دکترسهرابی دندانپزشک زیبایی , ونیر کامپوزیت , لمینیت

سوالات متداول

زیبایی

خط لبخند چیست؟

در حالت طبیعی، دو دندان پیشین مرکزی بالا باید کمی ‌بلندتر از دندان‌های پیشین کناری باشند تا به صاحب آن، ظاهری جوان ببخشند. این دندان‌ها هم‌ارتفاع دندان‌های نیش هستند.
3813111023839226180534994219170969016669
«خط لبخند» یک خط فرضی است که از لبه دندان‌های جلوی فک بالا می‌گذرد و با لبه فوقانی لب پایین موازی است (تصویر بالا). اگر این خط به سمت پایین انحنا داشته باشد، لبخند فرد حالت جوان پیدا می‌کند، ولی اگر صاف باشد، نشان‌دهنده سایش دندان‌ها و بالا رفتن سن است

دندان هایم دارای فاصله است.چکار میتوانم انجام دهم؟

در صورتی که این فاصله به تازگی در بین دندان‌ها ایجاد شده، ممکن است به علت بیماری لثه یا عادات دهانی مانند فشار دادن زبان بین دندان‌ها باشد. در این صورت بهتر است به فکر درمان آن باشد.
40159104351762431532102321018435771503514
چنانچه هیچ مشکلی وجود ندارد و از ظاهر دندان‌های خود راضی هستید، به آنها دست نزنید. ولی در صورت تمایل، برای بستن این فاصله می‌توانید یکی از سه روش درمانی کامپازیت یا لامینیت چینی (Porcelain Laminate Veneer) یا ارتودنسی را انتخاب کنید.

آیا درمان های زیبایی دارای گارانتی میباشد؟

بله درمان های زیبایی در این مطب دارای یکسال گارانتی میباشد

بعد از پایان یکساله گارانتی نحوه محاسبه هزینه ها به چه صورت است؟

در صورتی که بعد از یکسال ،ونیر بشکند یا به هر دلیلی آسیب دیده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد هزینه دریافتی برابر با ترمیم های کامپوزیتی مطب محاسبه میگردد و لازم نیست هزینه یک واحد کار زیبایی پرداخت گردد.این توافق باعث خواهد شد که شما مطمئن باشید که درمان های مکمل احتمالی با قیمت های مناسبی برای شما انجام خواهد شد

آیا تعویض رنگ کامپوزیت ها مشمول گارانتی خواهد بود؟

خیر . همانطور که خدمت شما در صفحه مشاوره حضوری عنوان کردیم لازم است که رنگ مورد علاقه خود را با وسواس انتخاب کنید . تعویض کامپوزیت و جایگزینی رنگ جدید کار بسیار سخت تری نسبت به درمان مستقیم بر روی دندان است و جهت رسیدن به مینای دندان بدون اسیب به آن لازم است از دیسک های گران قیمتی استفاده شود و زمان زیادی را نیاز دارد که مسلما هزینه بیشتری نسبت به درمان اولیه دارد.

پالیش کامپوزیت رایگان است یا دارای هزینه مجزایی میباشد؟

کامپوزیت های زیبایی در صورت مراقبت صحیح و رعایت بهداشت رنگ نخواهند گرفت و نیازی به پالیش مجدد ندارند ولی اگر بعد از سال اول درمان متقاضی پالیش باشید هزینه جزیی برای شما خواهد داشت. غالبا هزینه پالیش معادل هزینه جرمگیری مطب خواهد بود.

با توجه به جلا و زیبایی فوق العاده بعد از پالیش دندان ، در دوره گارانتی چند بار میتوان درخواست پالیش رایگان داشت؟

فقط در دوره گارانتی و در صورت درخواست شخصی و سلیقه ای یکبار میتوانید پالیش رایگان کنید . البته بیشتر این پالیش ها غیر لازم است و فتو گرافی ها نشان می دهد تغییرات بسیار نامحسوس است.

ترمیمی

ترمیم همرنگ یا آمالگام؟

آمالگام یا کامپوزیت!! کدام بهتر است؟
بالاخره کدام ماده جهت پر کردن دندانها مناسبتر است، مواد سیاه (آمالگام) یا سفید ( کامپوزیت)؟شاید این سوال خیلی از افراد باشد که هنوز جواب مشخصی برای آن نیافته اند. آملگام ها (موادنقره ای یا سیاه رنگ) سالهاست که در دندانپزشکی کاربرد دارند و هنوز هم محبوب هستند. استحکام فشاری مطلوبی داند و کار کردن با آنها آسان است. تحقیقات زیادی انجام شده تا مشخص شود آیا جیوه موجود در آمالگام برای بدن ضرر دارد؟

index
تا به امروز در هیچ تحقیقی ثابت نشده است که آمالگام برای بدن خطرناک است ، پس می توانیم آمالگام را با خیال راحت استفاده کنیم.اما آمالگام معایبی هم دارد. رنگ آن تیره است و به مرور تیره تر هم می شود که این یعنی باید با زیبایی خداحافظی کنیم.
آمالگام بصورت مکانیکی در داخل دندان قرار می گیرد و این خاصیت ما را مجبور می کند در بعضی مواقع قسمتهای سالم دندان را نیز از دست بدهیم تا ترمیم مستحکمی ایجاد شود.
آمالگام هیچ تاثیری در استحکام بخشیدن به دندان ندارد و فقط خودش محکم و قابل اعتماد است.
اما کامپوزیت ها (موادی سفید یا هم رنگ دندان)خیلی زود وارد عرصه ی پزشکی شدند، با رنگهای متنوع و کاملا شبیه دندان. در ابتدا فقط بدرد دندانهای جلو می خوردند زیرا استحکام کافی را نداشتند. ولی امروزه کامپوزیت هایی داریم که مخصوص دندانهای عقبی هستند و استحکام آنها چیزی از آمالگام کم ندارد. و در عوض یک دنیا حسن دارند:
کامپوزیت ها هم رنگ با دندان هستند و زیبایی را که می خواهیم به ما هدیه می دهند.
کامپوزیت ها بصورت شیمیایی با دندان باند می شوند. این مطلب یعنی اینکه در دندان های پوسیده فقط پوسیدگی برداشته می شود و هیچگام مانند آمالگام مجبور نیستیم قسمتهای سالم دندان را نیز بتراشیم. پس در کامپوزیت ها حداقل تراشیدن دندان انجام می شود.کامپوزیت چون با ساختمان دندان پیوند می یابد باعث افزایش استحکام دیواره های نازک دندان می شوند. این مسئله در دندان هایی که دمان ریشه شده اندیسیار کاربرد دارد و حتی در برخی موارد جایگزینی برای روکش های دندان می شود.
تا اینجا فقط حسن کامپوزیت ها را گفتیم ولی دارای معایبی نیز هستند:
تکنیک استفاده از کامپوزیت ، وقت بیشتری را می طلبد و همچنین ابزار و وسایل اضافی را لازم دارد.از طرفی باید مهارت کافی نیز در کار کردن با کامپوزیت ها وجود داشته باشد.
اگر کامپوزیت ها به درستی و از نوع مرغوب استفاده نشوندهیچ مزیتی نسبت به آمالگام ندارند و حتی در زمانی کوتاه می شکنند و یا دچار پوسیدگی مجدد می شوند

ایمپلنت

ایمپلنت (implant) دندانی چیست؟

ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که اغلب به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده میشود.ایمپلنت دندانی بعنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز روی آن استفاده می شود و باز سازی تاج دندانهای از دست رفته با استفاده از این پایه ایمپلنت مقدور می گردد.

چه کسانی کاندید ایمپلنت هستند؟

افرادی که به هر علتی دندان ازدست داده باشند کاندید ایمپلنت هستند. ایمپلنت جهت جایگزینی دندان تا بازسازی همه دندانها را در بر می گیرد. در مورد از دست دادن یک یا چند دندان دیگر نیازی به تراش دندانهای مجاور بعنوان پایه پروتز نیست. ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و روکش روی همان ایمپلنت بدون اتکاء به دندانهای مجاور قرار داده می شود.
در مورد بیمارانی که دندانهای زیاد یا همه دندانها را از دست داده باشند با قرار دادن چند ایمپلنت در فک آنها و استفاده از آنها بعنوان پایه می توان پروتز متکی بر ایمپلنت جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته قرار داد. در مورد بیماران کاملأ بی دندان می توان با قرار دادن حداقل دو ایمپلنت در هر فک پروتزی متحرک ولی محکم و بدون لغزش و لقی در اختیار بیمار قرار داد.
حتی در مورد بیماران بی دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند می توان با قرار دادن دو پایه ایمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترین هزینه کاملأ محکم و باثبات کرد.

میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی چقدر است؟

امروزه بطور متوسط موفقیت در کاشت ایمپلنت های دندانی بیش از ۹۵ درصد است ولی درصد میزان موفقیت در ایمپلنت های دندانی به موارد زیر بستگی دارد:

الف) بیمار: بیمار باید از سلامت برخوردار باشد و به بیماری مزمن ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مبتلا نباشد. اخیرا دچار مشکل شدید قلبی (جراحی قلب یا انفارکتوس) نشده باشد. دیابت کنترل نشده ورادیوتراپی و بیماری لثه و دهان نداشته باشد. همچنین استعمال سیگار و مشروبات الکلی از عوامل محدود کننده عمل ایمپلنت هستند.

ب) دندانپزشک: دندانپزشکی که ایمپلنت را انجام می دهد باید دوره های لازم ایمپلنت را دیده باشد و مهارت و تجربه کافی در انجام ایمپلنت داشته باشد، همچنین تمام شرایط بیمار از نظر سلامت بدن و فاکتوهای مهم داخل دهانی را ارزیابی کند و با رعایت اصول کنترل عفونت مبادرت به انجام جراحی ایمپلنت نماید.

ج) ایمپلنت: فاکتور مهم دیگر در مورد میزان موفقیت ایمپلنت مخصوصا در دراز مدت خود ایمپلنت است. امروزه شرکت های سازنده ایمپلنت بسیار زیاد و متنوعند. قیمت های ایمپلنت بسیار متنوع است و هر کدام از کمپانی های سازنده روی نکاتی تاکید دارند که در ساخت ایمپلنت از آن بهره جسته اند. دندانپزشک با توجه به بودجه بیمار و مسائل تکنیکی و مزیت های ایمپلنت در محدوده قیمت مورد نظر، مبادرت به انتخاب یک سیستم می کند .
در کل ایمپلنتی مناسب است که میزان جوش خوردن آن به فک، بالا باشد (osseointegration) و میزان تحلیل استخوان اطراف آن در طول زمان کمتر باشد.

