دکترسهرابی دندانپزشک زیبایی , ونیر کامپوزیت , لمینیت

توضیحات کامل پیرامون بلیچینگ دندان

بلیچینگ

بلیچینگ دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان این روزها خیلی سر زبان ها است و بدون شک شما هم نام بلیچینگ را در دندان پزشکی ها شنیده اید . بسیار از افراد به سفیدی دندان های خود اهمیت می دهند و یا از بدرنگی دندان های خودر رنج می برند . امروزه دانش بشری به حدی رسیده است که به راحتی با روش های با نام بلیچینگ سفیدی خاصی در دندان ها ایجاد می شود . دندان های سفید جلوه خاصی در زیبایی فرد ایجاد می کنند و موجب افزایش اعتماد به نفس می شوند. البته نوع مواد و روش های بلیچینگ با هم متفاوت است که در این مقاله به تفکیک آن می پردازیم.
یکی از راه کار های عملی در سفید کردن دندان بلیچینگ می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. افراد بسیاری برای داشتن دندان های زیبا و تغییر رنگ در دندان ها با اعمال روش های مختلف سفید کردن دندان برروی دندان های خود رنگ مطلوبی را برای دندان های خود ایجاد می کنند. رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند. چرا که به علت استفاده از مواد رنگی ، غذاها ، باکتری‌ها و استفاده از سیگار یا قلیان و…… دچار تغییر رنگ شوند. این رنگ بد دندان در اثر نفوذ  رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می شود. بسیاری از افراد نیز به دلیل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند و به همین دلیل بلیچینگ بر روی دندان خود انجام می دهند تا دندان سفیدی داشته باشند.  از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی بر شمرده می‌شود و در زیبایی فرد تاثییرات مثبتی دارد, همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن Bleaching نیز گفته میشود ، از محبوبیت برخوردار بوده است.
برای سفید کردن دندانها که به اصطلاح Bleaching می گوید از مواد شیمیایی استفاده می شود این مواد که  پر اکسید هیدوژن نام دارد, دچار تغییر رنگ در دندان می شود.  مواد بلیچینگ دندان به داخل ساختار کریستالی لوله مانند مینا نفوذ کرده و رنگ دانه های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند. با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود . مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت می باشد و دارای غلظت های متفاوتی است. در بلیچینگ مطبی از هیدروژن پر اکسید استفاده می شود و در بلیچینگ خانگی از کارباماید پر اکسید استفاده میگردد تا دندان های سفیدی به بیمار هدیه شود. در مواردی که عجله داشته باشیم از روش مطبی استفاده میکنیم ولی شیوه صحیح آن استفاده از هر دو روش Bleaching  میباشد. دندانپزشک زیبایی قبل از این درمان در مطی باید از لثه ها محافظت کند تا مواد شیمیایی با لثه و صورت تماسی نداشته باشد.

تصویر زیر نمونه ای از سفید کردن در مطب دکتر سهرابی می باشد که با انجام بلیچینگ رنگ دندان ها تغییر کرده است بیمار بلیچینگ خانگی را نیز انجام داده است و توانسته است رنگ دندان خود را تثبیت کند.

ماندگاری سفید کردن دندان با بلیچینگ

دوام و ماندگاری بلیچینگ بستگی به بهداشت دهان ودندان فرد دارد . اگر فرد از خوردن و آشامیدن خوراکی های رنگی خودداری کند به طور قطع سفیدی دندان هایش یا دوام تر می شود و می تواند برای مدت طولانی تری دندان های سفیدی داشته باشد.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه های بلیچینگ معمولا بالا نمی باشد و تفاوت قیمتی موجود ممکن است به دلیل جنش مواد مصرفی باشد . با این حال دندانپزشکان زیبایی در تلاش هستند خدماتی با قیمت مناسب را به مردم ارائه دهند. ولی به طور قطع می توان گفت این روش سفید کردن دندان از روش های دیگر مقرون بصرفه تر است. هزینه بلیچینگ مطبی با قیمت بلیچینگ خانگی در اکثر مطب ها برابر است ولی استفاده هم زمان از هر دو روش رصایت بیشتری را برای بیمار فراهم می کند و نتایج بهتری را دارد علاوه بر اینکه هزینه تمام شده کمتری را از مجموع دو درمان باید بپردازد.

