دکترسهرابی دندانپزشک زیبایی , ونیر کامپوزیت , لمینیت

عصب کشی یا درمان ریشه

عصب کشی یا درمان ریشه

عصب کشی یا درمان ریشه :

عصب کشی یا درمان ریشه را اینگونه ترجمه می کنند : عصب‌کِشی (به انگلیسی: Endodontic therapy)‏ یا درمان ریشه (به انگلیسی: root canal therapy، که در فارسی گاه به  آن «روت کانال» گفته می‌شود)‏ یک سری اعمالی است که در طی آن مواد عفونی موجود در (پالپ) مغز دندان خارج می‌شود تا دندان از آسیب بیشتر میکرب‌ها در امان بماند . کانال های ریشه و حفره تاجی آن که حفره‌های آناتومیکی در دندان هستند و به طور طبیعی بافت‌های عصبی و رگ‌های خونی را در خود جای می‌دهند ، عفونی می گردند . عامل این عفونت در اکثر موارد پوسیدگی های توسعه یافته به ناحیه پالپ دندان است . در هنگام عصب‌کشی این مواد که شکل عفونی بخود گرفته اند ، به طور کامل برداشته و تخلیه می‌شوند و سپس حفره و کانال باقی مانده شکل دهی ، شستشو و تمیز می‌ گردند .  بعد از پر کردن ریشه ، تاج را با ماده‌ای (مثل آمالگام یا کامپوزیت )  ترمیم می‌کنند.
بعد از عصب کشی یا درمان ریشه ، دندان فاقد حس میگردد و اگر بعد از این مرحله از درمان ، دندان عفونی شود باید تحت عمل جراحی انتهای ریشه قرار گیرد.
لازم به ذکر است که عصب کشی یا درمان ریشه در مطب دکتر سهرابی بوسیله سه دستگاه  لیزرکم توان برای استریل داخل کانال ، اپکس فایندر برای تعیین دقیق تر طول کانال و موتور هوشمند اندو روتاری جهت پاکسازی دقیق تر کانال ها انجام میگردد .ضمنا فراموش نکنیم که  اعتماد شما به دندانپزشکتان در جلوگیری از کاهش استانه دردتان موثر و درمانتان را بهتر پیش خواهد برد و اعتماد شما برترین و موثرترین و پیشرفته ترین ابزار درمان دندانپزشکتان است .

عصب کشی یا درمان ریشه درمان ظاهرا سختی است و اکثرا موجب می شود مراجعین نسبت به آن دارای استرس بگردند . در مطالب زیر برای کنترل استرس های شدید راه های پیشنهاد شده است و ضمنا توصیه های بعد از درمان ریشه را بررسی کرده ایم .

توصیه های لازم بعد از عصب کشی کاهش استرس درمان ریشه


دیدگاه (3)
فاطمه۱۷/۰۲/۱۳۹۸پاسخ دادن  
سلام.خسته نباشید. من بهمن ماه سال ۱۳۹۷ دندان یک سمت چپ فک بالا را عصب کشی کردم و دوتا دوماه به بنده گفتند درد حاصله طبیعی است. مجبور شدم به پزشک دیگری مراجعه کنم، ایشان گفتند فایل داخل دندان از طول ریشه بلندتر است. از طرف دیگر گفتند پوسیدگی این دندان هم به خوبی گرفته نشده است. با این حال چون بخش اعظم دندان یک بنده از دست رفت هنوز به آن دست نزده ام. به شدت هم استرس گرفته ام. می دانم باید عکس بفرستم و مراجعه کنم ولی سال گذشته بابت کار دندانپزشکی بسیار از نظر روحی شکستم خصوصا دندان جلو که بسیار روحیه ام را داغون کرد. به نظرتان چرا این دندان هنوز درد می کند؟ صبح ها که بیدار می شوم انگار تازه ماده بی حسی داخل لثه تزریق شده و احساس می کنم لبم ورم کرده انگار همین دیشی دندان جلو را عصب کشی کرده باشم. لطفا نظرتان را بگویید یک سوال دیگر هم دارم، وقتی که بخش اعظم یک دندان مانده باشد اما بعد از عصب کشی داخل آ« پین بگذارند و درد باز هم باقی بماند علت چیست؟(دندان مجاور همین دندان یک را این درمان انجام دادند)
دکتر محمد رضا سهرابی۱۹/۰۲/۱۳۹۸پاسخ دادن  
سلام بزرگوار به نظرم این مقدار نگران نباشید . ارایه نظر هم در مورد کیس شما ، بدون معاینات دقیق ممکن نخواهد بود . لطفا با رادیو گرافی جدید و مدارک قبلی به مب مراجعه فرمایید . موفق باشید
دکتر محمد رضا سهرابی۱۵/۰۳/۱۳۹۷پاسخ دادن  
خانم زارع شما سوالتان را در صفحه غیر مرتبط گذاشته بودید که پاسخ به اینجا انتقال یافت شرایط که از درد دندان اعلام نمودید به احتمال قریب به یقین نیاز به عصب کشی دارد موفق باشید

سوال یا دیدگاه شما؟.

یک پیشنهاد برتر (کلیک کنید)