د) مراقبتهای بعدی: بیمار نقش بسیار مهمی در طول عمر ایمپلنت و موفقیت دراز مدت آن دارد. عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی و رعایت بهداشت دهان و دندانها و لثه، مراجعات منظم به دندانپزشک و اطمینان از سلامت لثه و عدم وجود جرم دندانی و پوسیدگی در دندانهای دیگر همه و همه موفقیت دراز مدت ایمپلنت را افزایش می دهد.

طول درمان ایمپلنت چقدر است؟

طول مدت جراحی معمولا از نیم ساعت تا دو ساعت می باشد و بسته به تعداد ایمپلنتها و شرایط فکی بیمار تغییر می کند. در مواردی که علاوه بر کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان و یا تغییر شرایط کف حفره سینوس در فک بالا نیاز باشد، زمان کاشت ایمپلنت بیشتر خواهد بود.
پس از کاشت ایمپلنت تا قرار دادن پروتز روی آن زمانی حدود ۶ هفته تا ۳ماه موردنیاز است، تا کاملا ایمپلنت ها در شرایط بدور از تکان و لرزش به آرامی به استخوان فک بیمار جوش بخورد و ایمپلنت در جای خود کاملا محکم شود سپس دندانپزشک مبادرت به قرار دادن پروتز روی ایمپلنت می کند. البته در مواردی باتوجه به کمیت استخوانی فک بیمار و نوع ایمپلنت خاصی که طراحی شده است، بار گذاری فوری روی آن می تواند صورت گیرد، بنا به تشخیص جراح دندانپزشک می توان بلافاصله پس از جراحی کاشت ایمپلنت، پروتز را روی ایمپلنت قرار داد

نقش ایمپلنت در حفظ استخوان فک چیست؟

حجم استخوان فک علاوه بر کارآیی آن بعنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیر به سزائی دارد. ایمپلنت های دندانی در نقاطی که دندان از دست رفته است می توانند حجم استخوان فرد را حفظ کنند و با بهبود ظاهر صورت در بهبود کیفیت زندگی افراد تاثیر به سزائی بگذارند.

هزینه انجام ایمپلنت چقدر است؟

هزینه انجام ایمپلنت در بسیاری موارد با انجام درمانهای سنتی تفاوت چندانی ندارد. فاکتورهای تعیین کننده هزینه خود ایمپلنت، دستمزد جراح دندانپزشک، هزینه مواد مصرفی اضافی در صورت لزوم (پودرپیوند استخوان) و هزینه لابراتواری می باشد، که البته بهتر است قبل از انجام عمل ایمپلنت بطور شفاف هزینه مربوط به ایمپلنت مورد توافق قرار گیرد.

مزایای استفاده از ایمپلنت نسبت به دست دندان متحرک و یا پروتز ثابت چیست؟

از هر زاویه ای که شما به این موضوع بنگرید، ایمپلنت بهترین انتخاب برای جایگزینی دندانهای از دست رفته شما است.
• زیبایی : ایمپلنت کاملا شبیه دندان خودتان خواهد بود و از آنجائیکه با استخوان فک درگیر می شود، مانع از تحلیل استخوان و لثه می شود که در سایه روشهای قبلی ( دست دندان و یا بریج) از عوارض این درمانها می باشد. به هر حال کسی متوجه نخواهد شد که شما یک دندان جایگزین دارید.
• حفظ ساختمان دندانهای مجاور : در این روش دندانهای مجاور تراشیده نمی شوند و دچار پوسیدگی های بعدی نخواهند شد.
• اعتماد به نفس : به طور یقین با استفاده از ایمپلنت احساس بهتری نسبت به خود، خنده و صحبت کردنتان دارید.
• قابل اعتماد : درصد موفقیت ایمپلنت های دندانی بسیار بالا است ، و بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان از دست رفته شما است. و بر خلاف ادعاهای خلاف واقع گذشته در این رابطه، درصد موفقیت ایمپلنت نسبت به سایر روشهای جایگزینی دندان، بسیار بالاتر است و از آنجا که بدنه ایمپلنت از تایتانیوم خالص ساخته می شود، واکنشی بصورت رد پیوند وجود نخواهد داشت.

طول عمرهای ایمپلنت ها ی دندانی چقدر است ؟

با پیشرفت هایی که دندانپزشکی نوین داشته انتظار می رود بیشتر ایمپلنت ها عمر نا محدودی داشته باشند البته طول عمر یک درمان ایمپلنت بستگی به عوامل متعددی دارد که بهداشت ونحوه نگهداری توسط بیمار ، قطر و طول ایمپلنت ، توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت موثرند .

به من گقته شده برای کاشت ایمپلنت باید سینوس لیفت انجام دهم این جمله به چه معنیست؟

این جراحی به منظور فراهم آوردن حجم کافی از استخوان در مناطق خلفی فک بالا (محل دندانهای آسیای کوچک و بزرگ بالا) برای قرار دادن ایمپلنت استفاده می شود. با از دست رفتن دندانهای طبیعی در این ناحیه، کف سینوس به تدریج به طرف سقف دهان گسترده شده و به آن نزدیک می شود، بطوری که پس از مرور زمان، تنها یک لایه استخوانی نازک، دهان را از سینوس جدا می کند
sinus_lift_photo_1

بلیچینگ

بلیچینگ چیست؟

دندان‌ها به مرور زمان وبا گذشت سن دچار تغییر رنگ می‌شوند.این تغییر رنگ در اثر تغییر مواد معدنی مینا وعاج صورت می‌گیرد به این معنی که تخلخل مینا به مرور کم می‌شود وشفافیت خود را از دست می‌دهد.دندان‌ها هم چنین ممکن است به علت مواد رنگی غذاها باکتری‌ها وتنباکو دچار تغییر رنگ شوند.از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به سور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی بر شمرده می‌شودهمواره سفید کردن دندانها مورد درخواست مردم بوده است.

در عمل سفید کردن دندانها از مواد اکسید کننده مثل پر اکسید هیدوژن برای روشن تر کردن دندان استفاده می‌شود.مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینا نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند.با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داردنیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود.

دو روش اصلی برای سفید کردن دندانها وجود دارد در روش اول که سفید کردن در مطب نامیده می‌شود مواد بلیچینگ با غلظت بالا به مدت کوتاهی بر روی دندان قرار می‌گیرد.در این روش سفیدی دندان به سرعت پدیدار می‌شود ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث آسیب به لثه ومخاط دهان شود.در این روش برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از لایه محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد وبا نور مخصوص محکم می‌گردد.ماده مورد استفاده در بلیچینگ مطب یا پراکسید هیدروژن ویا کاربامید پراکسید است.ماده دوم نیز در دهان پراکسید هیدروژن ایجاد می نماید.ژل بلیچینگ در این موارد معمولاً حداکثر معادل ۳۵% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد.

از روش‌های دیگر بلیچینگ سفید کردن در منزل می‌باشد که در این روش دندان پزشک یک تری مخصوص پلاستیکی بر روی مدل دندانهای شخص ساخته وژل‌های بلیچینگ را در اختیار بیمار قرار می‌دهد.بیمار هر روز چند ساعت ژل‌ها را بر روی تری قرار داده و آن را در دهان بر روی دندان‌ها می گذارد.پس از گذشت چند هفته دندانها به سفیدی مورد نظر می‌رسند.ژل مورد استفاد ه در این روش بین ده تا شانزده درصد غلظت دارد.

در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها وسوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند وبه علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد.

به طور معمول پس از بلیچینگ بهبود مناسبی در زیبائی دندانها در اثر سفید شدن آن‌ها مشاهده می‌شود.ولی باید دانست این روش بر تمامی رنگیزه‌های دندانی موثر نیست ودر برخی موارد بدرنگی شدید دندان‌ها نیاز به درمان‌های طولانی مدت بلیچینگ ویا استفاده از درمان ونیر لامینیت می‌باشد.

از عوارض درمان بلیچینگ می‌توان به حساس شدن دندانها سوختگی لثه ها(در موارد استفاده نادرست ویا سفیدشدن بیش از حد دندانها ) اشاره کرد.این عوارض در تعداد کمی از مراجعین ممکن است به وجودآید و پس از چند روز بهبود می‌یابد.مدتی پس از سفیدکردن ممکن است تا حدودی از سفیدی دندان کاسته گردد.

بلیچینگ با جرمگیری چه فرقی دارد؟

در هنگام جرمگیری دندانپزشک شما رسوبات رنگی و املاح ته نشین شده بر روی دندان شما را بر میدارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد. ولی در بلیچینگ مولوکل های پر اکسید هیدروژن به داخل ساختار مینایی و عاجی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگ دانه ها شده که نهایتا به سفید شدن دندان می انجامد.

آیا بلیچینگ دندان ها مضر است؟

خوشبختانه بلیچینگ جز درمان هایست که در صورت انجام صحیح آن هیچ آسیبی به دندان های شما نمی زند . در هنگام بلیچینگ و به واسطه ژل های که روی دندان قرار میگیرد H2O2 تولید میشود که در اثر فعل و انفعالات شیمیایی در نهایت رنگدانه های که باعث بد رنگی دندان شده اند اکسید شده و رنگ دندان سفید میشود. تحقیقات انجام شده بر روی سختی و استحکام مینا نشان میدهد میزان تغییر در سختی مینا بعد از بلیچینگ کمتر از زمانیست که فرد یک پرتغال می خورد.

کدام روش بلیچینگ موثر تر است؟

ایده آل ترین روش بلیچینگ انجام ترکیبی دو روش هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ است. بسیاری بر این باورند که آفیس بلیچینگ یک شروع کننده و هوم بلیچینگ یک تداوم دهنده در درمان است. اما اگر شخصی بصورت خیلی سریع نیاز به سفید کردن دندان ها دارد بهترین راه برای او آفیس بلیچینگ ها ست. و در صورتی که فقط بخواهد از یکی از روش ها ی بلیچینگ استفاده کند بهتر است هوم بلیچینگ را انتخاب کند.

