دکترسهرابی دندانپزشک زیبایی , ونیر کامپوزیت , لمینیت

توضیحات کامل پیرامون بلیچینگ دندان

بلیچینگ

بلیچینگ دندان

سفید بودن دندان ها خیلی مورد توجه قرار گرفته است . بدون شک شما هم نام بلیچینگ را در دندان پزشکی ها شنیده اید . بسیار از افراد به سفیدی دندان های خود اهمیت می دهند و یا از بد رنگی دندان های خودر رنج می برند . امروزه به راحتی با روش های با نام بلیچینگ سفیدی طبیعی و جذابی در دندان ها ایجاد می شود . دندان های سفید جلوه خاصی در زیبایی فرد ایجاد می کنند و موجب افزایش اعتماد به نفس می شوند . البته نوع مواد و روش های بلیچینگ با هم متفاوت است که در این مقاله به تفکیک آن می پردازیم.

یکی از راه کار های عملی در سفید کردن دندان “بلیچینگ” می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند
. افراد بسیاری برای داشتن دندان های زیبا و تغییر رنگ در دندان ها تلاش می کنند و روش های مختلف درمانی برای این خواسته ایجاد شده است .
رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند . چرا که به علت استفاده از مواد رنگی ، غذاها ، باکتری‌ها و استفاده از سیگار یا قلیان و…… دچار تغییر رنگ شوند . این رنگ بد دندان در اثر نفوذ  رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می شود . بسیاری از افراد نیز به دلیل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند و به همین دلیل بلیچینگ بر روی دندان خود انجام می دهند تا دندان سفیدی داشته باشند .  از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی بر شمرده می‌شود و در زیبایی فرد تاثییرات مثبتی دارد , همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن Bleaching نیز گفته میشود ، از محبوبیت برخوردار بوده است .

برای سفید کردن دندانها که به اصطلاح Bleaching می گوید از مواد شیمیایی استفاده می شود این مواد که  پر اکسید هیدوژن نام دارد, دچار تغییر رنگ در دندان می شود .  مواد بلیچینگ دندان به داخل ساختار کریستالی لوله مانند مینا نفوذ کرده و رنگ دانه های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند . با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود . مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت می باشد و دارای غلظت های متفاوتی است . در بلیچینگ مطبی از هیدروژن پر اکسید استفاده می شود و در بلیچینگ خانگی از کارباماید پر اکسید استفاده میگردد تا دندان های سفیدی به بیمار هدیه شود .  شیوه صحیح بلیچینگ  ارایه یک پروتکل درست درمانی است که در اکثر موارد از هر دو روش Bleaching  میباشد . دندانپزشک زیبایی قبل از این درمان در مطی باید از لثه ها محافظت کند تا مواد شیمیایی با لثه و صورت تماسی نداشته باشد.

تصویر زیر نمونه ای از سفید کردن در مطب دکتر سهرابی می باشد که با انجام بلیچینگ رنگ دندان ها تغییر کرده است بیمار بلیچینگ خانگی را نیز انجام داده است و توانسته است رنگ دندان خود را تثبیت کند.

ماندگاری سفید کردن دندان با بلیچینگ

دوام و ماندگاری بلیچینگ بستگی به بهداشت دهان ودندان فرد دارد . اگر فرد از خوردن و آشامیدن خوراکی های رنگی خودداری کند به طور قطع سفیدی دندان هایش یا دوام تر می شود و می تواند برای مدت طولانی تری دندان های سفیدی داشته باشد.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه های بلیچینگ معمولا بالا نمی باشد و تفاوت قیمتی موجود ممکن است به دلیل جنش مواد مصرفی باشد . با این حال دندانپزشکان زیبایی در تلاش هستند خدماتی با قیمت مناسب را به مردم ارائه دهند. ولی به طور قطع می توان گفت این روش سفید کردن دندان از روش های دیگر مقرون بصرفه تر است. هزینه بلیچینگ مطبی با قیمت بلیچینگ خانگی در اکثر مطب ها برابر است ولی استفاده هم زمان از هر دو روش رصایت بیشتری را برای بیمار فراهم می کند و نتایج بهتری را دارد علاوه بر اینکه هزینه تمام شده کمتری را از مجموع دو درمان باید بپردازد.

روش های بلیچینگ دندان

به طور کلی دو روش در بلیچینگ وجود دارد که office bleaching و Home bleaching می باشد. تجویز روش های بلیچینگ باید توسط پزشک و زیر نظر دندان پزشک زیبایی انجام شود و بستگی به میزان رضایت بیمار دارد. ولی به طور کلی بهترین روش تجویز هردو روش بلیچینگ می باشد تا دوام سفیدی دندان ها بیشتر باشد و نتایج مورد رضایت بیمار واقع شود.

