دکترسهرابی دندانپزشک زیبایی , ونیر کامپوزیت , لمینیت

فیشور سیلانت

فیشور سیلانت

فیشور سیلانت  چیست؟

فیشور سیلانت یک عمل پیشگیرانه محسوب می گردد و از این جهت بیشتر در دوران کودکی و نوجوانی مورد استفاده قرار میگیرد . يك راه پيشگيري از ايجاد پوسيدگي های سطح جوندة دندان‌ها ، استفاده از این تكنيك است. فيشور به معني شيار و سيلانت به معني پوشاندن است. بنابراين فیشور سیلانت  يعني: پوشاندن شيارهاي دندان. در فارسي آن را مهر وموم کردن شيار دندان‌ها مي‌نامند.

سن مناسب برای فیشور سیلانت 

فیشور سیلانت جهت دندانهای تازه رویش یافته و دندانهایی که دارای شیارهای عمیق مستعد پوسیدگی بوده و هیچگونه علائم اولیه پوسیدگی در آنها وجود ندارد، مناسب است؛ هم چنین دندانهایی که بیشترین ریسک پوسیدگی را دارند باید سیلانت زده شوند. بنابراین، دندانهای آسیای بزرگ اول دائمی که در سن 6 سالگی در دهان رویش می‌یابند و دندانهای آسیای بزرگ دوم دائمی، که در 12 سالگی در دهان ظاهر می‌گردند باید سیلانت زده شوند. علاوه بر اینها دندانهایی که دارای شیارها و حفرات عمیق و زیاد بوده لازم است که سیلانت زده شوند.

روش انجام فیشور سیلانت

انجام عمليات فیشور سیلانت بسيار آسان، كوتاه و بدون درد و بدون نياز به تزريق است .
روش كار بدين صورت است : دندانپزشك ابتدا دندان مورد نظر را توسط برس تميز مي‌كند سپس توسط نوعي اسيد ملايم مخصوص فیشور سیلانت ، دندان را براي چسباندن ماده سيلانت آماده مي‌كند و در نهايت ماده سيلانت بر روي دندان قرار داده مي‌شود. كل اين مراحل، حدود 15 دقيقه زمان لازم دارد .

سوال یا دیدگاه شما؟.

یک پیشنهاد برتر (کلیک کنید)