آیا بلیچینگ با سیستم های لیزر یا پلاسما آرک یا دیود ها دارای تفاوت میباشد؟

در این زمینه اختلاف نظرها زیاد است . بعضی از شرکت های سازنده ژل های بلیچینگ؛ مواد فعال کننده ژل خود را طوری طراحی کرده اند که یا طوح موج اختصاصی آن ها فعال گردد . البته فرقی نمی کند که لیزر باشد یا پلاسما ارک یا دیود های امروزی و در نهایت آن ماده ای که دندان را سفید میکند همان H2O2است . هرچند مطالعاتی نشان میدهد که تاثیر گرمای حاصل از نور تابانده شده به دندان ها در بسیاری از موارد باعث بهتر شدن فرایند درمان میگردد تا به حال ثابت نشده که روش های فعال سازی ژل بلیچینگ در برتری نتیجه درمان نقشی داشته باشد.
بصورت خلاصه عرض کنم که در درمان بلیچینگ هنر و دانش دندانپزشک شما تاثیر گذارترین عامل است و ابزار آلاتی مثل دستگاهای لیزر و ….. بیشتر نقش تبلیغاتی دارند.

نظر شما در مورد پک سفید کننده دندان (وایت لایت) چیست؟

من مطمئن نیستم که تحقیقات دانشگاهی معتبری این وسایل را بررسی کرده باشد و حداقل از مضر نبودن آن مطمئن نیستم . مگر ممکن است که کار بلیچینگ ، با آن همه تحقیقات و مقالات علمی در چنین کیت های کوچکی خلاصه شود. به هر حال اگر تصمیم به خرید این کیت های گرفتید. کاتالوگ آن را دقیق بخوانید و نسبت به تاییدیه های ان تحقیق کنید.

درمان ریشه

درمان ریشه یا همان عصب کشی،یعنی چی؟

عصب‌کِشی (به انگلیسی: Endodontic therapy) یا درمان ریشه (به انگلیسی: root canal therapy، در فارسی گاه به آن «روت کانال» گفته می‌شود) یک سری اعمالی است که در طی آن مواد عفونی موجود در مغز دندان برداشته می‌شود تا دندان از آسیب میکرب‌های آینده در امان باشد.
imاگرچه گاهی به این عمل روت کانال (به معنی کانال ریشه) گفته می‌شود ولی این اصطلاح دقیق نیست. کانال ریشه و حفره مغز دندان که به آن مربوط است حفره‌های آناتومیکی در دندان هستند که به طور طبیعی بافت‌های عصبی و رگ‌های خونی و بافت‌های سلولی دیگری را در خود جای می‌دهند. در عصب‌کشی این مواد به طور کامل برداشته و تخلیه می‌شوند و سپس تمیز می‌شوند و آنگاه به وسیله یک سوهان کوچک، شکل‌دهی و با محلول شست‌وشو، عفونت‌زدایی می‌شوند و سپس آن را با ماده‌ای (مثل آمالگام) که با مواد دیگر (مثل غذاها) واکنش نمی‌دهد پر می‌کنند. بعد از این عمل، دندان می‌میرد و اگر بعد از این، دندان عفونی شود باید تحت عمل جراحی انتهای ریشه قرار گیرد.
اگر چه گاهی اعمال مذکور در بیش از یک جلسه درمانی انجام می‌شود، اما زیاد بودن فاصلهٔ زمانی بین تخلیه مواد عفونی و پر کردن دندان شانس عفونت‌های بعدی را بالا می‌برد.

آیا پس از معالجه ریشه درد وجود دارد؟

معمولاً به دنبال معالجه ریشه دندان، از چند ساعت تا چند روز به درجاتی ممکن است دندان، درد داشته باشد که با تجویز داروهای مسکن برطرف می‌گردد و جای نگرانی ندارد و دندانی که معالجه ریشه دندان شده و هنوز درد دارد را نباید کشید. در این موارد بهتر است که از دهان شویه گرم استفاده نموده واز فشار آوردن بر روی دندان مزبور برای مدتی خودداری نمود.

جرمگیری

آیا جرم گیری به دندان صدمه می‌زند؟

خیر، جرم دندان علاوه بر اینکه برای لثه و بافتهای نگهدارنده دندان مضر می‌باشد محلی نیز برای تجمع و تکثیر میکروبهای پوسیدگی‌زا است. با عمل جرم گیری تعداد این میکروبها در دهان به مراتب کمتر می‌شود. با برداشته شدن جرم، بیمار ممکن است با زبانش حس کند که دندانش خالی شده است. این احساس همراه با مقداری حساسیت به سرما یا گرما (بعد از جرم گیری) این تصور غلط را تقویت نموده است که شاید دندانهایش در حین جرم گیری تراش خورده باشند، در صورتی که مکانیزم دستگاه جرم گیری لرزشی بوده و قادر به تراش نمی‌باشد.

علت حساسیت دندان به سرما بعد از جرم گیری چیست؟

دندان دارای حس بوده و در ناحیه طوق بسیار حساستر می‌باشد. وجود جرم بر طوق دندان به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق حرارتی عمل می‌کند و یا به عبارت دیگر جلوی حس دندان را می‌گیرد. با برداشته شدن آن بدیهی است که دندان بهتر متوجه تغییرات حرارتی می‌گردد، ضمناً بر اثر وجود جرم لثه پرخون و متورم شده و با عمل جرم گیری التهاب آن فروکش می‌کند لذا مقدار بیشتری از دندان نسبت به حالتی که قبلاً آماس لثه وجود داشته در دهان دیده می‌شود و این خود باعث احساس بیشتر تغییرات حرارتی می‌گردد. حساس شدن به سرما را می‌توان به احساسی که بدن انسان بعد از استحمام دارد، تشبیه نمود. حساسیت به سرما همیشه و غالباً بوجود نیامده و در صورت ایجاد، گذرا و موقتی بوده و جای هیچگونه نگرانی ندارد.

آیا دندان بعد از جرم گیری لق می‌شود؟

خیر، با تجمع تدریجی جرم بر دندان، لثه و به دنبال آن مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلاً لق شده ولی به علت انباشتگی و یکپارچگی جرم و چسبیده شدن دندانها به هم توسط آن، این حالت درک نشده و یا برداشته شدن جرم کشف می‌گردد و بیمار آن را منتسب به عمل جرم گیری می‌داند. یک ضرب المثل می‌گوید « جلوی ضرر را از هرکجا بگیری، منفعت است». لق شدن دندان منوط به تحلیل استخوان و انساج نگهدارنده دندان در اثر جرم و پلاک میکروبی است و در همه موارد بخصوص در مراحل اولیه بیماریهای لثه و بافتهای اطراف دندان دیده نمی‌شود.

جرم گیری را هر چند وقت باید انجام داد؟

بسیاری از اشخاص با یکبار جرم گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدتها نیازی به جرم گیری مجدد نداشته باشند. بدیهی است که هرگونه کوتاهی در رعایت اصول بهداشت دهان منجر به تجمع دوباره جرم خواهد شد. ضمناً بعضی از بیماران به علت دارا بودن بزاقی با ویژگیهای خاص از نظر میزان ترشح و ترکیب، بسیار مستعد به تشکیل جرم هستند، ضمناً استعداد به بیماریهای لثه در خانواده‌هایی بیشتر می‌باشد. در این گروه از بیماران توصیه می‌گردد جرم گیری در تناوب زمانی کوتاهتری انجام شود.

آیا استفاده از خمیر دندانهای ضد جرم مفید می‌باشد؟

خیر، اگر جرم با مسواک و خمیر دندان پاک نشد برای پاک کردن آن بایستی از دندانپزشکان کمک گرفت، ضمناً خمیر دندانهایی که به عنوان ضد جرم معرفی شده‌اند دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و فقط رنگ و لکه‌های رسوب نموده بر دندان را که Stain (زنگ) نام دارد، تمیز می‌کنند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی‌گردد. این خمیر دندانها، به علت دارا بودن مواد ساینده زیاد، ایجاد خراشهای بسیار ظریف بر سطح دندانها نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می‌آورند.

آیا بلیچینگ با جرمگیری تفاوت دارد؟

عموما سفید کردن برای حداقل ۹۰ درصد افراد موفقیت آمیز است، گرچه ممکن است برای همه انتخاب درستی به شمار نیاید. اگر دندان هایتان در اثر کهولت، مصرف چای، قهوه و دخانیات تیره شده اند، سفید کردن انتخاب خوبی است. تیره شدگی دندان با رنگ های زرد، نارنجی و قهوه ای به این روش بهتر پاسخ می دهند. تغییر رنگ های خاکستری ناشی از تتراسایکلین و نیز تغییر رنگ های فلوروزیس گرچه روشن تر می شوند، ولی کاملا از بین نمی روند. بدرنگی دندانها علل مختلفی دارد که بطور خلاصه شامل :

۱ ـ بد رنگی ناشی از جرم و پلاک دندان ، رنگهای غذایی ، سیگار

۲ ـ بد رنگی ناشی از لبه پرکردگیهای آما لگام و ترکهای دندانی

۳ ـ بد رنگی ناشی از داروهای مصرفی نظیر تتراسیکلین

۴ ـ بد رنگی ناشی از مصرف بیش از حد فلوراید ( فلوروزیس )

۵ ـ بد رنگی ناشی از ضربه به دندان یا پس از عصب کشی

۶ ـ بدرنگی ناشی ازبیماریها و نقایص مینایی موارد بالا می تواند رنگهای زرد ، قرمز ، قهوه ای ، خاکستری ، سیاه و سفید بر روی دندانها ایجاد کند که ظاهری نازیبا ایجاد خواهد کرد . عمل bleaching یا سفید کردن دندان بر روی برخی از این بد رنگیها مؤثر می باشد سایر بد رنگیها توسط اعمالی چون جرم گیری و پالیش کردن دندانها ، ترمیمهای کامپوزیت ، روکشهای چینی و لامینیت درمان پذیر است . روشن شدن دندان ها بسته به عادات شما از قبیل مصرف دخانیات و نوشیدن چای و قهوه، بایستی بین ۱ تا ۵ سال باقی بماند.

در این هنگام شما بایستی برای تجدید درمان مراجعه نمایید. سفید کردن مجدد، معمولا سریع تر از دفعه اول انجام می گردد. پلاک میکروبی یک لایه بیرنگ و چسبنده بوده و از تجمع میکروبهای دهان بر روی زمینه و لایه چسبنده ای از بزاق تشکیل می شود که حاوی مقادیری از خرده های غذایی نیز می باشد. این لایه ، با کشیدن ناخن بر دندان به زیر ناخن جمع شده و به راحتی با مسواک زدن پاک می شود ولی با شستشوی فقط با آب و یا دهانشویه های معمولی پاک نمی گردند. لذا بایستی برای پاک کردن آن از وسایلی چون مسواک و خمیر دندان و نخ دندان استفاده کرد. اگر پلاک میکروبی هر روز و یا در مراحل اولیه از سطح دندان تمیز نشود، املاح موجود در بزاق و مواد غذایی برآن رسوب نموده و منجر به ایجاد جرم دندان که سخت می باشد، میگردد.

