ترمیم دندان خلفی با کامپوزیت :

کامپوزیت ها روز به روز بهتر می شوند و در حال حاضر میزان شیرینکیج (ریز نشت ) آن ها به حدی کم شده است که در صورت استفاده به جا و درست از آن ها رقیب مناسب و قدرتمندی برای آمالگام های نجیب و قدرتمند ولی نازیبا شده اند . ترمیم دندان خلفی با کامپوزیت اما و اگر هایی دارد که توصیه میکنم متن زیر را با حوصله مطالعه کنید .

خوشبختانه امروزه طیف گسترده ای از مراجعین مطب ها تحقیقات و بررسی های قبل از درمان مناسبی داشته اند . این باور کاذب که طول عمر کامپوزیت کمتر از آمالگام است در حال کم رنگ شدن است .
علت استحکام این باور که حتی گاهی بصورت نقل قول از بعضی همکاران نیز عنوان میگردد را بیشتر در دو موضوع میدانم .

اول اینکه کار کردن با کامپوزیت تکنیک خاص، دقت بیشتر و تبحر و تجربه بالایی را طلب میکند در حالیکه آمالگام در تمام این زمینه ها بسیار منعطف تر است و دوم مقایسه توانایی آمالگام های موجود با کامپوزیت های قدیمیست و این نیز منصفانه به نظر نمی رسد .

کامپوزیت های سالهای اخیر بسیار پیشرفته تر و مستحکم ترازقبل شده اند.

این نکته را با دقت در نظر داشته باشید که کامپوزیت قدرت مطلق نیست و معجزه هم نمی کند و جای همه مواد ها کار نمی کند . تحلیل و آنالیز این که در درمان بیمار چه متریالی اولویت و یا امکان استفاده دارد با دندانپزشک است ولی مراجعه کننده می تواند نیاز ها و اولویت های خود را بسیار صریح عنوان کند تا مشترکا به یک تصمیم برسند .

به هر حال به نظر نگارنده سلیقه انسان عصر حاظر دیگر آمالگام را بعلت غیر همرنگ بودن و در نتیجه نا زیبا بودن نمی پسندد حتی اگر بهتر!! باشد. در واقع زمان استفاده از شتر در سیستم حمل ونقل بین شهری گذشته است حتی اگر ایمن تر باشد . ترمیم دندان خلفی با کامپوزیت یک اولویت است و البته باید منطبق با اصول علمی باشد .

موادی که در مطب دکتر محمد رضا سهرابی در قسمت ترمیم استفاده میشود به ترتیب اولویت مربوط به شرکت های زیر میباشد. در هنگام درمان این حق برای شما محفوظ است که از نوع متریال بکار رفته آگاهی دقیق داشته باشید و از دندانپزشک خود سوال کنید.

 

  • KEER (آلمان -ایتالیا-آمریکا)
  • BISCO(آمریکا)
  • آکسفورد (آلمان)
  • ۳M (آمریکا)
  • CAVEX(آلمان)

نمونه ای از ترمیم زیبایی در دندان خلفی

crown-ba

کامپوزیت ها زیبا هستند و این زیبایی برگه برنده آنهاست که بودجه های عظیم تحقیقاتی را به خود جذب کرده تا علاوه بر زیبایی توانایهای بیشتری از خود نشان دهد

اگر دوست دارید بیشتر با مقوله زیبایی آشنا شوید متن زیر را بخوانید.

زیبایی چیست؟

اگر در موتور های جستجو گر اینترنت کلمه “تعریف زیبایی” را تایپ کنید با میلیون ها تعریفی مواجه میشوید که خواندن تمام آنها واقعا برای یک فرد اگر نگوییم غیر ممکن است حتما کار آسانی نیست
در زیر چند نمونه خلاصه شده ازآن ها را آورده ام . به هر حال در جمع بندی شخصی من به این نتیجه رسیدم که زیبایی تا حدود زیادی مفهومی ادراکی است .
زیبایی عبارت است از: برخورداری یک شیی‌ء در شیئیت خود، از کمال تعادل، با معیارهای فطرت.
آخرین قید، یعنی «معیارهای فطرت»، معیارهای غریزی را کنار می‌زند. هیچ غذائی به خاطر گرسنگی شدید ،زیبا نمی‌شود. توضیح این نکته، بس مهم و بس دقیق است: فطرت از خوردن غذای نازیبا، منع می‌کند.
منبع
……………………………………
زیبایی یکی از مفاهیم فلسفی است.
ویل دورانت عقیده دارد زیبایی زاده میل است. یکی از نشانه‌های برجسته اینکه زیبایی زاده میل است این است که شی مطلوب پس از آنکه به دست آمد زیبایی خود را از دست می‌دهد.
منبع
…………………………………………
در این نوشتار بر آن‌ایم تا با تأملی بر پرسشِ «زیبایی چیست؟»، دریابیم که آیا زیبایی قابل تعریف است؟ اگر قابل تعریف است، حقیقتِ آن چیست و بر چه اموری صدق می‌کند؟ آیا اصلاً در عالم خارج وجود دارد؟ ما چگونه آن را درک می‌کنیم؟
برای مطالعه ادامه مطلب روی لینک منبع کلیک کنید
منبع