آفیس بلیچینگ

در این روش که سفید کردن در مطب “office bleaching” نامیده می‌شود ژل های bleaching با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار می‌گیرند. در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتر از روش های خانگیست ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث حساسیت زود گذر در لثه و مخاط دهان شود. در نتیجه دندان پزشک باید مهارت کافی در بلیچینگ دندان را اشته باشد. در روش بلیچینگ مطبی برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور آبی محکم می‌گردد. ماده مورد استفاده در بلیچینگ دندان ، پراکسید هیدروژن(مطبی) و یا کاربامید پراکسید (خانگی)میباشد. ژل بلیچینگ سفید کننده دندان معمولاً حداکثر معادل ۳۵% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد . در بازار تجهیزات دندانپزشکی تجهیزات و وسایل کمکی دیگری نیز مطرح است که متناسب ساختار آنها در طبقه بندی های مانند لیزر ، پلاسما آرک ، ال ای دی یا دیود ها و ……..قرار میگیرند. این نکته را فراموش نکنید که در نهایت ژل بلیچینگ است که دندان های شما را سفید میکند و نوع دستگاه در نحوه فعال سازی ژل موثر بوده !!و لزوم استفاده از این دستگاه ها در تولیدات اکثر کارخانه های معتبر از پروسه درمان حذف شده اند .

چهار نکته در درمان بلیچینگ(سفید کردن دندان ها)

درمان بلیچینگ نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد داد.
  • کار با این مواد بسیار سخت می باشد و بلیچینگ دندان هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست و بسیار وابسته به تخصص دندان پزشک زیبایی می باشد. دستگاهای موجود در بازار تنها نقشی که دارند ژل قرار داده شده روی دندان شما را فعال میکنند.  بنابراین تفاوتی در بلیچینگ های انجام شده با لیزر ، پلاسما آرک ، ال ای دی ، یا ………. وجود ندارد و عمل سفید کردن در نهایت بوسیله هیدروژن پر اکساید انجام خواهد شد .
  • این فرایند یک درمان دائمی نیست و  نیاز به تکرار دارد رنگ دندان ها ممکن است تغییر کند و نیاز به تمدید داشته باشد. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی ، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد.
  • بلیچینگ درمانی در زیبایی دندانپزشکیست که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیشبینی نمی باشد. این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان ، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها ( برای داشتن لبخند های هالیوودی ) داده نخواهد شد.
  • ۴٫ اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است هردو روش درمان باید با هم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها در مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ های خانگی ، ادامه روند درمان پیگیری شود . این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت .

 بلیچینگ خانگی

 روش‌ دیگر بلیچینگ سفید کردن دندان ها در منزل می‌باشد که زیر نظر متخصص و توسط بیمار انجام می شود. در این روش دندان پزشک از دندان های شما ، قالب دقیقی تهیه میکند و از روی قالب تهیه شده تری های پلاستیکی نازک و شفافی (مانند شکل زیر) ساخته میشود . این قسمت اکثرا به لابراتوار ها سپرده میگردد . در این تری پلاستیکی فضای مناسب بین دندان و وسیله پلاستیکی پیشبینی شده که ژل‌های بلیچینگ را طیق دستور پزشک در آن قرار میدهید . متاسفانه اکثر لابراتوارها بجای استفاده از حجم دهنده های خاص ، از لاک معمولی برای ساخت تری استفاده میکنند و این مسئله باعث میشود بانک مناسبی برای حضور ژل در کنار دندان در تری ارسالی وجود نداشته باشد و بسیاری از مراجعین از بلیچینگ های خانگی راضی نباشند . در مطب دکتر محمد رضا سهرابی ، این مشکل را با خرید تجهیزات ساخت تری بیلیچینگ و ساخت تری در مطب ،حل کرده ایم و میزان رضایت مندی بسیار مطلوبی از این نوع درمان را شاهد هستیم . در نهایت پس از گذشت چند هفته و پس از استفاده از ژل مربوطه طبق دستور العمل دندانپزشک ، دندانها به سفیدی مورد نظر می‌رسند . ژل مورد استفاد ه در این روش بین ۱۶ تا بیست درصد غلظت دارند.
در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان و احتمال آسیب به لثه ها بعلت محافظت نشدن ، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد .
نکته پایانی که توجه شما را آن جلب میکنیم اینست که بلیچینگ موفق ، اکثرا از درمان آفیس بلیچینگ بعنوان استارتر (شروع کننده) و هوم بلیچینگ بعنوان تثیبت کننده ،تشکیل میگردد . بنابر این توصیه کلی این است که یا از هر دو روش استفاده کنید و یا اگر می خواهید یک روش را انتخاب کنید هوم بلیچینگ هر چند سخت تر است و اثرات آن دیر تر مشاهده می شود ، اما در نهایت مطلوب تر است.
نمونه های که تا تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ در آلبوم تصاویر مشاهده میکنید از روش تک درمانی ( یعنی یا آفیس و یا هوم) استفاده شده و این صفحه و اطلاعات آن مطابق استانداردهای روز ادیت گردیده است. عکس های بعدی ارائه شده با روش های ترکیبی میباشد که در جزییات مطلب روش هر کدام را مجزا توضیح داده ایم.