جرم با مسواک زدن پاک نشده و با عمل جرم گیری توسط دندانپزشک برداشته می شود. با رعایت بهداشت دهان ودندان به کمک وسایلی چون مسواک، خمیر دندان و نخ دندان و برداشتن پلاک میکروبی آماس لثه بوجود نمی آید. در صورتیکه پلاک تبدیل به جرم شده باشد، جرمگیری توسط دندانپزشک توصیه می گردد. جرم دندان علاوه بر اینکه برای لثه و بافتهای نگهدارنده دندان مضر می باشد محلی نیز برای تجمع و تکثیر میکروبهای پوسیدگی زا است. با عمل جرم گیری تعداد این میکروبها دردهان به مراتب کمتر می شود.

با برداشته شدن جرم، بیمار ممکن است با زبانش حس کند که دندانش خالی شده است. این احساس همراه با مقداری حساسیت به سرما یا گرما (بعد از جرم گیری) این تصور غلط را تقویت نموده است که شاید دندانهایش در حین جرم گیری تراش خورده باشند، در صورتیکه مکانیزم دستگاه جرم گیری لرزشی بوده و قادر به تراش نمی باشد. جرم با مسواک و خمیر دندان پاک نشده و برای این منظور از دندانپزشکان باید کمک گرفت، ضمناً خمیر دندانهایی که به عنوان ضد جرم معرفی شده اند دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و فقط رنگ و لکه های رسوب نموده بر دندان را که Stain (زنگ) نام دارد، تمیز می کنند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی گردد.

پروتز ثابت(روکش)

روکش به چه نوع درمانی در دندانپزشکی گفته میشود؟

روکش به ترمیم هایی گفته می شود که تمام تاج دندان را می پوشانند

پروتز متحرک

پروتز متحرک چیست ؟

9bd7448d-e4b8-423b-aedb-3b448dd65b98آنها نوعی دندان جایگزین برای دندانهایی که از بین رفته اند محسوب می شوند . پروتز های جزئی برای مواردی استفاده می شوند که تعداد دندانهای از دست رفته کم باشد و پروتز های کامل در مواردی که کل دندانها از بین رفته باشد مورد استفاده قرار می گیرند . پروتز های کامل از بهترین مواد اکریلیک (پلاستیک) ساخته می شوند و همچنین پروتزهای جزئی نیز می توانند از این نوع مواد ساخته شوند . متناوباً باآنها می توانند شامل نوعی دندانهای اکریلیکی و بر پایه فلزی روشن باشند. این نوع دندانهای مصنوعی از امنیت بیشتری برخوردارند و زیاد بزرگ نیستند اما بسیارگران قیمت هستندپروتز متحرک چیست ؟.

استفاده از پروتز کامل چگونه است؟

پروتز جدید برای چند هفته ممکن است ناراحت به نظر آید تا اینکه به آن عادت کنید. حتی قبل از اینکه عضلات گونه و زبان یاد بگیرند تا آن را در جای خود نگهدارند. ممکن است احساس کنید پروتز لق می‌باشد. ممکن است دهان کمی دچار التهاب یا زخم شود و یا بطور موقت کمی افزایش جریان بزاق را حس کنید. بتدریج که دهان به پروتز عادت می‌کند، این مشکلات کاهش می‌یابد. معمولاً بعد از تحویل پروتز یک یا چند جلسه پیگیری لازم است اگر مشکلی بویژه التهاب و زخم ادامه یافت، حتماً با دندانپزشک خود مشورت نمائید.

نحوه مراقبت از پروتز کامل چگونه است؟

پروتزها معمولاً بسیار ظریف هستند و اگر حتی از چند سانتیمتری بیافتند، ممکن است بشکند. بنابراین هنگام تمیز کردن آنها روبروی یک سینک پراز آب بایستید. وقتی از آن استفاده نمی‌کنید، پروتزها را دور از دید و دسترس کودکان نگهداری نمائید.
مثل دندانهای طبیعی، پروتزها هم باید روزانه مسواک زده شوند تا پروتز تمیز و عاری از مواد غذایی و پلاک و رنگدانه‌ها باقی بماند و دهان نیز سلامت باشد. بهتر است از مسواکهای مخصوص پروتز و یا یک مسواک با موهای نرم استفاده شود. مسواکهای با موهای سخت به پروتز آسیب می‌رساند.
بعضی افراد از صابون دستشویی یا مایع ظرفشویی ملایم برای تمیز کردن پروتزها استفاده می‌کنند که هر دو مطلوب است ولی از کاربرد سایر پودرهای شوینده با قدرت سایندگی بالا خودداری کنید. از کاربرد مواد سفیدکننده قوی هم پرهیز کنید، زیرا ممکن است نواحی صورتی رنگ پروتز را سفید نماید. ممکن است دندانپزشک شما یک تمیز کننده پروتز را به شما توصیه نماید. هفته‌ای یکبار پروتزها را در محلول یک قاشق چایخوری ماده تمیز کننده مثل وایتکس در یک لیوان آب، ۸-۶ ساعت قرار داده و سپس با آب سرد بشوئید. وقتی از پروتزها استفاده نمی‌شود باید در آب یا محلول نگهداری ویژه پروتز در یک ظرف دربسته قرار داده شوند، زیرا خشک شدن به شکل آنها آسیب می رساند. هرگز پروتزها را در آب داغ قرار ندهید، زیرا باعث تاب برداشتن پروتز می‌شود. تمیز کننده‌های اولتراسونیک نیز برای مراقبت از پروتز بکار می‌روند، گرچه استفاده از آن، جایگزین مسواک زدن روزانه نمی‌شود، هر روز صبح قبل از قراردادن پروتز، لثه‌ها، زبان و کام را با یک مسواک نرم مسواک بزنید، تا هم تمیز شوند و هم جریان خون در دهان تحریک شود. استفاده از دهانشویه آب و نمک ولرم (یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب ولرم) هم بسیار کمک کننده است. استفاده از یک رژیم غذایی معتدل و صحیح برای تأمین سلامتی مهم است.

آیا من می‌توانم تعمیرات جزئی پروتزم را انجام دهم؟

شما با سعی در تطابق و یا تعمیر پروتز جداً به پروتز و سلامت خودتان آسیب می‌رسانید. پروتزی که به درستی تطابق نیافته باشد، باعث التهاب و زخم می‌شود. اگر پروتز شکست یا ترک خورد یا یکی از دندانها لق شد، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. او اغلب در همان جلسه، تنظیم لازم را انجام خواهد داد. فردی که به درستی آموزش ندیده است، قادر به بازسازی پروتز نیست، آسیب بیشتری به پروتز رسانده و باعث بروز مشکلاتی در دهان می‌شود. چسب‌هایی که در بازار فروخته می‌شوند، مواد شیمیایی مضری دارند که نبایستی روی پروتز مصرف شوند.

آیا پروتز نیاز به جایگزین شدن خواهد داشت؟

در طول زمان با توجه به سایش طبیعی، پروتز نیاز به ترمیم یا تعویض خواهد داشت که برای این کار دندانپزشک از همین پروتز فعلی استفاده خواهد کرد. وضعیت دهان نیز با افزایش سن بطور طبیعی تغییر می‌کند و باعث لقی پروتز خواهد شد. استخوان و لثه‌ها تحلیل رفته و روابط فکی تغییر خواهد کرد. پروتز لق سبب بروز زخم و عفونت شده، جویدن با آن مشکل است و نمای صورت را تغییر خواهد داد. پس مهم است که به موقع نسبت به تعویض پروتز اقدام شود. ملاقاتهای مرتب با دندانپزشک برای تأمین سلامت دهان و کنترل وضعیت پروتز ضروری است.

پروتز پارسیل دندانی چیست؟

این پروتز شامل چندین دندان جایگزین متصل به یک پایه پلاستیک به رنگ لثه است که توسط یک اسکلت فلزی بهم متصل شده اند. پروتز پارسیل با گیره‌های فلزی یا وسایلی که به آنها اتصالات دقیق اطلاق می‌شود به دندانهای طبیعی شما متصل می‌شود. این اتصالات دقیق تقریباً دیده نمی‌شوند و معمولاً از گیره‌های فلزی زیباتر هستند. ممکن است برای تطابق بهتر یک پروتز پارسیل با دندانهای طبیعی، لازم باشد که آنها روکش شوند. بویژه وقتی از اتصالات دقیق استفاده می‌شود.

اوردنچر چیست و با دست دندان کامل چه فرقی دارد؟

اوردنچر (Overdenture) همانطور که از نامش پیداست، نوعی دست دندان است که در دهان بر روی تعدادی پایه قرار می گیرد. این پایه ها می توانند دندانهای بیمار باشند که عصب کشی شده و کوتاه می شوند تا در زیر دست دندان قرار بگیرند
asd25simple05
و یا این پایه ها می توانند ایمپلنتهایی باشند که در فک بیمار قرار داده شده اند
قرار داشتن این پایه ها باعث می شود که دست دندان ثبات و کارایی بسیار بهتری پیدا کند. اوردنچر توسط بیمار قابل برداشتن و تمیز کردن می باشد در حالی که پروتزهای ثابت این خصوصیت را ندارند.
نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که کارایی اوردنچر اگرچه بسیار بهتر از دست دندان معمولی است، اما در مقایسه با پروتزهای ثابت قدرت کمتری دارد. اما در عوض تعداد ایمپلنتها و در نتیجه هزینه کمتری برای این درمان لازم است.

پروتز های متکی بر ایمپلنت، آموزش، بهداشت عمومی

چرا تعرفه های دندانپزشکی زیاد است؟

تعرفه های دندانپزشکی در ایران به نسبت بسیاری از کشورهای دنیا بالا نیست .حتما شما هم شنیده اید که توریست های زیادی صرفا برای درمان به ایران مراجعه میکنند و اگر می خواهید پاسخ دهید که در کشورهای اروپایی و ….. درآمد های بالاتری وجود دارد باید بگویم با نظر شما موافقم ، هرچند تجهیزات و مواد مصرفی گران قیمت و عوامل بسیار زیاد دیگری در تعیین تعرفه دندانپزشکی موثر است که مجال پرداختن به آن نیست ، فقط به این نکته مهم اشاره میکنم که در تعرفه دندانپزشکی تجربه بالا و مواد با کیفیت و تجهیزات مدرن نقش بسیار موثری در تعیین تعرفه دندانپزشکی دارند اما پرداخت های بالا همیشه نشان از دریافت خدمات متمایز و یرتر نیست.

