یک هفته س درد ناحیه سمت دندونی که پر کردم اصلا معلوم نیست از کجاشه
  خود دندون که پر شده هم درد نداره و نمیدونم کجاس
  دکتر هم با اجازتون ناشی هست و نمیدونه چی بگه
  ایا عادیه یا باید عصب کشی بشه که بدبخت میشم از دردش
  ممنون از شما

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام .
   برای بررسی علت درد لازم است گرافی مناسب داشته باشید و ویزیت شوید .
   پایدار باشید

 65. Samaneh گفت:

  سلام و خسته نباشید
  دکتر من دو روزه که دندان ۵ پایین رو ترمیم کردم ک به شیرینی حساس بود.الان با خوردن شیرینی دردی ندارم ولی بعضی وقتا خود به خود دندونم درد میکنه و تیر میکشه.البته دردش خیلی زیاد نیست.خواستم بپرسم این درد طبیعیه پس از ترمیم( با کامپوزیت) یا مشکلی به وجود اومده؟ ممنون از پاسخ گوییتون

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم سمانه . بهتر است حداکثر یک هفته صبر کنید . در صورت بر طرف نشدن درد به دندانپزشکتون مراجعه فرمایید .
   موفق باشید

 66. الهام بهارلویی گفت:

  سلام جناب آقای دکتر سهرابی وقت بخیر
  من الهام بهارلویی هستم که در تاریخ ۱۱/۲۲ مشکلم رو با شما درمیان گذاشتم.به دندانپزشکی رفتم و دندان جلو را عصب کشی کردم و به تشخیص دکتر یک هفته بعدش که میشه هفته گذشته ، هم یکی از دندانهای آسیابی کنار دندان عقل سمت راست فک پایین را هم سه سطحی پر کردم. دکتر وقتی داشتند دندان من رو پر میکردند چون دهنم کوچک هست و دندانم آخر فک بود یکمی موقع کار کردن دستشون به دندان جلویی که هفته گذشته عصب کشی کردم فشار آورد و وقتی اومدم خونه این دندونم درد کمی داشت و حالا حس میکنم یکمی لق شده خیییلی نگرانم آیا خوب میشه ؟ یا من حساس شدم؟ هیچی هم نمیتونم باهاش گاز بزنم درد میگیره چکار کنم؟
  دندان آسیابی هم که پر کردم هنوز نمیتونم چیزی باهاش بخورم و درد میگیره آیا طبیعیه ؟ خیلی لطف میکنید واقعا که پاسخ میدید خیلی ممنونم.

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم بهار لویی
   احتمال آسیب دیدن دندان در شرایطی که عنوان کردید بسیار بعید است . برای احتیاط بیشتر به دندانپزشکی مراجعه فرمایید .
   موفق باشید

 67. سلام. من دندون رو پر کردم برای پر کردن دندون های دیگه کی میتونم برم دوباره مراجعه کنم؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم حسینی
   شما لازم نیست برای ترمیم مجدد دندان ها برنامه ریزی کنید . با رعایت اصول بهداشتی و مراجعات منظم ، سلامتی دندان ها را حفظ کنید . موفق باشید

 68. رویا آزاده گفت:

  سلام آقای دکتر دوتا دندون جلویی رو که پوسیدگی سطحی داشت پر کردم.
  ولی الان اون جای که پوسیده بوده و پر شده. مشخص که اون زیبای رو که باید داشته باشه رو نداره. به نظرتون باید دوباره پر بشه. ۲ روزه پر کردم تقریباً

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   ترمیم ایده ال در ناحیه استاتیک زوم ، باید کاملا هم شکل و شبیه ساختار دندان باشد . موفق باشید

 69. الهام بهارلویی گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون از لطفتون
  من ۳ سال پیش دندانهای جلو را لمینت کردم اگر اشتباه نگم.چون دندانهای جلوییم روی هم بودن و بینشون خراب شده بود و دندانپزشکم وقتی تراش داد گفت خیلی نزدیک عصب شده اما من نیاز نمیدونم برای عصب کشی ولی به علت خرابی و تراش زیاد مجبور به لمینت و زیباسازی شدم. الان چند روزه که یه اتفاقاتی افتاده که بسیار نگرانم.
  شب موقع خواب مسواک طولانی و تقریبا محکم به دندانم کشیدم و صبح که چایی داغ خوردم احساس درد در دندان جلو کردم و ظهر دختر کوچولوی ۲ ساله خواهرم ناخواسته دستش محکم به صورتم خورد و عصر من نوبت ماساژ داشتم که اول ماساژ صورت بود و احساس کردم ناحیه کنار بینی ام را کمی محکم ماساژ دادن و چون عجله داشتم بعد از اتمام ماساژ به سرعت از آنجا خارج شدم و کمی هم دویدم که ممکن است به صورتم باد سرد خورده (بعد از ماساژ باید حتما بدن را از سرما حفظ کرد) . شب دندان جلوییم به شدت درد میکرد و من مجبور شدم مسکن بخورم و فردا بهتر شدم . دردش شبیه نبض زدل یا به اصطلاح ما دل زدن داشت در ریشه دندانم. الان تقریبا ۱۰ روز میگذره و هر روز دردم بهتر شده بدون قرص و با آب نمک دهنم رو شستشو میدم. در حالت عادی درد ندارم اما وقتی دست به ریشه دندانم میزنم کنار بینی ام درد میگیرد و حس میکنم ملتهب است. لبم را که بالا میگیرم دندانم را ببینم باز ریشه درد میگیرد. کلا زیر بینی ام جایی که ریشه هست اگر دست بزنم درد کمی حس میکنم. حالا با این جریانات آقای دکتر نظر شما چیه ؟ آیا به عصب رسیده یا بخاطر این اتفاقاتی که برام افتاده اینجوری شده ؟ من خیلی نگرانم و به شدت میترسم از دندانپزشکی از طرفی چون به تعطیلات خورد نرفتم دندانپزشکی اما بهتر هم شدم. من کلا دندونهام به سرما و گرما درد میگرفت از بچگی و الان هم همینطور. ایکاش چیز خاصی نباشه . لطفا اگر نیازه تماس بگیرم . باز هم ممنون از بزرگواری پاسخگوییتون.

