آنالیز لبخند زیبا :

آیا کلماتی مانند آنالیز لبخند زیبا ، آنالیز خط لبخند ، اصلاح خط لبخند ، جوانسازی لبخند ، لبخند هالیوودی و زیبایی لبخند را شنیده اند ؟ امروزه با توجه به اهمیت زیبایی , سلامتی دندان ها در کنار شکل آن ها در اعتماد بنفس افراد نقش مثبتی ایفا می کند .

با توجه به تبلیغات زیاد در مورد اصلاح خط لبخند ، بسیاری از افراد به دنبال دندانپزشک ماهر و متبحری می باشند تا زیبایی لبخند خود را افزایش دهند . دندانپزشک مجهز به دانش و آگاه ، با راه های اصولی و علمی می توانند زیبایی دلخواهی را در لبخند شما ایجاد کنند . لذا لازم است آشنایی مناسبی با آنالیز لبخند زیبا داشته باشید .

لبخند زیبا و دلنشین و جذاب آرزوی هر انسانی است و علم دندانپزشکی و مواد دندانی سعی دارد که این نیاز را به ساده ترین و ماندگارترین روش تامین کند . در صفحه جذابیت لبخند درباره مقوله زیبایی و لبخند زیبا گپ و گفت داشتیم و در این صفحه بیشتر به یک نگاه ریاضی و فیزیکی به لبخند نگاه خواهیم کرد .

مشخصات لبخند جذاب :

دندانها به لحاظ فرم، شکل، اندازه، رنگ و هماهنگی با یکدیگر و فرم صورت و لبها از قوانین و اصولی تبعیت می کنند که در صورت رعایت تمام این اصول و هماهنگی پارامترهای فوق الذکر (اکثرا) لبخندی زیبا و دلنشین نصیب فرد می نمایند .
البته تمامی موارد بالا به ندرت در دندانهای یک فرد به صورت کاملا هماهنگ با یکدیگر وجود دارند و لیکن اصلاح بسیاری از این موارد امکان پذیر است . این اصلاحات را می توان از طریق ارتودنسی، لامینیت(کامپوزیت یا پرسلن)، روکش، سفید کردن دندانها ( Bleaching )، جراحی لثه و ……… ایجاد نمود .
خط لبخند زیبا
عکسی که مشاهده میکنید یک لامینیت دندان با کامپوزیت است که توسط دکتر محمد رضا سهرابی انجام شده است . همانطور که مشاهده میفرمایید ، در درمان انجام شده تمام جزییات یک دندان طبیعی لحاظ گردیده است . این عکس توسط دوربین های حرفه ای ثبت گردیده است .


فتو گرافی و آنالیز دندان و لثه ها

آنالیز لبخند زیبا

قبل از درمان اصلاح خط لبخند از دندان ها و وضعیت موجود عکسی در داخل مطب و با زاویه مناسب سر و با دوربین های فتو گرافی دندان تهیه می گردد. بهتر است عکس مذکور توسط نرم افزار های گرافیکی مانند فتو شاپ آنالیز و موقعیت لثه ها و دندان ها بصورت جز به جز واکاوی گردد . بنده مدت هاست که دیگر با نرم افزار این بررسی را انجام نمی دهم و به مرور زمان و افزایش تجربه کلیات طرح درمان را “حس” میکنم و ترجیح میدهم بجای کارهای کامپیوتری در جلسه ای که بصورت مشاوره برگزار میکنم با بازسازی موقت طرح درمان نمایی سه بعدی بعد از درمان را از نزدیک ببینم . البته گاها نیاز به مطالعات بیشتری میباشد که یک قالب گیری و آنالیز سه بعدی در این گونه موارد راهگشا خواهد بود .

شکل دهی و آناتومیکال نمودن لایه های کامپوزیتی یکی از مهمترین مراحل درمان اصلاح طرح خط لبخند است که نیاز به دانش ،مهارت و تجربه و ذوق دندانپزشک دارد. دندان های که شکل و رنگ آن ها زیبا شده و طبیعی و جذاب به نظر میرسند نکته های بی شماری را در ظاهر خود پنهان نموده اند . نمونه عکس های زیر و توضیحات آن شما را با بعضی از جزییات این مسئله آشنا خواهد نمود.

طراحی خط لبخند

انحنای لب بالا و انطباق نسبی با انحنای خط اتصال دهنده دندان ها در قسمت فوقانی

طراحی طرح لبخند

انحنای لب پایین و انطباق نسبی با قوس خط متصل کننده لبه های تحتانی دندان های بالا

انحنای طرح لبخند

قرینه بودن دندان ها

قرینه سازی طرح لبخند

سطوح تماس دندان ها با هم و زوایای دندانی در لبه های دندان

نکته طلائی در آنالیز لبخند زیبا

بارها شنیده ایم که ونیر کامپوزیت رنگ خواهد گرفت و این بصورت یک باور نسبتا رایج و نادرست وجود دارد. حالا چرا گفتیم نسبتا نادرست؟ بی شک تمام کامپوزیت های که با شکل دهی مطلوب و رعایت تمامی نکات حرفه ای و صد البته از جنس مرغوب تهیه شده و لایه گذاری گردند در جلسه پایانی نمایی زیبا و خیره کننده را به ارمغان خواهند آورد. اما ضرب المثلی هست که میگه کار را کی کرد؟ آنکه تمام کرد. یکی از حیاتی ترین مراحل درمان ، که در ثبات و پایداری کامپوزیت های زیبایی بسیار مهم است مرحله پالیشینگ یا همان صیقلی نمودن کار است که اگر بصورت درست و میکروسکپی صورت نگیرد آن باور نسبتا رایج و نادرست را تقویت خواهد کرد . البته این نکته بدیهی است که بهداشت عالی در این درمان یک الزام است و نمیتوان از نقش آن در حفظ و دوام زیبایی دندان ها چشم پوشید.
قرینه سازی لبخند زیبا

ارمغان یک پالیشینگ عالی و یک بهداشت عالی سالها ثبات رنگ و زیبایی لبخند