علت تفاوت تعرفه های دندانپزشکی بین مطب های مختلف در چیست؟

تجربه دندانپزشک
تجهیزات مطب
مواد مصرفی
قیمت یا اجاره بها مطب
لابراتوارهای طرف قرار داد
موقعیت جغرافیایی مطب
این ها از جمله مهمترین مواردی بود که طبیعتا تعرفه های دندانپزشکی و هزینه درمان در دندانپزشکی را در مطب های مختلف تغییر میدهد

بوی بد دهان از چیست؟

هالیتوز به معنای بازدم ریشه گرفته است و عبارت از نفس بدبو ، زننده یا ناپسندی است که از حفره دهان – بینی خارج میشودبه علت عدم وجود معادل فارسی که تعریف هالیتوز را به صورت بدبویی غیر طبیعی دهان و بینی در یک کلمه بگنجاند از همان کلمه استفاده شد. هالیتوز مشکلی شایع است و گفته می شود می تواند به طور متناوب اکثر افراد بالغ را دچار کند .

هالیتوز حداقل از دو جهت مهم است :

با آزار دیگران به صورت یک مانع در برخوردهای اجتماعی عمل می کند و باعث کاهش کارآیی فرد می شود.

هالیتوز نشانه ای از یک وضعیت غیر طبیعی است که نیاز به تشخیص و درمان دارد.
با وجود چنین شیوع و اهمیتی بررسیهای انجام شده روی آن اندک است و غالب کتابهای درسی دندانپزشکی و پزشکی درباره آن چیزی نگفته اند یا حاوی نکات اندکی هستند. برای همین دانش آموختگان، اغلب برخورد با این مسئله را مشکل می یابند.

عوامل موثر در ایجاد هالیتوز:

۱- علل غیر بیماریزا

 • تغییرات بالینی
 • تنفس صبحگاهی
 • تنفس گرسنگی
 • تنفس قاعدگی
 • تنفس سیگاری
 • غذا
 • دارو

۲-  علل بیماریزا

 • با منشا دهان و دندان
 • با منشا بینی
 • با منشا سینوس ها
 • با منشا لوزه ها و حلق
 • با منشا دستگاه گوارش
 • با منشا ریوی
 • با منشا بیماریهای سیستمیک

نفس صبحگاهی:

شاید شایعترین علت هالیتوز باشد. دهان سرتاسر روز بوسیله بزاق شستشو می شود.PH بزاق حدود ۵/۶ و بطور خفیفی برای باکتریهای گرم منفی و بی هوازیها باکتریواستاتیک است . به هنگام خواب جریان بزاق کم می شود و بزاق گرد آمده به آرامی تغییر می کندو PHآن به حدود ۷ می رسد و آنزیم ها تخریب می شوند که خود باعث بودار شدن بزاق می گردد. از سوی دیگر ذرات غذا و اپیتلیوم جدا شده ، محیطی مناسب برای تغییر فلور دهان است . با تشدید رشد باکتریها و تخریب این مواد نفس ناخوشایند صبحگاهی پدید می آید. پس از برخاستن از خواب با خوردن ، نوشیدن و صحبت کردن جریان بزاق تحریک شده مواد را شسته و نفس صبحگاهی بطور طبیعی برطرف می گردد.

نفس گرسنگی:

دهان کسانی که به عللی چون رژیم غذایی یا روزه داری یک یا چند وعـــــده غذایی را نخورده اند ، بوی ناخوشایندی می دهد ، برخی معتقدند این امر به علت بازدم ریوی محصولات فرار متابولیسم چربیها و پروتئینهای بدن است . کاهش جریان بزاق و خشکی دهان نیز قطعا نقش مهمی دارد.

نفس قاعدگی:

در برخی منابع به بوی بد دهان در زنان قاعده اشاره شده است . احتمالا روز قبل از شروع قاعدگی شروع می شود و گفته شده در زنان با قاعدگی دردناک بیشتر رخ می دهد.

غذا :

 سیر شناخته شده ترین غذا در این ارتباط است . دیده شده که دادن سیر از راه فیستولهای دستگاه گوارش و حتی مالیدن آن به پاهای فرد می تواند منجر به بوی سیر در دهان وی شود . پیاز ، ماهی ، غذاهای ادویه دار ، رژیم های پرچربی ، نوشابه های الکلی و رنگهای غذایی از سایر 

بعضی از بیماران بعد از مراجعه به دندانپزشکی آفت می زنند. آیا از وسایل غیر استریل استفاده شده است؟

خیر، همانطوری که گفته شد عامل ایجاد کنندهآفت میکروب و ویروس نمی باشد. عوامل مستعد کننده ای برای ایجاد آفت وجود دارند که در ارتباط با دندانپزشکی می توان به استرس و تروما(فشار مختصر ناشی از کنار کشیدن گونه، لب و یا زبان توسط آینه و رول پنبه و حتی تماس مخاط با ابزار دندانپزشکی) اشاره نمود.

درمان آفت چیست؟

آفت خودبخود التیام می یابد و معمولاً نیازی به درمان ندارد. درآفت اگر درمانی لازم شود معمولاً علامتی بوده و به دو منظور زیر خواهد بود:

 1. کاستن از درد و التهاب و استرس
 2. جلوگیری از اضافه شدن عفونت ثانویه به آن توصیه می گردد، افرادی که مرتباً و به تعداد زیاد آفت می زنند و یا آفت آنها بزرگ بوده و التیام در مدتی بسیار طولانی صورت می پذیرد، جهت شناسایی عامل و بیماریهای زمینه ای مستعد کننده تحت معاینات و آزمایشات کامل تری قرار گیرند.

من برای رفتن نزد دندانپزشک اضطراب دارم، میدانم که لازم است بروم، ولی نمی دانم در این مورد چه میتوانم انجام دهم؟

اضطراب در مورد درمانهای دندانپزشکی غیر معمول نیست. افراد در هر سنی آن را تجربه می کنند. بیماران مسن تر ممکن است کمتر قادر باشند براسترس خود غلبه کنند که ممکن است این امر به دلیل وضعیتهای خاص جسمی آنان مثل کاهش بینایی یا شنوایی باشد.
صحبت با دندانپزشک یک جنبه مهم داشتن یک ملاقات دندانپزشکی راحت می باشد. شما باید حساساتتان را با دندانپزشک و پرسنل مطب در میان بگذارید. اجازه دهید آنها بدانند که شما مضطرب هستید تا درمان شما را مطابق با وضعیت روحی شما به انجام برسانند. تکنیکهای درمانی رفتاری جدید و مرتبط با روانشناسی سبب پیشرفت در زمینه کنترل اضطراب و درد بیماران دندانپزشکی گردیده است.


سوالات شما

بازدید کننده عزیز ارسال پاسخ سوالات شما در صفحات اختصاصی ممکن است . برای دریافت پاسخ سوالاتتان به صفحه اختصاصی که لینک آن در زیر همین مطلب درج شده وارد شوید


قبل از نوشتن سوال در این صفحه بخوانید

با توجه به این که طرح سوال در این صفحه باعث سر در گمی کاربران خواهد شد و مجبورن سوال و جواب های غیر مرتبط با مشکل خودشان را بخوانند ، از لینک های زیر برای رفتن به صفحاتی مورد نظرتان و طرح سوال استفاده فرمایید

۱٫ طرح سوال در مورد سدیشن

۲٫ طرح سوال در مورد ونیر کامپوزیت

۳٫ طرح سوال در مورد لمینیت سرامیکی
۴٫ طرح سوال در مورد ایمپلنت
۵٫طرح سوال در مورد عصب کشی
۶٫ طرح سوال در مورد ترمیم دندان
۷٫ طرح سوال در مورد بلیچینگ (سفید نمودن دندان)
۸٫ طرح سوال در مورد دیاستم (فاصله دندان ها)
۹٫ طرح سوال در مورد روکش های دندان

