دکترسهرابی دندانپزشک زیبایی , ونیر کامپوزیت , لمینیت

لامینیت چیست ؟

لمینیت یا لامینیت چیست ؟

بسیاری از افراد برای داشتن دندان های زیبا و مرتب و برای انجام لامینیت به دندانپزشکان زیبایی مراجعه می کنند. دندانپزشک زیبایی با مشاهده دندان های بیمار ممکن است یکی از انواع لمینیت ها را به بیمار تجویز کند.

زیبایی دهان و دندان یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس می باشد. اعتماد به نفس بالاتر و در نتیجه افزایش موفقیت های اجتماعی یکی از نتایج داشتن لبخند زیبا است که به راحتی با لامینیت دندان و در مطب های دندان پزشکی قابل انجام است. فاصله های بین دندانی ،بد رنگی و بد شکل بودن دندان ها غالبا لامینیت چیست ؟لبخند انسان را نا زیبا می کند در نتیجه افراد بسیاری برای لمینیت اقدام می کنند . صاحب اینگونه لبخند های نامناسب یا به وسیله لبخند نزدن و جدی بودن ، ناهماهنگی موجود را کنترل می کنند یا در هنگام خندیدن با دست و حتی کج خندیدن قسمتی از دندان ها را پنهان میکنند. امروزه که “زبان بدن” در موفقیت های شغلی و ارتباطات انسانی نقش مهم و کلیدی ایفا میکند ، مسلما نباید به تاثیر یک لبخند جذاب و موثر کم توجهی کرد . امروزه و در عصر تکنولوژی نانومتریال ها داشتن یک لبخندزیبا را بسیار آسان تر کرده و با روش های بسیار راحت مانند لامینیت دندان می توان لبخند زیبا را به بیمار هدیه کرد . در سالیان گذشته داشتن لبخند زیبا مخصوص افراد خاصی از جامعه بود ، امروزه بسیار راحت تر و با هزینه کمتری نسبت به چند سال قبل میتوان به آن دست یافت.
سوالی که غالبا مطرح میشود این است که کدام روش؟ لامینیت دندان ، ونیر کامپوزیت ، لامینیت پرسلن ، لومینیر، آی پی اس و یا زیر کونیا؟ در قسمت های دیگر به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

لامینیت دندان چیست ؟

لامینیت پوسته نازکی که ازجنس سرامیک (لومینیر ،ای پی اس ، پرسلن ونیر و …) یا کامپوزیت (کامپوزیت ونیر) می باشد و جهت اصلاح شکل ، رنگ، اندازه و بهبود تناسب دندانها بکار می رود. لامینیت در دو نوع موجود می باشد. سرامیکی و کامپوزیتی, در انواع سرامیکی ، دندان ها تراش می خورند و از تراش قالبگیری شده و کار به لابراتوار سپرده میشود. در لامینیت های کامپوزیتی دندان تراش نمی خورد و لایه نازکی از کامپوزیت های نانو و های پالیش (بسیار براق شونده) بصورت مستقیم و بوسیله دندانپزشک روی دندان شکل داده میشود.
لمینیت کامپوزیت همان ونیر های مستقیم کامپوزیتی هستند که در صورت استفاده از تکنیک مناسب و کامل ؛ رقیب های بزرگ لامینیت سرامیک های نسل جدید هستند ، و مزیت بزرگی نیز به همراه دارند که عدم تراش غیر لازم در دندان است. به هر حال یک دندانپزشک زیبایی با تجربه می تواند با ذوق و تبحر شخصی برای شما ونیر های کامپوزیتی را بسازد یا از لابراتورایست با ذوق و توانمندی برای پرسلن ونیرهایش استفاده کند.
روکش دندان نیاز به مراقب های خاصی دارد که بتواند مدت های زیادی بدون دغدغه برایتان کار کند . در صورتی که مایل هستید در این باره بیشتر بدانید توصیه های بعد از روکش دندان را در سایت لبخند برتر بخوانید .
سوال مهم : لامینیت چیست ؟