درباره بلیچینگ بیشتر بدانید .

با کلیک کردن بر روی هر کدام از دکمه های آبی زیر به اطلاعاتی جالب و مناسب درباره بلیچینگ دسترسی پیدا خواهید نمود

بلیچینگ دندان توصیه های لازم بعد از بلیچینگ در مورد بلیچینگ


روش های بلیچینگ دندان سفید با کامپوزیت اهمیت سفیدی دندان


دیدگاه (24)
سعيده دارويي۱۳۹۹-۰۲-۰۴پاسخ دادن  
سلام قیمت بلیچینگ در مطب کل دندان ها چند هست؟؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۹-۰۴-۱۸پاسخ دادن  
سلام عزیز هزینه تا تا سه جلسه آفیس بلیچ و یک کیت هوم در حال حاضر ۲۵۰۰ است . موفق باشید
س-ب۱۳۹۸-۱۲-۲۱پاسخ دادن  
سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر من برای اولین بار قلم بلیچینگ خریداری کردم ومیخوام تو خونه استفاده کنم ولی از عوارضی که راجب بهش خوندم میترسم ایا به نظرشما استفاده کنم خطری نداره؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۸-۱۲-۲۲پاسخ دادن  
سلام بزرگوار سیستم های بلیچینگ خانگی معتبر ( از لحاظ تحقیقاتی) می توانند نتایج خوبی داشته باشند ولی اطلاعاتی که من دارم اینه که برند های مطمین در بازار ایران وجود ندارد . پیشنهاد میکنم اگر نسبت به اعتبار علمی برند خریداری شده ، اطمینان نداردید از آن استفاده نفرمایید . موفق باشید
ساغر فخاري۱۳۹۸-۱۰-۰۳پاسخ دادن  
سلام آقای دکتر خسته نباشین من بلیچینگ رو انجام دادم اما بعد اینکه ژل رو در قالب میریزم و از شب تا صبح استفاده میکنم بعد از برداشتن به شدت دندان درد میگیرم و در برخی مواقع لثه هایم هم حساس میشه شما چه توصیه ای دارین ؟؟؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۸-۱۰-۰۳پاسخ دادن  
سلام خانم ساغر کنترل حساسیت های احتمالی بعد از درمان بلیچینگ با توجه به مسیر تعیین شده توسط درمانگر شما قابل اوردر شدن میباشد . لطفا با دندانپزشکتون تماس بگیرید . موفق باشید
Mahboob۱۳۹۸-۱۰-۰۲پاسخ دادن  
باسلام امکان داره یک دستگاه بلیچینگ خانگی برند عالی موجود در داروخانه های ایران رو بهم معرفی کنید
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۸-۱۰-۰۲پاسخ دادن  
سلام بزرگوار من در بلیچینگ های داروخانه ای در ایران ، برند های معتبر و تایید شده ندیدم . البته این بلییچینگ ها به عنوان ریتینر قابل استفاده هستد و اثرات درمانی اولیه قابل اعتمادی ندارند . موفق باشید
حمید یاوری۱۳۹۸-۰۹-۰۴پاسخ دادن  
سلام روز بخیر ایا افیس بلیچینگ فقط در یک جلسه و در مطب انجام میشه؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۸-۰۹-۱۳پاسخ دادن  
سلام جناب یاوری بلیچینگ به یک طرح درمان نیاز دارد . ممکن است یک یا چند جلسه باشد و ممکن است همراه با هوم انجام شود . موفق باشید
سکینه صالحی۱۳۹۸-۰۵-۲۶پاسخ دادن  
سلام برای بلیچینگ پیش دندانپزشک رفتم گفتند جنس دندونام زرده و بلیچینگ جواب نمیده و انجامش بی تاثیره به نظر شما واقعا همینطوره؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۸-۰۵-۲۷پاسخ دادن  
سلام بزرگوار برای انجام یک بلیچینگ موفق ، نیاز به بررسی شرایط مختلفی است و از آن جمله بعضی رنگ های خاص مانند طوسی و یا فلوروزیس دندان ها نسبت به درمان بلیچینگ واکنش مناسبی نشان نمی دهند . موفق باشید
لیلا اقایی۱۳۹۸-۰۵-۱۳پاسخ دادن  
سلام جناب دکتر لکه های سیگار رو با چه روشی از بین میبرید ایا بلیچینگ این لکه ها رو پاک میکنه یا روشی جدا براش هست؟با تشکر
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۸-۰۵-۱۴پاسخ دادن  