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم بهار لویی
   با توجه به سیر بهتر شونده در علایم احتمالا وجود مشکل کم است ولی حتما باید توسط یک دندانپزشک حاذق معاینه و کنترل دوره ای را داشته باشید
   موفق و پایدار باشید

 70. سمیه گفت:

  سلام وقت بخیر – من دندون ۴ و ۵ فک بالا سمت چپ پر کردم – دکتر گفت خیلی نزدیک عصب بوده – بعدش هم درد نداشتم و حساس به سرما و گرما نبود – الان که ۲ روزگذشته حس می کنم دندونم ۴ و ۵ لق و موقع جویدن غذا و نخ دندون صدا میده – ممکنه از بالا قسمتی که تو دید نیست شکسته شده باشه ؟ اگه اینطوری باشه ممکنه موقغ برداشتن پوسیدگی این خطا رخ داده باشه ؟ الان این دندون ها چیکار باید کرد ؟ عصب کشی و روکش می خواد ؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم سمیه . مواردی که فرمودید باید جز به جز با گرافی بررسی شود . شما نیاز به معاینه حضوری دارید .
   موفق باشید .

 71. امیر۷۷ گفت:

  سلام من ۲هفته است دندونامو پر کردم دکتر گفت پوسیدگی داره اما فعلا عصب کشی نیاز نداره از اون موقع غذاهای سرد میخورم تیر میکشه درد خیلی کمی هم داره میشه تحمل کرد موادی هم که پر کرده رنگ نقره ای هست ولی اسمشو نمیدونم آیا باید تحمل کنم یا به دکتر مراجعه کنم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام امیر جان
   حساسیت به تغییرات حرارتی بعد از ترمیم آمالگام تا چند هفته ای میتواند عادی باشد . بخصوص که بدون درد است .
   موفق باشید

 72. امیر حسین نیرو گفت:

  با سلام
  من دندونم رو برج ۵ پر کردم و الان که برج ۱۰ هست(یعنی بعد از گذشت فقط پنج ماه) شروع کرده درد گرفتن. رفتم پیش خود دکتر گفت عصب کشی میخواد. بنظرتون اشتباه دکتر بوده که توی این مدت کم بعد از پر کردن به عصب رسیده یا عادیه؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام حسین جان
   ممنون از سوال صریح و بسیار به جا
   حسین جان ترمیم های که در هنگام انجام درمان به عصب نزدیک باشن ، ممکنه به درمان ترمیمی پاسخ ندهند و این اصلا تقصیر دندانپزشک نیست . در این موارد ، بعضی دندانپزشکان این هشدار را می دهند که این دندان ممکن است نیاز به درمان اتی داشته باشد .
   موفق باشید

 73. ستاره گفت:

  سلام .ببخشید من دیروز دندان۴بالارو عصب کشی و پر کردن.با مواد امالگام.اما به گفته خودم و چون خیلی رو بلندی مواد حساسم .گفتم کم بزارن.الان که اومدم خونه و میبینم که موادش خیلی کمتر از بقیه دندان های پر شده ام است .و رنگش هم روشن تره .میخواستم ببینم مشکلی نداره؟یا باید برم بگم مواد اضافه کنه .اصلا امکانش هست دوباره مواد امالگام بزاره

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   میزان درست مواد لازم با چشم قابل سنجش نیست .
   ارتباط دندان مقابل میزان فرو رفتگی را تعیین می کند . خاطرمان باشد صحبت از دهم میلی متر است .
   موفق باشید

 74. امیر گفت:

  سلام دکتر من یک هفته پیش بین دندون هفت و شش بالا سمت چپ گیر غذایی داشتم رفتم دکتر دندون هفت پر کرد و گیر غذایی برطرف کرد ولی الان بعد یک هفته هنوز درد هنگام خوردن دارم رفتم پیش دکتر پر کردگی رو کوتاه کرد درد ضربه کم شد ولی باز یه روز درد دارم یه روز کمتر دکتر گفت به عصب نرسیده و خوب پر شده ولی موقع غذا خوردن شروع به درد میکنه ماده پر کردگی هم آمارگام هست ممنون میشم راهنماییم کنید چون خیلی کلافه هستم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام امیر عزیز
   علایمی که اعلام می کنید بیشتر نشان دهنده بلند بودن ترمیم است .
   موفق باشید

 75. سام احمدیه گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دوتا دندونم رو ی هفته میشه پر کردم ولی هنوز موقع غذا خوردن درد احساس میکنم , ی دونه ش هم موقع برخورد ناگهانی مثلا عطسه فشار میاد بهش درد میگیره.
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   احتمالا ترمیم هاتون کمی بلند است . این مطلب را به دندانپزشکتون اطلاع بدهید تا بررسی کنند .
   موفق باشید

 76. لمیر گفت:

  سلام جناب دکتر میخواستم بدونم دندانی که قبل از رسیدن به عصب پر میشه دیگه هیچ وقت به عصب آسیبی نمیرسه؟؟؟؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   ترمیم یک دندان به معنی برداشتن بافت آسیب دیده و جایگزینی ان با یک ماده ترمیمی است و این به معنی مصونیت ثانویه نمی باشد.
   موفق باشید

 77. بهزاد گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون ۷ پایین و ۶ بالا سمت راست رو با آمالگام پر کردم
  الان بعد از گذشت ۳ روز غذای سرد که میخورم جفتشون درد شدید میگیرن و تقریبا ۵ دقیقه طول میکشه تا دردش کم کم آروم بگیره، میخواستم بدونم طبیعیه یا به ریشه آسیب رسیده
  ممنون

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام آقا بهزاد
   با سلام
   حساسیت بعد از ترمیم با آمالگام ، غیر متداول نیست .
   چند روزی صبوری کنید .
   موفق باشید

 78. atena گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندون یکی مونده به آخر فک پایین من پوسیدگی داشت بعدش رفتم با کامپوزیت ترمیم کردم دندون من نیاز به عصب کشی نداشت چون پوسیدگی به عصب دندونم نرسیده بود دندونم بلندی نداره خوشبختانه
  فقط به گرما و سرما حساسه وقتی آب میخورم تیر میکشه حتی اگر دمای آب ملایم باشه
  در ضمن ۹ روز از ترمیم دندونم میگذره
  به نظرتون حساسیت دندونم طبیعیه؟
  حساسیتش برطرف میشه؟
  به نظرتون چقدر طول میکشه تا دیگه حساسیتی نداشته باشه؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم آتنا
   حتی یک دندانپزشک بسیار با تجربه هم نمی تونه به قطعیت نظر شما را با توجه به علایمی که فرمودید تایید کنه . برای پاسخ به سوال شما لازم است عمق ترمیم در گرافی و نوع ماده ترمیمی و نوع بیس و لاینر را بدانیم . اگر ترمیم شما با آمالگام انجام شده است ، بهتر است هنوز هم صبر کنید .
   موفق باشید

 79. حسین گفت:

  ببخشید اقای دکتر می خواستم ببینم ایا می توان سوراخ های ریز دندان را با روغن خنظل پر یا بازسازی کرد.
  ایا ای موضوع حقیقت داره. ممنون میشم جوابم رو بدید.