موارد تجویز ونیر کامپوزیت

پیشرفتهای قابل ملاحظه ای که درتکنولوژی ساخت مواد لامینیت در دندانپزشکی زیبایی صورت گرفته است ، باعث افزایش دوام ، بهبود کیفیت و زیبایی لامینیت ها شده است . اگر بخواهیم بصورت خلاصه موارد کاربرد این درمان پیشرفته در دندانپزشکی زیبایی را نام ببریم  میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
  • بیمارانی که به دلایل مختلف قادربه انجام درمانهای ارتودنسی رایج نمی باشند. در این گونه مواقع دندان پزشک زیبایی معمولا یکی از انواع لامینیت را به بیمار تجویز می کند.  دلایل عدم تمابل به ارتودنسی می تواند مختلف باشد(اعم ازسن بالا ، محدودیت شغلی و زمانی ،سابقه برگشت دندانها بعد ازارتودنسی،خفیف بودن درصد ناهنجاری دندانی چند دندان بنحوی که لزومی به درمانهای وسیع ،وقت گیر وگاهی همراه با کشیدن دندانها درارتودنسی نباشد.)
  • بیمارانی که دندانهای ردیف ومرتب دارند(حتی بعدازارتودنسی)ولی عدم تناسب درسایز وفرم یا رنگ منجر به نامتناسب شدن طرح لبخند بیمارمی شود. در این گونه موارد نتایج حاصل از ارتودنسی مورد رضایت بیمار نبوده است و بیمار از روش لامینیت کامپوزیت استفاده می کند.
  • بیمارانی که از رنگ دندان رنج می برند و  دندانهای بسیارتیره دارند وبه دلایل مختلف دندانها نسبت به روشهای بلیچینگ(سفید کردن دندان)مقاومت نشان داده ورنگ دندان روشن نمیشود.درنتیجه بهترین راه برای داشتن دندانهای بسیارسفید به همراه پایداری رنگ،لامینیت دندانها میباشد.
 