سلام سرکار خانم لکه های ناشی از دود سیگار ، به وسیله جرمگیری قابل بر طرف شدن است . البته اگر تغییرات رنگ به ساختار دندان نفوذ کرده باشد ، با جرمگیری نمی توان به ایده آل رسید و بلیچینگ لازم است . موفق باشید
فاطمه۱۳۹۸-۰۲-۰۶پاسخ دادن  
سلام، خداقوت! می خواستم بدونم بلیچینگ چه مدت دوام داره؟( با در نظر گرفتن مراقبت های فرد مثل روزی حتما دوبار مسواک زدن و نخ دندان و دهان شویه) و سوال بعدیم اینه بعد از اینکه بلیچینگ انجام میشه دندان کاملا دوباره به رنگ قبلی خودش برمیگرده؟ یا نه بالاخره روشن تر از قبله
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۸-۰۲-۰۶پاسخ دادن  
سلام و درود بر شما رعایت ایده آل بهداشت در پایداری درمان بلیچینگ بسیار بسیار موثر است ولی مطلق نیست و قابل اندازه گیری نمی باشد . بنابر این نمی توانید زمان خاصی به آن بدهید . با بلیچینگ های خانگی میتوان طول مدت اثر بخشی را بصورت نسبی افزایش داد . در مورد سوال دومتون عرض کنم دندان بعیده به رنگ قبلش برگرده ولی اختلاف کم و عادت چشم باعث میشه این جوری حس بشه . موفق باشید
مهناز۱۳۹۷-۰۸-۱۶پاسخ دادن  
سلام وقت بخیر هزینه بلیچینگ چقدر است؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۷-۰۸-۱۶پاسخ دادن  
سلام خانم مهناز برای بررسی تعداد جلسات بلیچینگ لازم است معاینه حضوری داشته باشیم . برای بررسی شرایط کارتون لازمه به مطب مراجعه فرمایید .
۱۳۹۷-۰۸-۱۶پاسخ دادن  
سلام وقت بخیر.هزینه بلیچینگ چقدر هست؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۷-۰۸-۱۶پاسخ دادن  
سلام بزرگوار برای بررسی تعداد جلسات بلیچینگ لازم است معاینه حضوری داشته باشیم . برای بررسی شرایط کارتون لازمه به مطب مراجعه فرمایید .
جواد۱۳۹۷-۰۵-۲۵پاسخ دادن  
سلام حدود ۱۵ سال پیش دندون وسط بالا ضربه خورده و تیره شده و عصب کشی و پر شده حالا رنگش تیره ست و میخوام همرنگ دندونای دیگه م بشه پیشنهاد شما چیه؟ بلیچینگ ، لمینت یا...؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۷-۰۵-۲۶پاسخ دادن  
سلام جواد عزیز در صورتی که امکان بلیچینگ وجود داشته باشد به طور حتم اولویت با بلیچینگ است . موفق باشید
ن.قادري۱۳۹۶-۱۱-۱۲پاسخ دادن  
سلام روز بخیر من حدود ١ ماه پیش اومدم بلیچینگ کردم پیش آقای دکتر اما هنوز دندونام حساسه حتی بیشتر از اولا حساس شده،یعنی آب رو هم با احتیاط میخورم از دکتر بپرسین این اوکی میشه؟ اینم بگین که البته ٢-٣ روز قبل از بلیچینگ جرم گیری کردم،اما هرگز حساس نبوده دندونام
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۶-۱۱-۱۲پاسخ دادن  
سلام خانم قادری بعد از جرم گیری های که دندان دارای حجم زیادی از جرم بوده حساسیت طبیعی است و البته بلیچینگ هن تشدیدش کرده شما بهتره با دقت و وسواس مسواک زدن را ادامه بدید و از خمیر دندان های ضد حساسیت برای تسریع در کنترل رفع حساسیت استفاده کنید

کاربر گرامی ضمن تشکر از اعتماد شما به اینجانب و طرح سوال در سایت لبخند برتر ، استدعا دارم قبل از نوشتن سوالات خود متن زیر را با دقت بخوانید .
1. سوال خود را بخش مناسب مطرح کنید .
2. از قید شماره تلفن در متن سوالاتتون خود داری فرمایید .
3. تعداد سوالات وارد شده به سایت بالا است . لطفا جهت دریافت پاسخ کمی شکیبا باشید
4. سعی کنید قبل از طرح سوال ، جواب های سایر کاربران را مطالعه کنید .
5. امکان تجویز دارو به وسیله کامنت وجود ندارد و خلاف قوانین است .

یک پیشنهاد برتر (کلیک کنید)