روش های بلیچینگ دندان

به طور کلی دو روش در بلیچینگ وجود دارد که office bleaching و Home bleaching می باشد. تجویز روش های بلیچینگ باید توسط پزشک و زیر نظر دندان پزشک زیبایی انجام شود و بستگی به میزان رضایت بیمار دارد. ولی به طور کلی بهترین روش تجویز هردو روش بلیچینگ می باشد تا دوام سفیدی دندان ها بیشتر باشد و نتایج مورد رضایت بیمار واقع شود.

آفیس بلیچینگ

در این روش که سفید کردن در مطب “office bleaching” نامیده می‌شود ژل های bleaching با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار می‌گیرند. در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتر از روش های خانگیست ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث حساسیت زود گذر در لثه و مخاط دهان شود. در نتیجه دندان پزشک باید مهارت کافی در بلیچینگ دندان را اشته باشد. در روش بلیچینگ مطبی برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور آبی محکم می‌گردد. ماده مورد استفاده در بلیچینگ دندان ، پراکسید هیدروژن(مطبی) و یا کاربامید پراکسید (خانگی)میباشد. ژل بلیچینگ سفید کننده دندان معمولاً حداکثر معادل 35% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد . در بازار تجهیزات دندانپزشکی تجهیزات و وسایل کمکی دیگری نیز مطرح است که متناسب ساختار آنها در طبقه بندی های مانند لیزر ، پلاسما آرک ، ال ای دی یا دیود ها و ……..قرار میگیرند. این نکته را فراموش نکنید که در نهایت ژل بلیچینگ است که دندان های شما را سفید میکند و نوع دستگاه در نحوه فعال سازی ژل موثر بوده !!و لزوم استفاده از این دستگاه ها در تولیدات اکثر کارخانه های معتبر از پروسه درمان حذف شده اند .

چهار نکته در درمان بلیچینگ(سفید کردن دندان ها)

درمان بلیچینگ نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد داد.
  • کار با این مواد بسیار سخت می باشد و بلیچینگ دندان هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست و بسیار وابسته به تخصص دندان پزشک زیبایی می باشد. دستگاهای موجود در بازار تنها نقشی که دارند ژل قرار داده شده روی دندان شما را فعال میکنند.  بنابراین تفاوتی در بلیچینگ های انجام شده با لیزر ، پلاسما آرک ، ال ای دی ، یا ………. وجود ندارد و عمل سفید کردن در نهایت بوسیله هیدروژن پر اکساید انجام خواهد شد .
  • این فرایند یک درمان دائمی نیست و  نیاز به تکرار دارد رنگ دندان ها ممکن است تغییر کند و نیاز به تمدید داشته باشد. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی ، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد.
  • بلیچینگ درمانی در زیبایی دندانپزشکیست که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیشبینی نمی باشد. این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان ، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها ( برای داشتن لبخند های هالیوودی ) داده نخواهد شد.
  • 4. اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است هردو روش درمان باید با هم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها در مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ های خانگی ، ادامه روند درمان پیگیری شود . این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت .

 بلیچینگ خانگی

 روش‌ دیگر بلیچینگ سفید کردن دندان ها در منزل می‌باشد که زیر نظر متخصص و توسط بیمار انجام می شود. در این روش دندان پزشک از دندان های شما ، قالب دقیقی تهیه میکند و از روی قالب تهیه شده تری های پلاستیکی نازک و شفافی (مانند شکل زیر) ساخته میشود . این قسمت اکثرا به لابراتوار ها سپرده میگردد . در این تری پلاستیکی فضای مناسب بین دندان و وسیله پلاستیکی پیشبینی شده که ژل‌های بلیچینگ را طیق دستور پزشک در آن قرار میدهید . متاسفانه اکثر لابراتوارها بجای استفاده از حجم دهنده های خاص ، از لاک معمولی برای ساخت تری استفاده میکنند و این مسئله باعث میشود بانک مناسبی برای حضور ژل در کنار دندان در تری ارسالی وجود نداشته باشد و بسیاری از مراجعین از بلیچینگ های خانگی راضی نباشند . در مطب دکتر محمد رضا سهرابی ، این مشکل را با خرید تجهیزات ساخت تری بیلیچینگ و ساخت تری در مطب ،حل کرده ایم و میزان رضایت مندی بسیار مطلوبی از این نوع درمان را شاهد هستیم . در نهایت پس از گذشت چند هفته و پس از استفاده از ژل مربوطه طبق دستور العمل دندانپزشک ، دندانها به سفیدی مورد نظر می‌رسند . ژل مورد استفاد ه در این روش بین 16 تا بیست درصد غلظت دارند.
در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان و احتمال آسیب به لثه ها بعلت محافظت نشدن ، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد .
نکته پایانی که توجه شما را آن جلب میکنیم اینست که بلیچینگ موفق ، اکثرا از درمان آفیس بلیچینگ بعنوان استارتر (شروع کننده) و هوم بلیچینگ بعنوان تثیبت کننده ،تشکیل میگردد . بنابر این توصیه کلی این است که یا از هر دو روش استفاده کنید و یا اگر می خواهید یک روش را انتخاب کنید هوم بلیچینگ هر چند سخت تر است و اثرات آن دیر تر مشاهده می شود ، اما در نهایت مطلوب تر است.
نمونه های که تا تاریخ 15 اسفند 1392 در آلبوم تصاویر مشاهده میکنید از روش تک درمانی ( یعنی یا آفیس و یا هوم) استفاده شده و این صفحه و اطلاعات آن مطابق استانداردهای روز ادیت گردیده است. عکس های بعدی ارائه شده با روش های ترکیبی میباشد که در جزییات مطلب روش هر کدام را مجزا توضیح داده ایم.

درباره بلیچینگ بیشتر بدانید .

با کلیک کردن بر روی هر کدام از دکمه های آبی زیر به اطلاعاتی جالب و مناسب درباره بلیچینگ دسترسی پیدا خواهید نمود

بلیچینگ دندان توصیه های لازم بعد از بلیچینگ در مورد بلیچینگ


روش های بلیچینگ دندان سفید با کامپوزیت اهمیت سفیدی دندان


دیدگاه (8)
مهناز۱۶/۰۸/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام وقت بخیر هزینه بلیچینگ چقدر است؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۶/۰۸/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خانم مهناز برای بررسی تعداد جلسات بلیچینگ لازم است معاینه حضوری داشته باشیم . برای بررسی شرایط کارتون لازمه به مطب مراجعه فرمایید .
۱۶/۰۸/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام وقت بخیر.هزینه بلیچینگ چقدر هست؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۶/۰۸/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام بزرگوار برای بررسی تعداد جلسات بلیچینگ لازم است معاینه حضوری داشته باشیم . برای بررسی شرایط کارتون لازمه به مطب مراجعه فرمایید .
جواد۲۵/۰۵/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام حدود ۱۵ سال پیش دندون وسط بالا ضربه خورده و تیره شده و عصب کشی و پر شده حالا رنگش تیره ست و میخوام همرنگ دندونای دیگه م بشه پیشنهاد شما چیه؟ بلیچینگ ، لمینت یا...؟
دکتر محمد رضا سهرابی۲۶/۰۵/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام جواد عزیز در صورتی که امکان بلیچینگ وجود داشته باشد به طور حتم اولویت با بلیچینگ است . موفق باشید
ن.قادري۱۲/۱۱/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام روز بخیر من حدود ١ ماه پیش اومدم بلیچینگ کردم پیش آقای دکتر اما هنوز دندونام حساسه حتی بیشتر از اولا حساس شده،یعنی آب رو هم با احتیاط میخورم از دکتر بپرسین این اوکی میشه؟ اینم بگین که البته ٢-٣ روز قبل از بلیچینگ جرم گیری کردم،اما هرگز حساس نبوده دندونام
دکتر محمد رضا سهرابی۱۲/۱۱/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام خانم قادری بعد از جرم گیری های که دندان دارای حجم زیادی از جرم بوده حساسیت طبیعی است و البته بلیچینگ هن تشدیدش کرده شما بهتره با دقت و وسواس مسواک زدن را ادامه بدید و از خمیر دندان های ضد حساسیت برای تسریع در کنترل رفع حساسیت استفاده کنید

سوال یا دیدگاه شما؟.

یک پیشنهاد برتر (کلیک کنید)