ترمیم دندان شکسته کودک - دکتر سهرابی دندانپزشک زیبایی

دکترسهرابی دندانپزشک زیبایی , ونیر کامپوزیت , لمینیت

ترمیم دندان شکسته کودک

دکتر محمد رضا سهرابی دندانپزشک زیبایی
Review: 5 - "ترمیم دندان شکسته کودک" by , written on ۱۳۹۳-۱۲-۰۳

ترمیم دندان شکسته کودک : پسر بچه ای ۱۶ ساله که دندان سانترالش بر اثر برخورد با یک شی سخت شکسته و توسط همکار عزیزی ارجاع شده بود. در اولین قدم کلیشه گرافی تهیه و پس از اطمینان نسبی از زنده بودن پالپ دندان با رعایت اختلاف رنگ نواحی مختلف در ساختمان یک دندان و قرینگی مطلق ظاهری در دندانهای سانترال ، درمان به شکل موفقیت آمیزی انجام شد. مجددا توجه شما را در فتوگرافی ارائه شده به این نکاته جلب میکنم که ترمیم دندان شکسته کودک بوسیله خود قطعه شکسته شده بهترین و زیباترین روش درمان است .  دندان های جلو اغلب در معرض صدمات مختلف هستند . این صدمات شامل حوادث زمان کودکی ، تصادفات ، عدم نگهداری صحیح مانند مصرف زیاد تخمه و یخ و جویدن استخوان و … است . روش درمان های این ضایعه بر حسب وسعت شکستگی متفاوت هستند. گاهی اوقات در صورتی که شکستگی لبه دندان ها مختصر و در حد لب پریدگی باشد ، می توان آن قسمت را با تراش مختصر لبه های تیز صاف کرد و شاید نیازی به ترمیم و درمان های وسیع تر نباشد .در صورتی که وسعت شکستگی بیشتر باشد ، بهترین راه درمان بخصوص در سنین پایین و اطفال ، ترمیم قسمت شکسته با کامپازیت است . در این روش نسج دندان تراش مختصری خورده و نسج سالم تا حد ممکن حفظ می شود . در این روش درمانی اغلب حتی نیازی به تزریق داروی بی حسی نیست .این درمان در یک جلسه انجام می شودو در صورتی که بیمار نکات مربوط به پرکردگی های دندان های جلو را رعایت کند ، می توان بین ۵ تا ۸ سال عمر داشته باشد . البته همان طور که ذکر شد ، تمام ترمیم های کامپازیتی نیاز به معاینات و تمیز کردن های دوره ای دارند که باید هر ۶ ماه یک بار توسط دندان پزشک انجام شود . در مواردی که وسعت شکستگی بیش از حدی باشد که بتوان آن را با کامپازیت ترمیم کرد ، به ناچار باید از روش های غیر مستقیم یا لابراتواری مانند لامینیت یا روکش کمک گرفت . در صورتی که شکستگی از طوق دندان بوده و تاج دندان بطور کامل از دست رفته باشد ، بهتر است پس از انجام معالجه عصب یا روت کانال ، ابتدا تاج دندان توسط پست و کر بازسازی شده و سپس روکش شود .

ترمیم دندان شکسته کودک
تاریخ مراجعه :1392/05/12
شماره پرونده : 6301
لطفا امتیاز دهید 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز
Loading...

ترمیم دندان شکسته کودک :

پسر بچه ای ۱۶ ساله که دندان سانترالش بر اثر برخورد با یک شی سخت شکسته و توسط همکار عزیزی ارجاع شده بود. در اولین قدم کلیشه گرافی تهیه و پس از اطمینان نسبی از زنده بودن پالپ دندان با رعایت اختلاف رنگ نواحی مختلف در ساختمان یک دندان و قرینگی مطلق ظاهری در دندانهای سانترال ، درمان به شکل موفقیت آمیزی انجام شد. مجددا توجه شما را در فتوگرافی ارائه شده به این نکاته جلب میکنم که ترمیم دندان شکسته کودک بوسیله خود قطعه شکسته شده بهترین و زیباترین روش درمان است .

 دندان های جلو اغلب در معرض صدمات مختلف هستند . این صدمات شامل حوادث زمان کودکی ، تصادفات ، عدم نگهداری صحیح مانند مصرف زیاد تخمه و یخ و جویدن استخوان و … است . روش درمان های این ضایعه بر حسب وسعت شکستگی متفاوت هستند. گاهی اوقات در صورتی که شکستگی لبه دندان ها مختصر و در حد لب پریدگی باشد ، می توان آن قسمت را با تراش مختصر لبه های تیز صاف کرد و شاید نیازی به ترمیم و درمان های وسیع تر نباشد .در صورتی که وسعت شکستگی بیشتر باشد ، بهترین راه درمان بخصوص در سنین پایین و اطفال ، ترمیم قسمت شکسته با کامپازیت است . در این روش نسج دندان تراش مختصری خورده و نسج سالم تا حد ممکن حفظ می شود . در این روش درمانی اغلب حتی نیازی به تزریق داروی بی حسی نیست .این درمان در یک جلسه انجام می شودو در صورتی که بیمار نکات مربوط به پرکردگی های دندان های جلو را رعایت کند ، می توان بین ۵ تا ۸ سال عمر داشته باشد . البته همان طور که ذکر شد ، تمام ترمیم های کامپازیتی نیاز به معاینات و تمیز کردن های دوره ای دارند که باید هر ۶ ماه یک بار توسط دندان پزشک انجام شود . در مواردی که وسعت شکستگی بیش از حدی باشد که بتوان آن را با کامپازیت ترمیم کرد ، به ناچار باید از روش های غیر مستقیم یا لابراتواری مانند لامینیت یا روکش کمک گرفت . در صورتی که شکستگی از طوق دندان بوده و تاج دندان بطور کامل از دست رفته باشد ، بهتر است پس از انجام معالجه عصب یا روت کانال ، ابتدا تاج دندان توسط پست و کر بازسازی شده و سپس روکش شود .

بازگشت به گالری

مشاهده نمونه کارهای مرتبط براساس:

دسته بندی: ترمیم دندان قدامی

کاربر گرامی ضمن تشکر از اعتماد شما به اینجانب و طرح سوال در سایت لبخند برتر ، استدعا دارم قبل از نوشتن سوالات خود متن زیر را با دقت بخوانید .
1. سوال خود را بخش مناسب مطرح کنید .
2. از قید شماره تلفن در متن سوالاتتون خود داری فرمایید .
3. تعداد سوالات وارد شده به سایت بالا است . لطفا جهت دریافت پاسخ کمی شکیبا باشید
4. سعی کنید قبل از طرح سوال ، جواب های سایر کاربران را مطالعه کنید .
5. امکان تجویز دارو به وسیله کامنت وجود ندارد و خلاف قوانین است .