دیدگاه (80)
لیلا رنجبران۰۶/۱۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام اقای دکتر خسته نباشید من خانمی ۲۵ ساله هستم حدود ۱۲ سال پیش دندون سمت راست ردیف بالا رو عصب کشی کردم مشکلی نداشت تا دوروز پیش که درد گرفت امروز دکتر عکس OPG نوشتن انجام دادم گفتن عصب کشی مشکلی نداره و نیازی به متخصص ریشه و آندو نیست و دندونهای کناری هم سالم هستن ایشون هم متعجب بودن که درد دارم و متوجه علت نشدن میشه راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم ؟؟
دکتر محمد رضا سهرابی۲۱/۱۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خانم رنجبران خدا را شکر که در گرافی مشکلی وجود ندارد ، بد نخواهد بود که با یک متخصص درمان ریشه مشاوره مجدد و جدید داشته باشید موفق باشید
نگین۰۷/۰۵/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام دندونامو ۵سال پیش پر کردم عصب کشی هم شده بود دردی نداشتم تاحدود ۶ماه پیش که تکه کوچکی از دندونم کنده شد ودرد گرفت و ورم کرد .با خوردن اموکسی سیلین ورمش خابید ولی الان دوماه میشه کنار همون دندون روی لثه گوشت اضافه در اومده که یه وقتایی چرکی میشه هنوز خوب نشده چکار باید بکنم
دکتر محمد رضا سهرابی۰۹/۰۵/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خانم نگین حتما به دندانپزشکتون مراجعه و درخواست بررسی درمان ریشه را بدهید موفق و پایدار باشید
ژیلا عبداله زاده۲۷/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام وقت بخیر . دندانهای پیش فک بالایم براثر شکستگی و ساییدگی خیلی کوتاه تر از دندانهای نیشم شده علاوه بر اون دندان ۴ راست کنار نیشم عصب کشی شده اما روکش نشده به همین خاطر ریشه اش کمی پایین تر از دندانهای دیگر است و همچنین تغییر رنگ داده لطفا بفرمایید که این دندان را هم میتوان لامینیت کرد یا باید اول روکش شود. و سوال دوم این که دندانهایی که به خاطر مسواک زدن ناصحیح دچار ساییدگی پایه دندان و درد حساسیتی شده را هم میتوان لامینیت نمود.با سپاس
دکتر محمد رضا سهرابی۲۷/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خانم عبدالله زاده در انتهای همین صفحه لینک لمینیت سرامیکی را انتخاب و سوال تون را مطرح بفرمایید با تشکر
دکتر محمد رضا سهرابی۱۵/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
با توجه به این که طرح سوال در این صفحه باعث سر در گمی کاربران خواهد شد و مجبورن سوال و جواب های غیر مرتبط با مشکل خودشان را بخوانند ، از لینک های زیر برای رفتن به صفحاتی مورد نظرتان و طرح سوال استفاده فرمایید ۱٫ طرح سوال در مورد سدیشن ۲٫ طرح سوال در مورد ونیر کامپوزیت ۳٫ طرح سوال در مورد لمینیت سرامیکی ۴٫ طرح سوال در مورد ایمپلنت ۵٫ طرح سوال در مورد عصب کشی ۶٫ طرح سوال در مورد ترمیم دندان ۷٫ طرح سوال در مورد بلیچینگ (سفید نمودن دندان) ۸٫ طرح سوال در مورد دیاستم (فاصله دندان ها) ۹٫ طرح سوال در مورد روکش های دندان
مریم زارع۱۴/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
با سلام وخسته نباشید دندانی که دردش مداوم نیست عصب کشی لازم دارد؟درد به قسمت های مختلف دهان کشیده می شود
دکتر محمد رضا سهرابی۱۵/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سوال شما در صفحه اختصاصی پاسخ داده شد برای ورود به عصب کشی یا درمان ریشه اینجا را کلیک کنید
مصطفی.ج۱۴/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام آقای دکتر خسته نباشید..ببخشین علت زردی دندان از داخل چیه؟آیا درمانی داره؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۵/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سوال شما در صفحه بلیچینگ پاسخ داده شد برای ورود به صفحه بلیچینگ دندان کلیک کنید
فرداد س.۱۲/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام و درود جناب آقای دکتر سهرابی دندان عقل من مدتها دچار مشکل بود الان احساس میکنم گوشه ای از دندان کناری اش بیشتر درد میکنه و با کوچکترین لمس درد وحشتناکی دچار میشم. آیا احتمال اینکه ریشه دندان عقل به دندان کناری فشار آورده میباشد؟ اگر مربوط به چرک کردن باشد چون آنتیوبیوتیک مصرف میکنم تاثیر زیادی روی دردش ندارد. با سپاس
دکتر محمد رضا سهرابی۱۲/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام بزرگوار احتمالی که فرمودید وجود دارد ممکن است دندان عقل آسیبی وارد نموده باشد البته لازم است با رادیوگرافی مناسب منشا درد را بررسی کرد استفاده خودسرانه از انتی بیوتیک هم واقعا خطرناک است و می تواند به آسیب های جانی هم منجر شود. واقعا از این خود درمانی اجتناب فرمایید . پایدار باشید
محمد واحدی۰۹/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام دکتر جان.مینای چند تا از دندانهام از لثه بالا فاصله گرفت طوری که بین لثه ومینا پله افتاده وقابل مشاهده است ودر آن قسمت نسبت به سرما حساس گشته.علت آن چیست وراهکار معالجه کدام است
دکتر محمد رضا سهرابی۰۹/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام اقا محمد عزیز احتمال زیاد شما دچار تحلیل در این نواحی شدید برای درمان آن لازم است تحت معاینه دقیق و حضوری قرار بگیرید موفق باشید
راحله حسيني۰۸/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
با عرض سلام آقای دکتر،من دچار تحلیل استخوان شدم ودندانهایم مشکل پیدا کردند٣روز پیش ایمپلت انجام دادم یعنی پیچ ها گذاشته شده،برای درد بعد از ایمپلت آمپول دگرامتازون تجویز کردند با اینکه شب درد نداشتم اما تا صبح خوابم نبرد نمیدانم دلیلش آمپول بود یا نه؟مسئله دیگه این که بعد از عمل متوجه شدم فضای سینوسم بازشده دکتر گفتند خیلی مراقب باشم غذا وارد سینوسهایم نشود تا ظرف یک هفته این منافذ بسته شوند (ظاهرا پودر استخوان هم استفاده کرده اند) مشکل اینجاست که پوست تمام بدنم حالت بی حسی پیدا کرده مخصوصا در پوست سر و صورتم و بینی ام (البته کل بدنم ) خیلی نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنین با دکتر دندانپزشکم تماس گرفتم اما گفتند ربطی به ایمپلت ندارد ٣٩ساله هستم
دکتر محمد رضا سهرابی۰۹/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام بزرگوار لطفا سوالتون را در بخش مربوط که در زیر لینکش را کذاشتم مطرح کنید ایمپلنت
امیر حسین۰۵/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام اقای دکتر دندان من توی فوتبال ضربه دید الان نه میتونم باهاش گاز بزنم نه چیزی بخورم چیزی که بهش میخوره خیلی درد میگیره اما نه شکسته نه چیزی یعنی توو شکل دندانم اتفاقی نیوفتااده
دکتر محمد رضا سهرابی۰۷/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام امیر جان بزرگوار برای بررسی علت درد نیاز به چند تست و رادیوگرافی داریم لطفا برای معاینه با مطب تماس بگیرید روزهای چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۲ بهترین فرصت معاینه است موفق باشید
محسن نژاد از تبریز۰۳/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید من تقریبا از دندان نیشم به بعد کلا دندونهای پشتیمو از دست دادم میخواستم بدونم چاره ای جز متحرک گذاشتن دارم یا نه...!!؟؟؟
دکتر محمد رضا سهرابی۰۴/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام محسن عزیز سوال خود را در بخش ایمپلنت مطرح فرمایید با سپاس از شما
فاطمه۳۱/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر من یه دو سه سالی هست که دندون پاینیم بین دوتا از دندونام کرم که نه ولی نزدیک لسه هام خالی شده همه میگن ویتامینcلسه هام پایینه ولی لسه هام یه مدت کوتاه درد میکنه و بعد اروم میشه این درد خیلی منو ازار میده باید چی کار کنم😔 ایا جرم گیری براش خوبه؟؟؟
دکتر محمد رضا سهرابی۰۱/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام فاطمه خانم سوال خود را در بخش مربوطه مطرح کنید برای ورود به مطالب مربوط به جرمگیری اینجا را کلیک کنید
مهسا اریافر۳۱/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
با سلام دکتر خسته نباشید. من متاسفانه بلافاصله بعد از دندان سنترالم دندان نیش قرار گرفته ودر هر دو سمت فک بالا فاقد دندان لترال هستم،دندان نیش نسبتا بزرگی دارم که فضارو پر کرده اما به هرحال فاصلش مشخصه و از نظر زیبایی برام خیلی مهمه باید چیکار کنم؟؟؟
دکتر محمد رضا سهرابی۰۱/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خانم آریا فر لازم است تا بصورت دقیق فضای موجود را بررسی کنیم در بعضی موارد امکان تغییر شکل به صورت مطلوب وجود دارد لطفا برای بررسی بیشتر به دندانپزشک مراجعه فرمایید موفق باشید
نگار۳۰/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خسته نباشید ، من حدودا ۵ روز پیش به یه مطب دندانپزشکی مراجعه کردم برای اولین بار ، فقط خرابی بین دندان داشتم ، که دکتر هم زمان سه تا مریض رو نشاند و به ترتیب کارهاشون رو انجام داد ، ولی ظاهر مطب مرتب نبود و از نظر من کثیف به نظر میومد و اینکه دندان من خیلی بد پر شده و با اون سمت دیگه نمیتونم هیچی بخورم ولی نگرانی بنده از این هست که من میخواستم بدونم که داخل تمام مطب های دندانپزشکی اصول اولیه بهداشت رعایت میشه ؟ یعنی وسایل های پر کردن و تراش دندان بعد از هر مریض ضدعفونی میشه، سرنگ هایی که استفاده میشه چطور هست ؟ ممنون از سایت خوبتون .
دکتر محمد رضا سهرابی۰۱/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خانم نگار از حقوق اولیه شما این است که هر ابهامی را در محیط درمانی از پزشکتون یا پرسنل محیط درمانی سوال کنید . در زمینه رعایت اصول بهداشتی وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی بازرسانی برای کنترل استاندارد ها دارند که در صورت بروز تخلف با آن برخورد می کنند موفق و پایدار باشید
امین۲۳/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام...من تصادف کردم و چهار دندون پایینم کنده شد....بیمارستان با سیم به دهنم بسنتند بهم گفتند معلوم‌نیست جوش بخوره یا نه....می خواستم‌نظر شما رو بدونم