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام حسین جان
   من نشنیدم و هیچ مطلبی در این مورد بصورت علمی ندیدم .
   موفق باشید

 80. سپیده گفت:

  سلام
  وقت بخیر .من دندونم با امالگلم پر کردم ولی ترمیمی به عصب نرسیده بود ولی بعد از ۴ روز نبض دار شده درد داره ولی بیشتر موقعی اتفاق می‌افتد که دراز کشیدم
  ممنونم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام سپیده خانم
   در بعضی موارد نزدیکی ناحیه پوسیدگی به مغز دندان باعث می شود آسیب های غیر قابل برگشتی در پالپ ایجاد شود . بعضی موارد لایه بسیار نازک و سالمی باعث می شود که در هنگام ترمیم دندان این خرابی دیده نشود . احتمالا دندان شما همین مشکل را داشته و هم اکنون نیاز به درمان ریشه دارد .
   موفق باشید

 81. نسیم گفت:

  سلام اقای دکتر من ۹ تا دندان ترمیم کردم ۲ تا با کامپوزیت بقیه با آملگام الان یک ماه میشه ولی ۱ دندان فک بالا سمت چپ یکی به آخر خیلی حساسه و تیر میکشه و دقیقا فک پایین زیر همان دندان هم پر کردم که موقع جویدن درد میگیره ولی سریع دردش میفته فقط هر دوتا دندونم که الان مشکل داره با آملگام پر شده رفتم پیش دکترم دوباره عکس گرفتن گفتن مشکلی نداره حساس شده خمیر دندان معرفی کردن به نظره شما طبیعیه یا مشکلی داره؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم نسیم
   به نظر من علایمی که شما فرمودید به علت بلند بودن ماده پر کردگی و تماس زود رس میباشد . احتمال می هم برای همکار عزیز بنده به صورت کاملی توضیح ندادید که وقت جویدن غذا درد دارید و بلافاصله درد از بین می رود . لطفا در صورت ادامه درد مجددا به دندانپزشکتان مراجعه و علایم را با دقت توضیح دهید .
   موفق باشید

 82. سارا پارسا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دندان ۴ پایین رو عصب کشی کردم به من گفتن برای گذاشتن روکش باید اول افزایش طول تاج انجام بدم چون از جراحی ترس دارم میشه لطفا راهنمایی بفرمایید میشه از روش دیگه برای گذاشتن روکش استفاده کنم ممنون

 83. سارا پارسا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دندان ۴ پایین رو عصب کشی کزدم ترک ریزی داره میخواستم روکش انجام بدم دکتر گفتن باید اول افزایش طول تاج انجام بدید بعد اقدام به روکش کنید چون من یه مقدار از جراحی لثه ترس دارم آیا به روش دیگه میشه روکش رو انجام بدم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید تشکر

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   اگر دندانی نیاز به افزایش طول تاج داشته باشد و نادیده گرفته شود به طور حتم آن درمان با شکست مواجه خواهد شد . افزایش طول تاج درمان کم تهاجم و ساده ای است . بهتر است از آن نترسید.
   موفق باشید

 84. سیما علی یاری گفت:

  و البته در پیرو پرسشم این نکته رو هم ذکر کنم که آیا ممکنه در هنگام میان سالی یا پیری این درد بروز پیدا کنه ؟ و توضیح بیشتر اینکه الان ۲۵ سالم هست . و این عصب کشی و ترمیم با آمالگام در سن ۲۴ سالگی انجام شده است .

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم سیما
   شما باید هر شش ماه یکبار تمام دندان هاتون را کنترل و بررسی کنید .
   بنابر این نگران تغییرات مذکور نباشید .
   پایدار باشید

 85. سیما علی یاری گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  من شهریور پارسال به دندانپزشکی رفتم و دندان F6 فک پایین رو عصب کشی و ترمیم کردم با آمالگام ولی تاج گذاری نکردم. می خواستم بپرسم آیا ممکنه درد بگیره ؟ یا عفونت کنه یا خراب بشه ؟ حقیقت خیلی استرس دارم که ممکنه درد بگیره یا خراب بشه . چون گاه گاهی حس درد خیلی خفیف خفیف به وجود می یاد و فکر میکنم ممکنه اضطراب باشه یا ذهنیت خودم باشه یا تلقین باشه .

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم سیما
   اگر منظور از تاج گذاری همان روکش دندان است ، باید خدمتتون عرض کنم که در صورت تاکید پزشکتون مبنی بر لزوم روکش کردن دندان ، این کار برای سلامت تاج دندان بسیار لازم است و بهتر است آن را به تعویق نیاندازید . در مورد درد خیلی کمی که فرمودید نیاز به بررسی های کلینیکی داریم .
   موفق و پایدار باشید

 86. یگانه سرناز گفت:

  سلام.آقای دکتر من حدود ۶ روز پیش دندون ۶ بالارو ترمیم کردم که البته گفتن خیلی نزدیک به عصب بوده ولی پر کردن کفایت میکنه.در واقع گفتن عمیق بوده پوسیدگی. ۳ روز اول مشکلی نداشتم ولی الان ۳ روزه که درد خیلی ریز ولی مداومی تو دندونم حس میکنم.البته دردش اونقدری نیست که نیاز به مسکن داشته باشم ولی مداوم هست.میخواستم بدونم دندونم داره نیاز به عصب کشی پیدا میکنه؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم یگانه
   کاش عنوان می فرمودید که با کدام ماده ترمیمی کار شما انجام شده است . فعلا میتوانم پیشهاد بدهم که ضمن اطلاع به دندانپزشکتان ، کمی بیشتر صبر کنید . موفق باشید

 87. رضایی گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون ۴ پایین رو ۴ ماه پیش در قسمت طوق دندان پوسیده بود ودرد میکرد و شیرینی که میخوردم ومسواک که میزدم درد میکرد دکتر گفتن به عصب رسیده ولی پرش کزدن گفتن خمیر دندان ضدحساسیت بزنم ولی تاثیری نداشت بخاطر دردی که داشت به یه دکتر دیگه مراجعه کردم بازش کردن گفتن به عصب نرسیده و دندانهایی کناری ۵ و۶ رو که پوسیدگی داشت با آملگام پر کردن ولی هنوز اون دندان ۴ موقع جویدن درد میگیره ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام جناب رضایی
   لازم است شرایط دندانی شما همراه با گرافی بررسی گردد
   موفق باشید

 88. مهتاب گفت:

  سلام من دندان ۶ ام رو قبلا کامپوزیت کرده بودم ولی بعد سه چهار سال خراب شد و مجبور شدم ترمیم کنم دکتر گفت مشکوک به عصب کشیه ولی به عصب نرسیده و پر کرد،بعد از اینکه بی حسیم تموم شد و دندونمو دیدم فقط دو لبه ی چپ و راست دندونم هست و وسطشو پر کردن و قسمت جلویی دندونم لبه نداره این عادیه؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم مهتاب
   خراب شدن دندان یا همان پوسیدگی دندان به علت وجود اسید حاصل از فعالیت باکتری ها در کنار مواد قندی حاصل می شود و ربیطی به نوع ماده ترمیمی شما ندارد . در مورد شکل دندان که توضیح دادید امکان تصویر ذهنی ساختن ساده نیست .
   لطفا برای ویزیت حضوری با مطب تماس بگیرید

 89. پریساظفری گفت:

  سلام.من دندون شماره شش سمت چپمو امروز پر کردم.در حال حاضر دردی نداره.اما میخوام بدونم ممکنه دچار درد بشه این دندون یا ن؟ ب من گفتن ک از لیزر استفاده کردند.همین دندون سمت راستم هم در حال درمان هست اما هنوز مرحله اخر پر کردن انجام نشده درد خفیفی توی این دندون دارم.میخوام بدونم این درد ها طبیعیه تا چ مدت؟ ممنونم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم ظفری
   درد بعد از ترمیم دندان خیلی رایج نیست ولی گاها اتفاق می افتد و نهایتا تا ۴۸ ساعت بر طرف می گردد
   البته حساسیت به تغییرات دما در ترمیم های آمالگام متفاوت است و گاها تا چند هفته و با سیر نزولی طبیعی است
   موفق باشید

 90. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر
  دو هفته پیش دندان عقل پایین سمت چپ رو ترمیم کردم. بعد از حدود ۳ روز درد و حساسیت بعد از ترمیم از بین رفت و ۵ روز پیش برای جرم گیری به دندان پزشک مراجعه کردم و کل دندان ها جرم گیری شدند. در حال حاضر دندان عقلی که ترمیم شده بود درد میکنه و حساسیت زیادی هم داره. همچنین در یکی از دندان های سالم هم از قسمت ریشه دندان احساس درد دارم اما روی این دندان نسبت به گرما و سرما حساسیت ندارم. ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید. با سپاس

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام فاطمه خانم
   این حساسیت بعد از جرم گیری کاملا مرسوم و طبیعی است . فقط بهداشت دهانی را به صورت کامل رعایت کنید و به دندان ها فرصت کافی بدهید تا آسیب های حاصل از جرم ها ی قبلی را جبران کند .
   موفق باشید

 91. آرش گفت:

  با سلام چندمدت پس از ترمیم بین دندانی (کلاس دو) با آمالگام نباید از نخ دندون استفاده کرد؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   یکساعت بعد از پایان درمان کفایت می کند
   موفق باشید

 92. رضا ضیایی گفت:

  سلام آقای دکتر
  میخواستم بدونم اگه دندون عقل پایین سمت راست پوسیده بشه ممکنه دردش به دندانهای ردیف بالا و حتی دندانهای جلو ردیف بالا برسه ؟
  و اینکه اگه دندان عقل از دیواره بیرونی پوسیده و باعث حساسیت به مواد غذایی سرد و گرم و تیر کشیده میشه منطقی هست که پر بشه یا بهتریه کشیده بشه؟
  ممنون از شما

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام اقا رضا
   دندان عقل ترمیم نمی شود جز در شرایط خاص و ممکن است درد در یک طرف صورت جابجا شود
   موفق باشید

   1. رضا گفت:

    ممنون از پاسخ شما
    یه طرف صورت منظورتون بالا هم هست؟ یعنی عقل پایین سمت راست ممکنه دردش به بالا سمت راست هم برسه یا فقط همون پایین سمت راست درد میگیره ؟
    پزشک من دندونم عقلم رو از بیرون که پوسیده شده یه لایه با آمالگام پر کردن و گفتن اگه بهتر نشد بیا یه لایه دیگه هم پر کنم که مستحکم تر بشه . پزشک دیگه ای هم گفتن دندون رو بکش . به نظرتون پر کردن مجدد میتونه راه حل باشه؟ چون وقتی به دندون عقلم دست میزنم ( دیواره بیرونی کنار لپ ) درد میگیره ولی رو یا داخل دندان عقل اصلا موقع دست زدن دردی نداره . سرد و گرم هم از دیواره بیرون اذیت میکنه

    1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

     سلام و عرض ادب
     در پاسخ به سوال اولتون عرض مییکنم بله
     یعنی فک بالا هم میتونه درگیر باشه
     در مورد بقیه سوال ها حتما نیاز به معاینه حضوری دیدن گرافی ها وجود دارد
     موفق باشید

 93. محمد گفت:

  سلام‌اقای‌دکترمن‌دیروز‌دندان‌جلو‌فک‌بالاموپرکردم‌دکتر‌باموادسیاه‌پرکرده‌بود‌دندان‌کناری‌اون‌دندانم‌راهم‌کشیده‌بودم‌دکترگف‌پوسیدگی‌زیادبوده‌شایدب‌عصب‌برسه‌باسیاه‌پرکردم‌تادوام‌بیشترداشته‌باشه‌‌باسفید‌امکان‌داشت‌دندانت‌پودر‌بشه‌‌الان‌من‌که‌صحبت‌میکنم‌خیلی‌زشت‌دیده‌میشه‌ایامیتونم‌دوباره‌دندانم‌راباموادسفیدپرکنم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام محمد جان
   امکان تعویض مواد ترمیمی وجود دارد
   موفق باشید

 94. محمد گفت:

  سلام‌اقای‌دکتر‌من‌‌دیروز‌دندان‌‌جلومو‌پرکردم‌دکترباموادسیاه‌پرکرد‌گفت‌پوسیدگی‌زیاداست‌وبامواد‌سفید‌امکان‌‌داشت‌دندانت‌پودر‌شود‌ازنظرزیبایی‌اصلا‌خوشایندم‌نیس‌ایامیتوانم‌دوباره‌باموادسفید‌پرکنم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام محمد جان
   ادبیاتی که از آن استفاده می کنید و نوع درمانی که برایتان انجام شده از یک دندانپزشک بسیار بعید است
   البته می توانید ترمیم های خود را تعویض کنید
   موفق باشید

 95. آتنا حسینی گفت:

  سلام. وقتتون بخیر من ۱۰روز پیش دندون ۵ چپ بالا رو عصب کشی و سپس پانسمان کردم… ۴ روز پیش اقدام ب بارداری کردم خواستم بدنم میشه تا دو سه روز آینده واسه پر کردن دندونم اقدام کنم یا ممکنه مشکلی پیش بیاد برای بارداریم؟؟؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   ترمیم دندان هیچ آسیبی برای جنین نخواهد داشت ولی بهتر از از نظر شرایط کلی با متخصص زنان مشورت نمایید.
   البته قبل از شروع درمان لازم است احتمال بارداری را به دندانپزشکتان اطلاع دهید .
   موفق باشید

