دکترسهرابی دندانپزشک زیبایی , ونیر کامپوزیت , لمینیت

ترمیم دندان خلفی با کامپوزیت

ترمیم دندان خلفی با کامپوزیت

ترمیم دندان خلفی با کامپوزیت :

خوشبختانه امروزه طیف گسترده ای از  مراجعین مطب ها تحقیقات و بررسی های قبل از درمان مناسبی داشته اند و این باور کاذب که طول عمر کامپوزیت کمتر از آمالگام است در حال کم رنگ شدن است . علت استحکام این باور که حتی گاهی بصورت نقل قول از بعضی همکاران نیز عنوان میگردد را بیشتر در دو موضوع میدانم. ترمیم دندان خلفی با کامپوزیت هنرمندی خاصی می خواهد و اما دو نکته مربوطه :

اول اینکه کار کردن با کامپوزیت تکنیک خاص، دقت بیشتر و تبحر و تجربه بالایی را طلب میکند در حالیکه آمالگام در تمام این زمینه ها بسیار منعطف تر است و دوم مقایسه توانایی آمالگام های موجود با کامپوزیت های قدیمیست و این نیز منصفانه به نظر نمی رسد . کامپوزیت های سالهای اخیر بسیار پیشرفته تر و مستحکم ترازقبل شده اند.

به هر حال به نظر نگارنده سلیقه انسان عصر حاظر دیگر آمالگام را بعلت غیر همرنگ بودن و در نتیجه نا زیبا بودن نمی پسندد  حتی اگر بهتر!! باشد. در واقع زمان استفاده از شتر در سیستم حمل ونقل بین شهری گذشته است حتی اگر ایمن تر باشد.

موادی که در مطب دکتر محمد رضا سهرابی در قسمت ترمیم استفاده میشود به ترتیب اولویت مربوط به شرکت های زیر میباشد. در هنگام درمان این حق برای شما محفوظ است که از نوع متریال بکار رفته  آگاهی دقیق داشته باشید و از دندانپزشک خود سوال کنید.

 

  • KEER (آلمان -ایتالیا-آمریکا)
  • BISCO(آمریکا)
  • FGM  (برزیل)
  •  3M  (آمریکا)
  • CAVEX(آلمان)

نمونه ای از ترمیم زیبایی در دندان خلفی

crown-ba

اگر دوست دارید بیشتر با مقوله زیبایی آشنا شوید متن زیر را بخوانید.

زیبایی چیست؟

اگر در موتور های جستجو گر اینترنت کلمه “تعریف زیبایی” را تایپ کنید با میلیون ها تعریفی مواجه میشوید که خواندن تمام  آنها واقعا برای یک فرد اگر نگوییم غیر ممکن است حتما کار آسانی نیست
در زیر چند نمونه خلاصه شده ازآن ها را آورده ام . به هر حال در جمع بندی شخصی من به این نتیجه رسیدم که زیبایی تا حدود زیادی مفهومی ادراکی است .
زيبايي عبارت است از: برخورداري يك شيي‌ء در شيئيت خود، از كمال تعادل، با معيارهاي فطرت.
آخرين قيد، يعني «معيارهاي فطرت»، معيارهاي غريزي را كنار مي‌زند. هيچ غذائي به خاطر گرسنگي شديد ،زيبا نمي‌شود. توضيح اين نكته، بس مهم و بس دقيق است: فطرت از خوردن غذاي نازيبا، منع مي‌كند.
منبع
……………………………………
زیبایی یکی از مفاهیم فلسفی است.
ویل دورانت عقیده دارد زیبایی زاده میل است. یکی از نشانه‌های برجسته اینکه زیبایی زاده میل است این است که شی مطلوب پس از آنکه به دست آمد زیبایی خود را از دست می‌دهد.
منبع
…………………………………………
در این نوشتار بر آن‌ایم تا با تأملی بر پرسشِ «زیبایی چیست؟»، دریابیم که آیا زیبایی قابل تعریف است؟ اگر قابل تعریف است، حقیقتِ آن چیست و بر چه اموری صدق می‌کند؟ آیا اصلاً در عالم خارج وجود دارد؟ ما چگونه آن را درک می‌کنیم؟
برای مطالعه ادامه مطلب روی لینک منبع کلیک کنید
منبع

 