دکتر محمد رضا سهرابی۲۳/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام امین عزیز انشالله بلا به دور باشه و همیشه سلامت و در پناه خدا باشی این موردی که فرمودید بستگی به عوامل متعدد دارد . بهتر است که منتظر باشید تا نتیجه پیوند معلوم گردد البته در صورت عدم جوش خوردگی راه های دیگر درمان نیز وجود دارد نگران نباش و توکلت به خدا باشه موفق باشی
حمیده غنی پور بهدانی۱۸/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
باسلام وخسته نباشید.اقای دکتر دخترم هفت سالشه وقتی ۵سالش بود چهارتا دندون جلوش رو کشیدیم به خاطر پوسیدگی و عفونت الان از دندون های جلوش فقط یکی بیرون اومده(دندان پیشین مرکزی) اون سه تاش بیرون نیومده به نظرتون باید چیکارش کنیم ؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۸/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام بزرگوار حتما لازم است که بچه های دلبندتون تحت نظر یک متخصص اطفال باشند موفق و پایدار باشید
شیدا۱۶/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام من خیلی شبا دندونامو بهم می سایم و افراد کنارم ناراحت میشن از این موضوع و صب بیدار شدم دیدم دندان جلوییم شکسته و نا گفته نماند که من میگرن دارم و صبا همیشه سر درد دارم
دکتر محمد رضا سهرابی۱۷/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خانم شیدا اگر تهران هستید وقتی برای معاینه و دریافت تاریخچه لازم پزشکی لازم در مطب رزرو کنید موفق باشید
حبیب۱۶/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام دکتر همونطور که تو مطلبتون خوندم برای سفید کردن دندون از پراکسید هیدروژن استفاده میشه و منم انواع خمیر دندون و مسواک رو امتحان کردم اما ی مقدار دندونام زرده و سفید نمیشه،سوالم اینه که ی جا خوندم پراکسید هیدروژن سه درصد برا سفیدی دندون خوبه آیا صحت داره و میشه استفاده کرد؟ یا اگر روش خونگی دیگه ای پیشنهاد میدید بفرمایید. ی جا هم خوندم فلوراید باعث زردی دندون میشه تو بیماری فلوئورزیس آیا درسته؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۷/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام بزرگوار لطفا سوالتون را برگه مربوطه ثبت فرمایید موفق باشید
aram۱۰/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید من جدیدا یه مطلبی خوندم که میگه جیوه ی موجود در آمالگام واسه مغز ضرر داره منم ۱۰ تا دندونم تا حالا با امالگام پر کردم از وقتی اینو فهمیدم احساس میکنم یه جوریم صرر داره یا نه ؟ خواهش میکنم کمکم کنین
دکتر محمد رضا سهرابی۱۱/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خانم آرام به هیچ عنوان این مطلب صحیح نیست در کشورهای که استفاده از آمالگام ممنوع شده بعلت مسایل محیط زیستی حاصل از استفاده ان در دندانپزشکی است موفق و سلامت باشید
رضا زمانی۰۹/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام آقای دکتر وقتتون بخیر بنده به دکتر مراجعه کردم و بعد از عصب کشی و پرکردن روکش برای دندان آخر فک پایین من گذاشتن. اما مشکلی که هست سطح روکش کاملا صافه و هیچ برجستگی ای نداره که مثل دندان های اصلی باشه. خواستم ببینم آیا این نوع روکش طبیعی و متداول است؟ با تشکر
دکتر محمد رضا سهرابی۱۶/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام بزرگوار سوالتون را در بخش توصیه های بعد از روکش طرح کنید موفق باشید
khaleghi۰۹/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام دکتر جان من هفت تا دندون پیش دندون پزشکم پر کردم سر آخرین دندونم که از دندونای بالام بود آمپول سری که دکتر زد لپم ورم کرد که دکتر گفت کمپرس کنم تا دو سه ساعت دیگه ورمش می خوابه دیگه این دو سه ساعت دو هفته طول کشید همراه با درد یعنی خمیازه عمیق می کشیدم یا میخواستم چیزی بجوم درد می گرفت دیگه پس از مراجعات متعدد به دکترم گفت مواد سری رفته بین دندونات و باید آنتی بیوتیک بخوری که عفونت نکنه و با آب نمک گرم کمپرس کنی و همچنین دو تا هم آمپول دگزا داد که بعد مدتی خوب شد ولی الان دوباره طرف چپ فک و دندونم درد گرفته و به گلو و گوشم هم می زنه ولی ورم ندارم ببخشید وقتتون رو گرفتم ولی واقعا نمی دونم چیکار کنم الان نزدیک دو ماهه درگیرشم ممنون میشم اگه راه حلی دارید ارائه بدین
دکتر محمد رضا سهرابی۱۶/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام بزرگوار چون می فرمایید ورم بر نگشته ، احتمالا به مشکل قبلی مربوط نیست مجددا برای بررسی به دکترتون مراجعه فرمایید با سپاس
معروفی۲۷/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام آقای دکتر ضمن عرض خسته نباشید آیا قبل از ونیر کامپوزیت اگر دندان ها نیاز به ترمیم و یا عصب کشی داشته باشند باید فرد اقدام نماید یا بعد از ونیر کامپوزیت هم میشه دندان ها را ترمیم و یاعصب کشی نمود
دکتر محمد رضا سهرابی۲۸/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام جناب معروفی لازم است قبل از درمان های زیبایی کلیه مشکلات دندانی بر طرف شود ضمنا با وجودی که کار منطقی به نظر نمی رسد میتونیم بعد از ونیر هم اگر مشکلی دیده نشده به درمانش اقدام کنیم موفق باشید
صبا جهانی۲۵/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
با عرض سلام و خسته نباشید من ۳۱ سالمه و هر شب از نخ دندون هم استفاده میکنم اما باز بین دندونام زرد هست میخواستم بدونم میشه از مسواک های بین دندونی که مخصوص ارتودنسی هستن برای تمییز کردن دندونام استفاده کنم و یه سوال دیگه اینگه دو دندون جلوییم از بچه گی روشون لکه های سفید هست پیش هر دکتری رفتم گفته اصلا بهشون دست نزن میخواستم نظر شما هم در این باره بدونم و اینکه این لکه ها بر اثر چی روی دندون ظاهر میشن ممنون از شما.
دکتر محمد رضا سهرابی۲۶/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خانم صبا در مورد لکه های سفید حتما نیاز به معاینه دارد ولی به احتمال زیاد قابل اصلاح است در مورد استفاده از وسایل غیر اختصاصی برای کاهش رنگ بین دندان ها اصلا موافق نیستم و نگران آسیب در استفاده های طولانی مدتم
صبا جهانی۳۰/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
با عرض سلام و خسته نباشید من ۳۱ سالمه و هر شب از نخ دندون هم استفاده میکنم اما باز بین دندونام زرد هست میخواستم بدونم میشه از مسواک های بین دندونی که مخصوص ارتودنسی هستن برای تمییز کردن دندونام استفاده کنم و یه سوال دیگه اینگه دو دندون جلوییم از بچه گی روشون لکه های سفید هست پیش هر دکتری رفتم گفته اصلا بهشون دست نزن میخواستم نظر شما هم در این باره بدونم و اینکه این لکه ها بر اثر چی روی دندون ظاهر میشن ممنون از شما.
دکتر محمد رضا سهرابی۰۲/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام استفاده از وسایل غیر تخصصی میتواند به لثه و سلامت دندان ها آسیب برسونه بنابر این لطفا برای سفید کردن بین دندان ها به دندانپزشکتون مراجعه کنید جهت درمان لکه های سفید هم راه های متنوعی وجود داره که لازمه بصورت حضوری معاینه شوید موفق باشید
مریم خیرعلی۲۲/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خسته نباشید اقای دکتر من چندتا دندون خراب دارم ک باید بکشم بعد میخام پروتز متحرک کامل بزارم خواستم ببینم بعداز اینک این چندتا دندون کشیدم چه مدت بعد میتونم برای قالب گیری اقدام کنم باتشکر
دکتر محمد رضا سهرابی۲۵/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام مریم خانم به شرایط مختلفی بستگس دارد فکر کنم بین دو تا هشت هفته لازمه صبوری کنید
مریم ه۱۹/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
با سلام .من حدود یه سال و نیم پیش دندان عقلم و عصب کشی کردم .بی حسی آب و قسمتی از صورت پیدا کردم بعد دوروز از انجام عصب کشی اینطوری شدم و هنوز خوب نشده .دکتر متخصص ریشه بودن وگفتند گاهی پیش میاد و نوروبیون تجویز کردند حدود شش تا نوروبیون زدم ولی هنوز خوب نشده و جدیدا بدتر شده و توی دندان هنوز حس درد دارم .ممکنه هیچوقت خوب نشه.بعد اگه بخوام این دندون عقل و بکشم ممکنه بدتر بشه یا کلا صورتم بیحس بشه .خیلی ناراحتم لطفت راهنمایی م کنید.ممنونم.
دکتر محمد رضا سهرابی۲۵/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خانم مریم لطفا جهت بررسی کامل با کلیه مدارکتون به مطب مراجعه فرمایید پایدار باشید
رضایی۱۶/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خسته نباشید.من یکی از دندانهای جلوییمو به خاطر نکروز و تغییر رنگی که داشت عصب کشی کردم.حالا دندانپزشکم گفت که برای بر طرف شدن رنگش یا باید بلیچینگ یا روکش بزاری.وخودش ترجیحش رو روکش بود.الانم دندونم رو به مقدار زیادی تراش داده...اما بعد از گذشت یک روز پشیمون شدم.فکر می کنم با همون بلیچینگ هم میشد مشکلم حل بشه واحتیاجی به از دست دادن بخش زیادی از دندونم نبود.الان میخواستم بپرسم به نظر شما کار درستی کردم و اینایی که روکش میزارن راضی هستند و بعدا مشکلی براشون پیش نمیاد؟؟خیلی ممنون
دکتر محمد رضا سهرابی۱۹/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
جناب رضایی من نمی تونم نسبت به شرایطی که ندیدم قضاوت کنم و فایده ای هم نداره روکش خوب قطعا رضایت شما را جلب میکنه از بخش توصیه های لازم سایت قسمت مراقبت های بعد درمان روکش را خیلی دقیق مطالعه و عمل کنید مموفق باشید
علیرضا عابدی۱۲/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خسته نباشید من ۱۷ سال سن دارم و احساس میکنم چهار دندان نیش بالا کمی لق هستند به صورتی که وقتی با دندان های پایینی مقداری فشار وارد میکنم میتونم لق بودن رو حس کنم.فقط باید بگم که مقدار کمی لق هست. ایا مشکل جدی هست؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳/۰۱/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام علیرضا جان لق شدن دندان های نیش میتونه به دلیل فشار بیش از حد روی انها یا دلایل بسیار دیگری ایجاد بشه که توصیه میکنم هر چه سریعتر مراجعه کنید
امید کوشکی۲۹/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