 96. زمانی گفت:

  سلام جناب دکتر
  وقتتون بخیر
  من برای روت کانال دندان ۷ پایین سمت چپ به
  متخصص ریشه مراجعه کردم و ایشون پس از انجام روت کانال گفتند عکس cbct
  بگیرم
  با بررسی عکس گفتند که یک کانال دندونم به صورتی هست که امکان باز شدنش
  نیست و بالای کانال و پایین کانال بسته هست و وسطش باز هست و نمیشه بازش
  کرد و بهتره همینطوری پر بشه و در آینده اگر مشکلی پیدا کرد باید دندون
  رو کشید و ایمپلنت کرد.
  ممنونم میشم اگر لطف کنید بفرمائید نظر شما در این خصوص چی هست
  با تشکر

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام جناب زمانی
   این سوال مربوط به این صفحه نمی باشد
   لطفا سوال خود را در بخش درمان ریشه کامنت فرمایید
   لینک صفحه درمان ریشه

 97. آرش گفت:

  سلام وقت بخیر
  من امروز به دندون پزشکی مراجعه کردم که دوتا از دندون هام رو پر کردن که البته دندون شماره شش تو عکس نیاز به عصب کشی داشت ولی دکتر گفتن نمیخواد و صرفا پوسیدگیش رو بر طرف کردن و پر شد و دندون شش قبلا پر شده بود و خالی شده بود که ترمیم و پر شد اما الان درد شدید از هر دو دندون دارم ،درد امونم رو بریده مسکن انداختم
  حالا من چیکار کنم ایا دندونم نیاز به عصبکشی داشته ؟ یا طبیعیه ؟ چیکار کنم ؟ ممنون

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   آرش عزیز
   دندانپزشکان در اکثر مواقع به درد ایجاد شده در روز اول درمان به عنوان یک پارامتر تشخیصی مهم ورود نخواهند کرد.
   بهتره طبق توصیه های درمانگرتون عمل کنید و در صورتی که درد بر طرف و کنترل نشد به ایشان اطلاع دهید
   موفق باشید

 98. سعید گفت:

  سلام اقای دکتر من دندنمو عصب کشی کردم بهم گفتن هفته بعد برم برا پر کردن با توجه ب اینکه خیلی حالم بهم میخوره موقع کار روی دندونم میخواستم ببینم پر کردن دندون ۷ بالا سمت راست چقدرطول میکشه و ایا درد داره یا نه ؟؟!!

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام آقا سعید
   ترمیم یک دندان متناسب میزان خسارت وارد شده توسط پوسیدگی اولیه ممکن است بین بیست دقیقه تا یک ساعت زمان لازم داشته باشد
   موفق باشید

 99. زهرا مرادی گفت:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر من حدود ۶ ماه پیش دندونم رد عصب کشی کردم اما بعد از پانسمان اقدام برا پر کردنش نکردم الان از یه طرف لبه ش شکسته ایا میشه ترمیم بشه

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   امکان پر کردن مجدد دندان به ناحیه و میزان بزرگی قطعه شکسته شده و عدم ریز نشت در پانسمان دندان بستگی دارد که لازم است توسط دندانپزشکتان ارزیابی گردد
   موفق و پایدار باشید

 100. علیرضا موسوی گفت:

  سلام
  اقای دکتر یه سوال هست که چند وقتی هست ذهنمو مشغول کرده
  خواستم بپرسم ایا میشه دندانی که پوسیدگی سطحی داره رو ترمیم نکرد یا نه ممکنه که به عصب برسه

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   علی رضای عزیز سلام
   مسلما این ایده خوبی نیست
   چون پوسیدگی وقتی ایجاد شده ، متوقف نمی گردد و توسعه خواهد یافت . حتی در بهداشت خوب
   بنابر این تا میزان پوسیدگی کم است ان را درمان کنید
   موفق باشید

 101. مهدی گفت:

  سلام دکتر
  من دندان دردمی کرد یه سال پیش بردم پرش کردن بعدیه سال گوشه اون دندان شش افتاد وحالا میگن باید عصب کشی کنم به علاوه دندان هفت یکیشون گفت اگه دردش بندبیاد عمرش بیشترازعصب کشی حالا به نظرتون عصب کشی مناسبه فکرکنم ریشش کم پوسیده شده باتشکراززحماتتون .

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   آقا مهدی عزیز
   مهمترین نکته این است که باید سطح بهداشت و توجه به سلامت دندان ها را بیشتر کنید
   این شرایط خوب نیست که در مدت یکسال روند درمان اسیب دیده و دندان جدیدی هم خراب شده است
   در مورد مرز بندی بین ترمیم و عصب کشی هم خدمتتون بگم که این یک بحث انتخابی نیست و دندان شما اگر نیاز به عصب کشی داشته باشد ،نمیتوانید ترمیم اش کنید
   موفق باشید

 102. محمد امین رادفر گفت:

  سلام اقای دکتر من دندانم رو خیلی سطحی پر کردم و بعد از پر کردن دندانم به غذای ها چه سرد و چه گرم حساس شده خواستم بپرسم که دردش عادیه یا باید به دکتر مراجعه کنم و اگه عادیه کی تموم می شه

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام محمد امین جان
   در صورتی که با آمالگام پر شده به احتمال بسیار زیاد به زودی بر طرف می شود
   موفق باشید

 103. طهورا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما .دندان ۳پایین من عفونت حاد داشت
  و ۳کاناله بود .ولی موفقیت آمیز بود عصب کشی .اما الان بعد از ۴روز دردی داره فشار زیاد داخل دندانم احساس میکنم که روزای اول نبود .
  بنظر شما مشکلی هست ؟باید چیکار کنم؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم طهورا
   سوال شما مربوط به بخش درمان ریشه است
   لطفا با کلیک بر روی لینک زیر سوالتون را مجددا ارسال فرمایید
   درمان ریشه

 104. حمید حمیدی گفت:

  با سلام و تشکر از زحمات شما . من دندانم نیاز به عصب کشی داشت که دکتر زحمت کشید و دندونم را پانسمان کرد و گفت یه هفته دیگه واسه پر کردنش مراجعه کنم اما پانسمان یه مقدار برامدگی داشت که بعدا متوجه شدم و فردا وقتی زبان زدم دیم اون برامدگی نیستش و گویا با غدا خوردن اون هم خوردم حالا این واسه معده ضرر نداره؟؟و جنس این پانسمان از چیه؟؟در ضمن چرا گفت یه هفته دیگه مراجعه کنم آیا این همه مدت لازمه؟؟ممنون از شما

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام جناب حمید
   جنس پانسمان جوری طراحی شده که در این گونه مواقع اسیب رسان نیست
   نگران نباشید