دیدگاه (8)
آتنا۲۵/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
با سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر از جنابعالی یک راهنمایی میخواستم ممنون میشوم بنده را راهنمایی بفرمائید متاسفانه بنده در شهرستان هستم و کسی راهنمایی بنده را نمیکند آقای دکتر بنده دندان های آسیاب کوچکم مثل دندان های ۴و ۵ بالا و پایین را عصب کشی کردم دکتر مربوطه ام میگن به جای روکش و اینکه تراش زیاد داده بشوند آن ها را لمینت کن با مواد کامپوزیتی اینطور کمتر تراش میخورند و تقویت میشوند آیا به نظر شما استحکام دندان ها با این روش وجود دارد ؟ و اگر لمینت شوند تا چه مدت استحکام و طول عمر دارند ؟ بعد از لمینت آیا میتوان آن ها را روکش داد؟ و یک سوال دیگه داشتم آقای دکتر دندان های ۱ تا ۵ سمت راست بالا متاسفانه همگی عصب کشی شدند این مورد در دراز مدت مشکل ایجاد نمیکند ؟ اگر این ۵ دندان لمینت بشوند چقدر طول عمر دارند ؟ با سپاس فراوان
دکتر محمد رضا سهرابی۲۶/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
اتنا خانم مطمینم این سوال را قبلا جواب دادم ببینید بزرگوار ونیر و لمینیت ها کاری که روکش در استحکام دادن به دندان می کنند را انجام نمی دهند و جای هم نمی توانند بکار روند و اطمینان دارم دکترتون مطلب دیگه ای گفتن و شما خوب متوجه نشدین . ۱.استحکام لمینیت به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی در شرایط مناسب بصورت متوسط ۱۵ تا ۲۰ سال عمر دارند ۲.بعد از لمینیت می توان طرح درمان را به روکش تغییر داد ۳. طول عمر دندان عصب کشی متفاوت و به عوامل مختلفی مرتبط است . شما بهتر است هر شش ماه ان ها را کنترل کنید
آتنا۲۴/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
با سلام و وقت بخیر آقای دکتر ممنون میشوم بنده را هم راهنمایی بفرمائید بنده شهرستانی هستم ممنون میشوم بنده را راهنمایی کنید بنده دندان های آسیاب کوچکم مثل دندان های ۴ و ۵ بالا و پایین را عصب کشی کردم و با مواد کامپوزیتی پر شده اند دکتر مربوطه ام میگن به جای روکش و تراش کامل دندان آن را لمینت کنید آیا به نظر شما این روش استحکام کافی برای دندان عصب کشی شده خلفی را دارد ؟ و سوال دیگه ای داشتم دندان ۱ تا ۵ سمت راست ام همگی عصب کشی شده اند آیا در دراز مدت مشکلی پیش می آید ؟
دکتر محمد رضا سهرابی۲۵/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام خان اتنا لامینیت نمی تواند استحکام دندان عصب کشی شده را افزایش دهد و به نظر همکار گرامی من به دلیل دیگری این پیشنهاد را ارایه کره اند در مورد سوال دومتون باید عرض کنم که بهترین شیوه برای اطمینان از سلامت دندا ها مراجعات بسیار بسیار منظم به دندانپزشکتان میباشد موفق باشید
امیر۳۰/۰۲/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام من دندونمو کامپوزیت کار کردم زمانی که دکتر میخواست کامپوزیت رو بذاره یه چیزی ترش مانند حس کردم با وجودی که ساکشن همه مواد رو کشید بالا من یکم از این ماده ترش رو قورت دادم چون ناخواسته رفته بود ته حلقم حالا که میخونم تو سایتا نوشته اون اسید اچ بوده و داشته باندینگ میکرده نمیدونم اون مقدار خوردن اسید که کم بوده میتونه عوارض خطرناکی برام به بار بیاره ؟ خیلی نگرانم جناب دکتر
دکتر محمد رضا سهرابی۰۱/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
سلام امیر جان اصلا نگران نباش این ماده هیچ آسیبی به شما نمی رساند موفق و پایدار باشید
فاطمه۲۵/۱۰/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام و خسته نباشید بسیار ممنون که پاسخ ما را می دهید، خیلی از مشکلاتی که آدم در مواجهه با مساله دندان و دندان پزشکی مواجه میشه ناشی از این هست که برخی دکترها واقعا جواب نمی دهند، ممنون از شما سوالم رو که اشتباه در بخش روکش نوشته بودم اینجا تکرار می کنم: بعد از ترمیم دندان متاسفانه لثه تغییر شکل داده است یعنی با دندان قرینه فک مجاور شکل و شمایل مشابهی ندارد آیا این طبیعی است؟ مساله دیگه اینکه به تازگی دندانم را ترمیم کرده ام، قبل از ترمیم احساس می کردم دندان به علت اینکه خالی است یک حالت مَکش مانند داره، الان بعد از ترمیم هم همین وضعیت رو دارم علت چیست؟
دکتر محمد رضا سهرابی۲۵/۱۰/۱۳۹۶پاسخ دادن  
سلام خانم فاطمه در مورد قرینه بودن لثه ها خیلی ساده نمی تونم نظری بدم و حتما باید معاینه شوید ولی در مورد حالت مکش دندان ترمیم شده کمی بعید می دونم که علتش فضای خالی در ناحیه ترمیم باشد و لازم است به همراه گرافی جدید ، معاینه شوید

سوال یا دیدگاه شما؟.

یک پیشنهاد برتر (کلیک کنید)