با سلام حدود ۳ماه است که دندانهایم را جرم گیری کرده ام ولی پس از مدت کوتاهی پشت دندان هایم و روی دندان های آسیابم لکه های قهوه ای رنگ تشکیل شده هر روز حداقل دوبار مسواک میزنم. چه اقدامی باید انجام دهم؟ این وضعیت برایم خوشایند است. ممنون میشوم راهنماییم کنید. سپاس
دکتر محمد رضا سهرابی۲۹/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام امید عزیز باید مدتی بصورت منظم تحت نظر باشید تا عامل مشکل را پیدا کنیم موفق باشی
مهدی میر رضایی۲۵/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام آقای دکتر من سه روز پیش دندانم را کشیدم بعد از یک روز.متوجه شدم تکه ای از دندانم در فکم باقی مانده است البته ریشه ها را کشیده بود فقط تکه ای از استخوان دندانم باقی مانده می خواستم بپرسم اشکالی دارد یا باید از فک خارج شود
دکتر محمد رضا سهرابی۲۷/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام مهدی عزیز در هنگام کشیدن دندان حالت گلدانی شکلی از استخوان که قبلا دندان را در بر گرفته بوده ، قابل لمس است . اکثر افراد دچار اشتباه میشن و فکر میکنن که تکه باقی مانده دندان است لطفا به ناحیه کشیده شدن دندان زبان نزنید
میترا۲۵/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
با سلام وقت بخیر آقای دکتر من میخوام یکی از دندان های بالا رو کامپوزیت کنم که با دندان های اطراف هم ردیف شود یکبار هم قبلا عصب کشی شده چطور میتونم عکس رو بفرستم براتون که بهتر ببینید و پاسخ بدین؟ممنون
دکتر محمد رضا سهرابی۲۷/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام خانم میترا ارسال عکس به وسیله تلگرام و یا دایرکت اینستا ممکنه شماره تلگرام۰۹۱۹۱۰۰۰۵۳۳ اینستا : labkhandebartar
لیلا۲۱/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام اقای دکتر وقت بخیر.من اخرین دندان عقلم تو فک پایین تقریبا یه سالی میشه که نصفه رشد کرده.ینی تقریبا نصفش زیر لثه ام مونده و بیرون نمیاد باید این دندونم کشیده بشه؟ و اینکه اگه لازم شد بکشم باید بخیه هم زده بشه؟؟و یکی هم اینکه دندون بغلیش سالم بود ولی از وقتی دندون عقلم اینجوری شده شروع کرده داره پوسیده میشه میتونه باعثش دندان عقلم باشه؟؟خیلی ممنون اگه رهنماییم کنین
دکتر محمد رضا سهرابی۲۴/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام خانم لیلا با توضیحاتی که دادین حتما باید دندونتون را خارج کنید زودترین زمان ممکن را هم برای ترمیم دندان خراب شده اختصاص بدید پایدلر باشید
M۰۹/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام آقای دکتر روزتون بخیر من در شهرستان زندگی میکنم آیا امکانش هست عکس دندونمو واستون بفرستن بررسی کنید که چه کارایی باید انجام بشه و چند جلسه باید بیام به روش مدیشن میخواستم این کارو انجام بدم ممنون از لطفتون
مهسا۰۷/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام آقای دکتر خسته نباشید میخواستم ببینم واسه کاشت تمام دندان ها چند جلسه بیهوشی لازم هست و قیمت کل کار چند میشه ممنون از مهربونیاتون
سولماز۰۶/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام مجدد.وقتتون بخیر. من ۱۶ سال دارم و سه سال پیش ۷ تا از دندونامو تشخیص دادن که پوسیده است و ترمیم کردن با کامپوزیت ،الان که دوباره به دندونپزشک مراجعه کردم میگن ۸ تا دیگه نیاز به ترمیم داره و پوسیده است.من واقعا درک نمیکنم که چرا با وجود اینکه مرتب مسواک میزنم و نخ دندون استفاده میکنم بازم دندونام پوسیده میشه برخلاف خیلیاکه اصلا مسواک نمیزنن و دندونای سالمی هم دارن. میشه دلیلشو بگین
دکتر محمد رضا سهرابی۰۷/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام خانم سلماز این سوال شما یکی از رایج ترین سوالات دندانپزشکی است دلایل زیادی دارد که به تعدادی از آنها اشاره میکنم اول: این که ژنتیک عامل بسیار مهمی است و ممکن است دندان افرادی نسبت به پوسیدگی مقاومت و یا حساسیت کمتر و بیشتری داشته باشد دوم :تغذیه افراد میتونه ریسک پوسیدگی را در افراد مختلف و حتی با ژنتیک مشابه بسیار متفاوت کنه سوم: تکنیک مسواک زدن گاهی افرادی کمتر مسواک میزنند ولی درست میزنند و نسبت به کسی که بیشتر مسواک میزند و غلط میزند حتما شرایط بهتری دارند پایدار باشید
یاسمین حسین زاده۰۵/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام اقای دکتر لطفا میشه جوابم را بدید خیلی نگدانم من یک ماه پیش برای روکش کردن دندانهایم اقدام کردم ۱۰ تای جلو را دکتر تراشید و قالب گرفت و قرار بود بک هفتهی دیگه قالب زیر کنیوم دندانهایم حاضر شود بنا به دلایلی ۱ ماه گذشته و هنوز نتونستم برم برای نصب قالب دکتر تماس گرفت و گفت حالت دندونت نغییر میکنه انقدر طول کشیده مبخواستم بدونم چقدر صحت داره ایا یعنی الازمه دوباره من قالب بگبرم با توجه اینکه ۹ میلیون برای ۱۰ تا پرداخت کردم لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم منونم......
دکتر محمد رضا سهرابی۰۷/۱۲/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام خانم یاسمین به نظرم به جای نگرانی زودتر مراجعه کنید تا کارتون را براتون بچسبونن البته گاهی تغییرات کوچکی اتفاق میافته که قابل اصلاحه ولی اگه کار بیش از این ها طول بکشه به جای نگرانی برای روکش هاتون باید نگران دندوناتون باشید . در کل نگران نباشید و این قدر هم صبور نباشید
سولماز۲۸/۱۱/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام خسته نباشید . من ۱۶ سال دارم و سه سال پیش که به دندون پزشک مراجعه کردم چندتا از دندون های پشتیم رو پر کردن با کامپوزیت. الان بعد سه سال با اینکه مرتب نخ دندون و مسواک استفاده میکنم ولی همون دندونهام کمی تغیرر رنگ دادن و در کنار لثه روی دندونم خط سفیدی ایجاد شده و چندلکه سفید هم روی دندونم ایجاد شده و بین دندونهام جرم ایجاد شده ولی دردی ندارم. میخواستم بدون این مشکل بخاطر کار بد دندون پزشک ایجاد شده یا طبیعیه یا دندونم پوسیده شده؟و راه حلش چیه؟ ممنون میشم اگر جواب بدین
دکتر محمد رضا سهرابی۳۰/۱۱/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام خانم سولماز ترمیم های کامپوزیتی بسیار با دوام و مطمین هستند و اصلا با کامپوزیت های ۲۰ سال قبل و ۱۰ سال قبل قابل مقایسه نیستند . احتمالا دندان شما جرم گرفته و این ربطی به ترمیم های شما ندارد . بهتره این مطالب در یک جلسه معاینه دندانپزشکی به خوبی بررسی و احتمالا با یک جرمگیری رفع گردد .
میثم خلیلی۲۷/۱۱/۱۳۹۶پاسخ دادن  
با سلام من تازه دندونمو پر کردم...بعد چند روز میتونم روش مسواک بزنم یا نه؟ در پایان بابت سایت خوبتون تشکر میکنم
دکتر محمد رضا سهرابی۲۷/۱۱/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام میثم جان بله بعد ازچند روز با هر ماده ای پر شده باشه میتونی مسواک بزنی پایدار بشید
رضا عبداللهی۲۲/۱۱/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام آیا میتوان فقط دندان های بالایی رو فقط ارتو کرد قیمتش حدود چقدر میشود
دکتر محمد رضا سهرابی۲۳/۱۱/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام جناب عبد الهی قیمت ارتو را نمی دونم چون انجام نمی دیم ولی گاهی میشه فقط فک بالا را ارتو کرد و این به طرخ درمان و نظر ارودنتیست شما بستگی دارد پایدار باشید
مهسا.س۱۰/۱۱/۱۳۹۶پاسخ دادن  
با سلام. من سه سال پیش دندان عقلم را کشیدم و حالا بعد از سه سال که از دندانهایم عکس گرفتم متوجه شدم که ریشه های دندان عقلم به همراه کمی استخوان دندان در لثه مانده،، به طوری که دکتر رادیوگرافی فکر کرد که تاج دندانم شکسته،، به دکتر دندانپزشکم که همان دندان را کشیده بود مراجعه کردم و او گفت آن موقع که میخواستم بکشم چون ریشه ها خیلی عمیق بود و ممکن بود به فک فشار بیاورد کامل نکشیدم و حالا ریشه ها به بالا حرکت کرده و نوبت داد که بیایم و ریشه ها را بکشم.و من دوباره رفتم که ریشه ها را بکشد ولی متاسفانه باز هم نتوانست ریشه ها را بیرون بیاورد و گفت هنوز ریشه ها خیلی در عمق هستند و فشار بیشتر ممکن است باعث ترک خوردن فک شود و فقط استخوان روی ریشه ها را برداشت و گفت یک ماه دیگر بیا که ریشه ها بیشتر بالا آمده باشند و بتواند آنها را بکشد.حال من چه کنم؟ هر دوبار که برای کشیدن این دندان مراجعه کردم فشار زیادی را تحمل کردم.به نظر شما ریشه ها به بالا حرکت میکنند و میشود آنها را در آورد؟ اگر ریشه ها همانجا بمانند و نشود آنها را کشید مشکلی ایجاد میکنند؟ ببخشید که خیلی طولانی شد با تشکر از شما.
دکتر محمد رضا سهرابی۱۱/۱۱/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام خانم مهسا اگر ریشه ها عفونی نیستند و تحت بررسی کامل دندانپزشک نگهداریشون بی اشگال اعلام شده است ، میتوانید آنها را خارج نکنید . والبته برای خارج کردن ریشه ای که دو بار تکون خورده به نظرم اقدام کنید بهتره . بارها شده که همکار محترمی موفق نشده ریشه ای را خارج کنه و همکار دیگه ای موفق شده بنابر این با مراجعه به مرکز دیگری دندان باقی مانده را خارج فرمایید
ليلا انصارپور۲۷/۱۰/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام خسته نباشید. من ۲ماه قبل دندونم رو بریج کردم و الان دندون زیر روکش درد شدید داشت و دکتر گفت نیاز به عصب کشی دارند ولی دکتر نتونست روکش رو واسم در بیاره و از بالای روکش کار عصب کشی رو انجام دادن، میخواستم ببینم الان که روکش رو تعویض نکردن مشکلی پیش نمیاد؟
دکتر محمد رضا سهرابی۲۸/۱۰/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام و وقت شما بخیر اگر از لحاظ زیبایی براتون قابل قبول باشه ، از لحاظ سلامتی دندون مشکلی نخواهید داشت
ا شمس۱۷/۱۰/۱۳۹۶پاسخ دادن  
با سلام ۲ تا از دندون های جلو در فک پایینم جلو اومده به داندان پزشک مراجعه کردم و برای اینکه تمام دندونهام رو لامینیت کنم وقتی که اون تا دندونم رو دید بهم پیشنهاد زیرکونیوم رو داد و از طرفی در مورد اون تا دندون دو راه بهم پیشنهاد داد : یکی اینکه با ارتودنسی درستش کنم و دومی اینکه این دو دندون رو به پایه برسونن و بعدش روکش رو روش بزاریم . ممنون میشم راهنماییم کنید و مرسی از اطلاعات مفیدی که در وبسایتتون دارید .

سوال یا دیدگاه شما؟.

یک پیشنهاد برتر (کلیک کنید)