 105. mozhgan گفت:

  سلام اقای دکتر من یکی از دندونای سمت چپ فک پایینم خیلی دردمیکرد دکتر گف نیاز به عصب کشی نیست بامشکی پر کرد ولی الان بعد یه هفته هنوزم درد شدید داره فقط باقرص اروم میشه واینکه دکتر گفت درد احتمالا برای دندون عقل بالاس .آیااین احتمال وجود داره؟یاباید عصب کشی بشه؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم مژگان
   امکان جابجایی درد در یک سمت صورت محتمل است . اگر دندان عقل مشکل دارد بهتر است ان را بکشید .
   اگر مبدا درد همان دندان عقل باشد که درد ساکت می شود و اگر منشا آن دندان عقل نباشد ، که حداقل دندانپزشک شما از تردید خارج می گردد و چیزی را هم از دست نداده اید
   موفق باشید

 106. مهرداد اصلانی گفت:

  با سلام خدمت شما
  من ترمیم بین دندانی داشتم و دکتر به من توصیه کرد تا ۴ ، ۵ روز از کشیدن نخ دندان در منطقه ی پر شده خود داری کنم . گفتش نخ دندون نکش خراب میشه .
  اما حواسم نبود بعد از ۳۶ ساعت نخ دندان کشیدم و علاوه بر اینکه نخ گیر کرد مقداری هم درد ایجاد شد و لثه ام ملتهب شد . آیا مشکل جدی است یا اینکه چیز مهمی نبوده ؟ با تشکر .

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام آقا مهرداد
   من دلیل این توصیه را نمی دانم . مسلما با توجه به عدم اشراف به نوع درمان تنها کسی که میتونه بررسی کنه همکار عزیزی است که درمان را انجام دادند
   موفق باشید

 107. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید من حدودا سه روز پیش دندان ۴ فک بالایی رو عصب کشی و پُر کردم حالا لثه اطراف اون دندون ورم داره ولی اصلا درد نداره اگه میشه بفرمایین علتش و راه درمانش چیه ممنون میشم
  باتشکر

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   بعد از درمان ریشه محل خروج عفونت اطراف ریشه مسدود شده باعث تورم موقتی خواهد شد
   البته بهتره این مشکل را به درمانگرتون گزارش فرمایید ولی موضوع شایعی است و نباید شما را نگران کند
   موفق باشید

 108. ناشناس گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت گرامی من یک ماه پیش دندان چهار بالا را با مواد سفید پر کردم که پوسیدگیش خیلی کم بود ولی بلا فاصله بعد از پر کردن موقع غذا خوردن درد دارد دکتر متخصص ریشه وترمیم رفتم هر دو گفتن عکس دندنت هیچ مشکلی ندارد عصب کشی هم نیاز ندارد ولی من هنوز درد هنگام جویدن وسرما وگرما دارم ایا باید عصب کشی کنم یا هنوز صبر کنم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   در صورتی که بیش از ۷۲ ساعت از درمان گذشته باشد باید به پزشکتان مراجعه و مشکل را توضیح دهید
   احتمال دارد پر کردگی دندانی کمی بلند باشد یا ترمیم انجام شده نیاز به بررسی کلی داشته باشد
   پایدار باشید

 109. فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر من حدودا ۵ روز پیش دندون ۷ پایین رو پرکردم (راستش اسم ماده شو نمیدونم ولی رنگش نقره ای هستش) پوسیدگی بنابر گفته پزشک عمیق بود، اما عصب کشی نکرد. الانم هنگام خوردن مواد سرد درد میگیره البته لحظه ای . امکان داره به عصب رسیده باشه و پزشک نفهمه؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم فاطمه
   این حساسیت به زودی از بین خواهد رفت
   لطفا کمی صبور باشید

 110. داود گفت:

  سلام خسته نباشیدبنده ۳۵ سال سن دارم مشکلات زیادی در خصوص دندانهای خودم دارم فک پایین هر دو سمت ۴دندان رو کشیدم دکتر به بنده پیشنهاد ایمپلنت رو داد با توجه به هزینه های بالا توان پرداخت رو نداشتم بعد برام قالب رو به صورت چسبی انجام دادند بعد از یک سال قالب یک طرف جدا شد و یک قسمت رو بدون دندان هستم وقسمت دوم رو فعلا به صوت چسبی دارم استفاده می کنم .هر لحظه استرس جدا شدن قسمت دوم رو دارم.چه پیشنهادی برای بنده دارین.ممنون میشم پاسخ دقیقی به بنده بدین .سپاسگزارم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   یک جلسه برای مشاوره در نظر بگیرید تا از نزدیک بررسی کنم

 111. داود گفت:

  سلام اقای دکتر عذر میخوام مزاحمتون شدم پسرم در سن ۶سالگی یکی از دندان ها را به خاطر پوسیدگی پر کردم الان از زیر دندان پر شده دندان در میاد لازم است درمان خاصی صورت گیرد

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام اقا داود
   درود بر پدر خوب و حواس جمع
   سن شش سالگی سن شروع رویش دندان های دایمی است
   احتمالا نیاز به هیچ کار خاصی نداریم
   بهتره یک دندانپزشک ایشون را تحت مراقبت دایمی داشته باشد
   سالتون پر از سلامتی و شادی

 112. احسان وهابی گفت:

  سلام اقای دکتر یک ماه پیش دندونم رو عصب کشی کردم و ترمیم اما دیروز همون دندون دیواره کناری دندنون شکست دوباره باید عصب کشی کنم اصلاااا ترمیم میشه

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام دوست بزرگوار
   دندانی که عصب کشی میشه بخاطر اختلال در سیستم تغذیه دندان خشک و شکننده میشه و باید روکش شود که احتمالا همکار عزیزی که براتون کار کردن بهتون گفتن . حالا هم ممکنه مشکل قابل حل باشه و بتونید دندان را روکش کنید . زودتر با پزشکتان ملاقات کنید.