مطالب مرتبط

مطالب مشابه با این مقاله را با کلیک بر روی دکمه های زیر بخوانید

دیدگاه (14)
زهرا سرابی۱۳۹۸-۰۵-۱۳پاسخ دادن  
سلام آقای دکتر دندونای من یه کم فاصله دارند کدوم روش مناسبتره و موندگارتره؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۸-۰۵-۱۳پاسخ دادن  
سلام زهرا خانم تعیین نوع درمان در بستن دیاستم ها به عوامل مختلفی مرتبط است . طول و عرض دندان ، ارتفاع صورت ، ارتفاع لثه ، نوع بافت بین دندانی و ..... در تعیین طرح درمان موثر است . موفق باشید
سرور اسدی۱۳۹۷-۰۷-۰۷پاسخ دادن  
سلام خسته نباشید.ببخشید دندونی ک بر اثر عصب کشی روکش شده و رنگ روکش با دندون ها فرق میکنه چیکار باید بکنیم.لمینیت روش خوبیه برای این کار؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۷-۰۷-۱۱پاسخ دادن  
سلام خانم سرور امکان لامینیت کردن روکش وجود ندارد . برای اصلاح رنگ روکش باید آن را تعویض کنید . موفق و پایدار باشید .
امید براتی۱۳۹۷-۰۵-۱۶پاسخ دادن  
سلام دکتر و تشکر از وقتی که میزارید، من جنس دندونهام زیاد خوب نیست و تعدادیشون پوسیدگی داره و و تعدادی هم نیاز به پر کردن و برای ۵تا از دندونای ردیف پایینم پلاک ایجاد شده،۲تاشونم شکستگی داره و رنگ دندونهامم به زردی میزنه ،بنظرتون بهتر نیست از کامپوزیت استفاده کنم که دیگه دندونام تراش نخورن؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۷-۰۵-۱۸پاسخ دادن  
سلام امید جان برادر عزیزم ، درمان های زیبایی به بهداشت عالی نیاز دارد و مخصوصا کامپوزیت ها در برابر عدم رعایت بهداشت بسیار شکننده هستند . کامپوزیت ها به تراش نیاز ندارد ولی به بهداشت خوب محتاج هستند و همچنین سرامیک ها علی رغم تراش کمی که در دندان ها ایجاد می کنند در شرایط بهداشت خوب هیچ تهدیدی برای سلامت دندان نیستند . توصیه می کنم جهت حرکت مناسب در جهت لبخند زیبا ، به دندانپزشکتان مراجعه نمایید و بعد از جرمگیری اولیه و آموزش دقیق بهداشت و اصلاح خرابی ها و آسیب های موجود ، با شرایط خوبی به اصلاح خط لبخندتان فکر کنید شاد و سلامت باشید و لبت همیشه خندان
۱۳۹۷-۰۵-۰۳پاسخ دادن  
سلام دکتر خسته نباشید تراش دادن دندان خودش یک آسیب به دندان نیست؟ به نظر شما کدوم روش بهتره و ماندگار تر ه؟
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۷-۰۵-۰۵پاسخ دادن  
سلام بزرگوار تراش دندان هر میزان کمتر باشد بهتر است در هر فرایندی ما به برایند سود و زیان توجه می کنیم در نوشیدن یک لیوان اب میوه ترش هم چندین میکرون مینا از بین می رود و نمی توانیم به خاطر این مطلب حذفش کرد با توجه به میزان بسیار کم تراش در لامینیت های مدرن میتوان با خیالی آسوده به آن فکر کنید موفق باشید
فرشته عليزاده۱۳۹۷-۰۱-۱۹پاسخ دادن  
سلام اقای دکتر خسته نباشید ،من دندون هام خیلی ب ردیف و خوب هست و همشون سالم هستن اما با رنگش کمی مشکل دارم ب من بلیچینگ معرفی کردن ولی سفیدی دندان تا مدتی کمی هست و ب دندون اسیب میزنه اگ کامپوزیت انجام بدم دندونام خراب نمیشن
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۷-۰۱-۲۵پاسخ دادن  
سلام خانم فرشته برای ثبات در رنگ بلیچینگ راه حل های وجود دارد که بهتره اول به اون ها فکر کنید و در جواب سوالتون باید عرض کنم ونیر کامپزیت باعث پوسیدگی نمی گردد به شرط بهداشت خوب شما که البته اگر بهداشت خوب نباشد بدون ونیر هم دندان ها خراب می شود . پایدار باشید .
ف.شیری۱۳۹۶-۱۰-۰۶پاسخ دادن  
سلام. کامپوزیت با لمینت فرق داره ایا؟؟ من دندونام خیلی ریز هستش میخام درشت بشه باید چکار کنم؟
ذکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۶-۱۰-۰۶پاسخ دادن  
سلام خانم فاطمه در مورد این که بتوانیم دندان های ریز را ابعاد بزرگتری ببخشیم این احتمال وجود دارد ولی نیاز به آنالیز دقیق تر اجزا صورت و لبخند و ارتباط لب ها و لثه ها دارد . بنابر این پیشنهاد میکنم یک جلسه وقت مشاوره رزرو کنید . پایدار باشید.
ف.شیری۱۳۹۶-۱۰-۰۶پاسخ دادن  
سلام آقای دکتر ببخشید لمینت با کامپوزیت فرق داره؟؟؟ بعد من دندونام خیلی ریز هستش میخام درشت بشه باید چکار کنم؟؟؟
ذکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۶-۱۰-۰۶پاسخ دادن  
سلام بزرگوار اصطلاحا لمینیت به لایه های از سرامیک و ونیر به لایه نازکی از کامپوزیت اطلاق میشود که برای اصلاح شکل و یا رنگ دندان بر روی دندان استفاده می کنیم . سرامیک ها با تراش همراه هستند و بنا بر انواعی که دارند از سه دهم میلی متر تا ۶ دهم میلی متر قطر دارند که به همین میزان دندان را تراش می دهند . در مورد ونیر کامپوزیت ها این مسیله تراش وجود ندارد و کار بوسیله دندانپزشک و بصورت مستقیم در روی دندان قرار میگیرد .

کاربر گرامی ضمن تشکر از اعتماد شما به اینجانب و طرح سوال در سایت لبخند برتر ، استدعا دارم قبل از نوشتن سوالات خود متن زیر را با دقت بخوانید .
1. سوال خود را بخش مناسب مطرح کنید .
2. از قید شماره تلفن در متن سوالاتتون خود داری فرمایید .
3. تعداد سوالات وارد شده به سایت بالا است . لطفا جهت دریافت پاسخ کمی شکیبا باشید
4. سعی کنید قبل از طرح سوال ، جواب های سایر کاربران را مطالعه کنید .
5. امکان تجویز دارو به وسیله کامنت وجود ندارد و خلاف قوانین است .

یک پیشنهاد برتر (کلیک کنید)