 113. مهدیه بهلولی گفت:

  سلام آقای دکتر من تقریبا سه هفته میشه دندون ۶ پایین چپ رو کامپوزیت کردم البته دکتر گفتن پوسیدگی عمیقه اما هنوز به عصب نرسیده الان بعد از گذشت ۳هفته من هنوز دردهای شدید دارم به پزشکم مراجعه کردم ایشون با زدن ضربه به دندون دندون منو تست کردن و من دردی رو حس نکردم با ضربه و گفتن نیاز به عصب کشی نداره گفتن برای از بین بردن درد از خمیردندانهای ضد حساسیت استفاده کنم این درسته؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم مهدیه
   اگر بعد از ترمیم دندان با کامپوزیت دردی به وجود بیاد باید به وسیله تست های کلینیکی علت اون را پیدا کنیم
   حتما لازمه شما را معاینه کنیم

 114. ناشناس گفت:

  سلام
  درد متوسط بعد از ترمیم تا چند روز میتونه طبیعی باشه؟
  من دندونم رو پرکردم حدود ۴روز میگذره ولی گاهی به طور خود به خودی درد متوسطی میگیره ولی به سرما و گرما خیلی کم حساسه
  خواستم ببینم باز صبر کنم یا برای عصب کشی مراجعه کنم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   نوع ماده ترمیمیتان مهمه . قید بفرمایید تا مجددا پاسخ دهم

 115. مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من بعد از یکروز عصب کشی دندونم امروز پر کردم روی پر کردگیه انگاری یه خراش مشکی رنگ هستش ولی سوراخ نیست نمیدونم چیه و اینکه احساس میکنم بلند شده دندونم زودتر بهم میچسبن

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام مهدی خان
   متوجه سوالتون نشدم

 116. سولماز گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۰روز پیش دندون هفتمو با مواد سیاه پر کردن البته دکتر گفت عمیقه دو روز اول مسکن خوردم ولی الان رددش کمه به نظر شما این درد تا کی ادامه داره یا اینکه باید عصب کشی بشه

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم سولماز
   این درد ممکنه تا سه ماه هم بمونه ولی نباید روند صعودی یا آزار دهنده داشته باشد

 117. سولماز گفت:

  سلام خسته نباشید من شش ماه پیش دندون ۷فک پایینمو عصب کشی کردم الان درد خیلی کمی رو احساس میکنم البته روکش نکردم به نظر شما عصب کشیش مشکل داره چند روز پیش هم آبسه کرده بود ولی یه روزه بر طرف شد

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم سولماز
   ابسه نشانه وجود یک مشکل جدی است
   حتما با رادیوگرافی و سوابق درمانیتون به دندانپزشکتون مراجعه کنید

 118. محدثه سلطانی گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز دندونمو پر کردم دکتر گفتن نیاز به عصب کشی نداره بعد از پر کردن که به خانه آمدم دیدم کنهر همون دندونی که پر گردم یه نقطه سیاه بازم وجود داره چیکار باید بکنم طلفا راهنمایی کنید؟ممنون میشم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم محدثه
   هر سیاهی یا تغییر رنگی پوسیدگی نیست و حتما نباید برداشته بشه
   برای این که خیالتون راحت بشود بهتره اون تیرگی را به همکارمون نشون بدید

 119. رستمی گفت:

  سلام من حدودا یک ماهه که دندان ۵ و ۶ فک پایین و ترمیم کردم در حالت عادی دردی ندارم ولی هنگام جویدن به شدت درد میگیره واصلا نمیتونم چیزی بخورم به پزشکم مراجعه کردم گفتند بلند بلندیشو گرفتن اما بازم هیچ تغییری نکرد بهم گفتن به مرور خوب میشه و استامینوفن بخورم ولی هیچ تاثیری نداره و همچنان هیچ چیزی نمیتونم بجوم. خواهش میکنم راهنمائی بفرمائید

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام جناب رستمی
   اگر درمان شما به وسیله کامپوزیت انجام شده است و با توجه به علایمی که شما گفتید نیاز به معاینه دقیق و احتمال بسیار زیاد تعویض ترمیم دارد

 120. ميشا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید،من دندون شماره پنج فک پایین رو عصب کشی و پر کردم،پر کردن رو دوروز بعد عصب کشی انجام دادم،دکتر برای پرکردن از هیچ بی حسی استفاده نکرد،و من خیلی درد کشیدم حین انجام کارشون،این طبیعیه؟الانم یک روز میگذره و با وجود استفاده از مسکن من درد شدید دندان و فک دارم،چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   درد دندان بعد از درمان ریشه ممکن است وجود داشته باشد و غیر طبیعی نیست و گاها تا چند هفته هم وجود دارد . البته در اکثر موارد این دردها بعد از ۷۲ ساعت افت می کند و قابل تحمل و چشم پوشی خواهند بود . در مورد علت عدم تزریق بی حسی در هنگام ترمیم تاج من از شرایط کار دندانیتون آگاه نیستم و فقط درمانگرتون اشراف کاملی دارند .
   پایدار و پیروز باشید

 121. امیر صالحی گفت:

  سلام
  بنده دندان ۷ بالا را پر کردم، خود پزشک گفتند که پر کردگی عمیق هست و ممکنه نیاز به عصب کشی بشه و گفتند تا ۴۰ روز ممکنه حساسیت به سرما و گرما داشته باشه که همین حساسیت رو هم دارم. مشکل اینه که همان سمت دهنم اما قسمت فک پایین به شدت درد می کند و مجبورم مسکن استفاده کنم در حالی که در این قسمت دکتر کار خاصی نکردند. آیا دلیل همان پرکردگی عمیق بالا هست؟ چطور درد در دندان های پایین حس میشود؟ یک هفته گذشته، دکتر گفتند یک هفته دیگر هم تحمل کن اگر درد ماند برای درمان ریشه بیا.

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام امیر جان
   احتمال این که درد دندان در فک بالا و پایین جابجا شوند وجود دارد . البته فقط در یک طرف میتونن جابجا بشن . مثلا درد دندان در فک پایین سمت چپ فقط در سمت چپ بالا ممکنه حس بشه . البته این یک احتمال است و باید دندانی که درد را درونش حس میکنی به صورت کاملا دقیق ارزیابی بشه

 122. محمدعلی سیار گفت:

  سلام.دندان شماره ۷ پایینم رو پر کردم.دو روز شده و حالا وقتی به دندانم ضربه میزنم با نوک انگشت یا غذا میخورم و دندان هامو بهم فشار میدم درد میکنه.مشکل چیه اقای دکتر؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام جناب سیار
   به نظر من ۴۸ساعت دیگر صبر کنید
   اگر بر طرف نشد حتما به درمانگرتان اطلاع دهید
   البته اگه در دندونتون احساس بلندی دارید سریع تر مراجعه کنید
   موفق باشید

 123. شيما گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دو دندان جلو وبالا رو به علت پوسیدکی پزشک پر کردن که فقط هم نیاز به پر کردن داشت قبل از پرکرذن هیچ دردی نداشتم اما حالا به سرما و گرما حساس شده یک روز از پرکردگی دندانم می گذرد آیا طبیعی هست؟؟؟
  ممنون میشم پاسخم رو بدین

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم شیما
   بعد از ترمیم های کامپوزیتی تا سه روز و بعد از ترمیم با آمالگام تا چند ماه (سه تا شش ماه) حساسیت های جزیی را نادیده باید گرفت (و البته بهتره جهت اطلاع و ثبت پرونده به پزشکتون اطلاع داده بشود) . بعد از این مدت یا در صورت وجود دردی که نیاز به مسکن داشت ، حتما به دندانپزشکتان اطلاع دهید .

 124. فهیمه امیدی گفت:

  سلام.خسته نباشید.آقای دکتر من سه روز پیش دندون ۷پر کردم و با امالگام پر کردن الان به آب سرد و شیرینی فوق العاده حساسه و تا بخورم تیر میکشه آیا این خوب میشه؟قبل اینکه دندونمو پر کنم هیچ مشکلی نداشتم.

  1. دکتر سهرابی گفت:

   سلام خانم فهیمه
   این مشکلات روزهای اول بعد از ترمیم با آمالگام را بهتره نادیده بگیرید ولی اگر ادامه پیدا کرد حتما به دندانپزشکتون اطلاع بدهید

 125. حسن گفت:

  سلام. ۲ هفته پیش بخاطرفشار دندان عقل به دندان کناری بین دو دندان آخرم یک پوسیدگی سطحی بوجود آمده بود که دکتر اول دندانم رو پر کرد و لافاصله دندان عقل رو کشید و در حین کشیدن من احساس شکستن کردم که نمیدانم قسمت پرکرده دچار شکستگی شده یا نه و قبلش فقط حساسیت به مواد ترش مثل پرتقال ترش داشتم که بعد پرکردن حساس به شیرینی و سرما و گرما و فشار است طوریکه حتی جویدن گردو هم اذیت کننده است و کلا ۲ هفته است با فک راستم غذا میخورم . چطوری میتونم بفهمم که آیا پرکردگی دچار شکستگی یا نشت شده است؟ آیا مشکل این حدس من است یا نه؟ آیا با عکس میتوان تشخصی داد؟
  بسیار سپاسگزارم

  1. دکتر سهرابی گفت:

   سلام حسن آقا
   ببینید بعد از کشیدن دندان علایمی که فرمودید میتونه طبیعی باشه و بهتره کمی صبور باشید . البته اگر ترمیم دندان شکسته باشد یا به وسیله رادیوگرافی قابل تشخیص است یا در معاینه دقیق توسط دندانپزشک .

 126. ایمان گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من دندونم رو ۱۰ روز پیش با کامپوزیت پر کردم دکتر گفت که پوسیدگی عمیق بوده ولی عصب کشی نکرد.بعد از گذشت ۱۰ روز هنوز درد خفیفی دارم میخواستم ببینم دلیلش چیه با توجه به اینکه ۳ تا ۴ روز درد کاملا برطرف شده بود و فقط حساسیت به سرما داشت؟؟

  1. دکتر سهرابی گفت:

   سلام ایمان جان
   با توجه به نزدیکی پوسیدگی در اطراف هسته یا همان مغز دندان ، درد های خفیف رو به کاهش قابل چشم پوشی است . چند روزی صبر کن ولی اگر درد کم نشد ، حتما برای منترل مراجعه کنید .
   پایدار باشید

 127. farzad گفت:

  سلام اقای دکتر من ۵سال پیش دندونم براثر افتادن سه تاشون شکستن وبعد به پزشک مراجعه کردم و ترمیم شدن یکی ازدندون ها براثرشدت کمی لق شده بود و اونو عصب کشی کرده بودن الان احساس میکنم خیلی کم ب حالت لق ینی دوباره باید عصب کشی بشه خیلی نگرااانم

  1. دکتر سهرابی گفت:

   سوال شما پاسخ داده شد

 128. طاهره گفت:

  سلام جناب دکتر .
  من دیروز دندانم رو پر کردم که قبل از این اصلا درد نداشتم . و پس از گرفتن عکس دکتر تشخیص به پوسیدگی و پر کردن دادن . ولی از دیروز اگر هر ۶ساعت یک ژلوفن نخورم دردش خیلی اذیت میکنه . میخواستم بدونم تا چند روز باید صبر کنم و بعد برم عصب کشی ؟
  خیلی ممنون از سایت خوب شما .

  1. دکتر سهرابی گفت:

   سلام خانم طاهره
   به نظر من حداقل یک بیست و چهار ساعت دیگه صبر کنید
   توصیه مهم ترم اینه که حتی اگر درد دندان افتاد و دیگه اذیت نکرد هر سه ماه یکبار بوسیله گرافی کنترلش کنید
   پایدار باشید

 129. Fatemeh گفت:

  سلام اقای دکتر عذر میخوام مزاحمتون شدم

  اقای دکتر من چند وقت پیش دندونام خیلی درد میکرد دکترم رفتم عکس گرفتن گفتن چیزی نشده و پوسیده نداری

  بعدش تا همین چند وقت پیش به دکتر دیگه ای مراجعه کردم ک فرستادن عکس بگیذم از دندونام
  تو رادیو گرافی ۹ پوسیده دارم و ۲ تا در حد مینا
  الان باید ۹تا رو درست کنم ؟بعضیاشون در حد نقطه اند
  بعد تو یک سایتی خوندم پوسیدگی کم درست نکنین با مسواک و…رفع میشه مگه چنین چیزی وجود داره ؟

  1. دکتر سهرابی گفت:

   سلام فاطمه خانم
   من عکس دندون ها را دیدم و به نظر من هم پوسیدگی در ان ها مشهوده
   در مورد تعدادش بدون معاینه کلینیکی نمیشه حرفی زد
   در مورد این که ایا پوسیدگی با نخ دندان زدن و مسواک زدن کنترل میشه یا خیر توضیح بدم خدمت شما که بعضی از پوشیدگی های بسیار بسیار سطحی و غیر قابل رویت با چشم که در نواحی بین دندانی شروع شده اند با رعایت بهداشت و کنترل های منظم متوقف و نیاز به ترمیم فوری ندارند .

   1. Fatemeh گفت:

    خیلی ممنونم اقای دکتر
    فقط یک سوال دیگه اینکه میگن از اب ونمک بجای خمیر دندون استفاده کنین درسته ؟من شهرستان هستم .خیلی نگرانم چون یکی از دوستام بخاطر تشخیص نادرست و…برای کسب درامد بیشتر دکترشون دندوناشونو پانسمان کردن و…که کارشون بخاطر عفونت و..به تهران کشید .من میترسم حالا پر کنم وحتی به فکرم خورد تابستون تهران بیام

    1. دکتر سهرابی گفت:

     سلام مجدد به شما
     به نظرم استفاده از اب نمک برای طولانی مدت بجای خمیر دندان کار درستی نیست و میتونه اسیب به لثه هاتون بزنه . حالا اگر با خمیر دندان موافق نیستید بهتره از مسواک خالی استفاده کنید . اگر نحوه مسواک زدن شما درست باشه کفایت میکنه و نیازی به خمیر ددان نیست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.