زیبایی

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند به این معنی است که با تغییراتی در رنگ یا فرم دندانی و یا هر دوی این پارامتر ها ، جذابیت و زیبایی را در هنگام لبخند یک فرد افزایش دهیم . افراد بسیاری برای این درمان به دندانپزشکان زیبایی مراجعه می کنند . داشتن لبخند زیبا موجب افزایش توانایی های روحی و افزایش اعتماد به نفس فرد و توسعه نقش اجتماعی فرد در جامعه می گردد .

لبخند زدن و خندیدن از پدیده های فیزیولوژیکی بدن می باشد که باعث افزایش هورمون های سودمند بدن می شود و نقش سازنده ای در بدن دارند . ولی بسیاری از افراد به دلیل نداشتن لبخند زیبا ، از لبخند زدن خوداری می کنند و دارای اعتماد بنفس کافی نیستند . از این رو افراد مختلفی در جامعه برای اصلاح طرح لبخند به دندانپزشکان زیبایی مراجعه می کنند.

هدف اصلاح طرح لبخند

ایجاد یک سیستم همگام و سازگار در صورت و دندان ها می باشد به طوری که با درمان انجام شده بر ویژگی های زیبایی لبخند فرد افزوده شود.

به طور کلی این فرایند ، نیازمند یک رویکرد جامع توسط دندان پزشک زیبایی می باشد . دندان پزشک زیبایی برای دست یابی به یک نتیجه موفق نیازمند درک درستی از روابط دهان , دندان , لثه و عضلات صورت می باشد تا بهترین لبخند را برای بیمار بسازد .

طرح لبخند با کامپوزیت

ممکن است به روش های مختلفی انجام شود که پس از بررسی های دندانپزشک زیبایی ممکن است یک یا چند روش را انتخاب کنید .

اگر دندان های بیمار دارای فرم نامناسبی باشد و معاینات دقیق امکان درمان به وسیله کامپوزیت را تایید کند ، معمولا اصلاح طرح لبخند با ونیر کامپوزیت یکی از گزینه های مناسب برای بیمار می باشد . مسلما دندانی که فقط با ارتودنسی به نتیجه مطلوب می رسد را نمی توان با روش ونیر یا لامینیت درمان کرد
البته این که در بعضی موارد نمونه های انجام شده ای وجود دارد ، دلیل علمی بودن ان کار نحواهد بود .
به هر حال در هنگام انتخاب یک روش درست ، ونیر کامپوزیت ها روکش های کامپوزیتی می باشند که با قرار گرفتن بر روی دندان ها جلوه ای خاص برروی دندان ها ایجاد می کند .

در مواقعی که بیمار می خواهد لبخند هالیوودی نیز داشته باشد و رنگ سفیدی خاصی برای دندان های خود می خواهد ، می توانیم طرح لبخندش را با این روش اصلاح کنیم . در این روش ممکن است با توجه به نیاز و فرم دهان بیمار بر روی یک فک , دو فک و یا بر روی بعضی از دندان های انجام شود.

درمان با بلیچینگ

معمولا در مواقعی که دندان های فرد دارای نظم مناسبی می باشد و نیاز به ترمیم ندارد ، دندان پزشکان با اصلاح رنگ در طرح لبخند با کمک بلیچینگ به هدف زیبا سازی لبخند خواهند رسید . علت دوری کردن از روش های مثل ونیر ها اینست که مراجعه کننده دارای دندان های مرتب و منظمی می باشد و نیازی به روش های دیگر اصلاح طرح لبخند ندارد و رنگ های بلیچین را ایده ال درمان خود میابد ، در نتیجه با یک بلیچینگ و سفید شدن دندان های فرد خط لبخندی زیبا در دندان های فرد ایجاد می شود . البته قابل ذکر است که سفیدی دندان با بلیچینگ نسبی است و اگر مورد رضایت فرد واقع نشود باید روش های دیگری برای اصلاح لبخند این گونه از بیمار ها استفاده شود.

به طور کلی روش های مختلف دیگری برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد که در این مقاله نمی گنجند. تصاویر زیر نمونه کار هایی از اصلاح طرح لبخند می باشد که توسط دکتر سهرابی انجام شده است.

هزینه طرح لبخند

هزینه اصلاح طرح لبخند معمولا از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت می باشد . به طور مثال افرادی که دارای دندان های منظم و سالمی می باشند هزینه کمتری خواهند داشت .مسلما اگر بیمار دارای دندان های نا سالمی باشد باید درمان های مختلفی روی دندان های فرد انجام شود و هزینه اش افزایش می یابد.

اجزای خنده در اصلاح لبخند

هماهنگی یک لبخند زیبا نیازمند یکپارچه سازی ترکیب صورت و ترکیب دندان ها می باشد . ترکیب صورت شامل بافت نرم و سخت صورت می باشد و ترکیب دندان ها مربوط به دندان و ارتباط آن با لثه است. به طور مثال اگر بیمار مراجعه کننده در راستای اصلاح طرح لبخند دارای فکی نامتقارن می باشد و به اصطلاح فکش جلوتر از بافت صورت می باشد باید پزشک دندان پزشکی بیمار را ابتدا به متخصص فک ارجاع دهد و پس از آن فرایند مربوط به اصلاح طرح لبخند را اجرا کند.

بنابر این زیبایی خط لبخند با رعایت اصول استاندارد زیبایی که شامل چیدمان مناسب، تقارن و تناسب دندان های می باشد حاصل می شود. دندان پزشکان زیبایی با تجزیه و تحلیل، ارزیابی و برنامه ریزی فرایند اصلاح طرح لبخند بیمار اغلب ارتودنسی,ونیر کامپوزیت,لامینت دندان به بیمار پیشنهاد می دهند تا با بهترین راهکار ها بیمار را در داشتن طرح لبخند زیبا یاری کنند.

آناتومی لبخند

دندانپزشکان زیبایی با شناخت از آناتومی دندان و لب شما لبخندی زیبا به شما هدیه می دهند. دندان ها باید به طوری کنار هم قرار بگیرند که انحنای لب فوقانی بیمار بر خط فرضی متصل کننده دندان به لب در قسمت فوقانی فک منطبق باشد. همچنین خط فرضی لب پایین بر قوس خط متصل کننده لبه های تحتانی دندان های بالا منطبق باشد تا دندان های و لبخند زیبا داشته باشد. قرینه بودن دندان ها از اهمیت ویژه ای در اصلاح طرح لبخند برخوردار است.

سلامت لثه ها در لبخند

داشتن سلامت لثه های از اجزای کلیدی در زیبایی دندان می باشد. لثه به عنوان یک قاب برای دندان می باشد در نتیجه از اهمیت ویژه ای برای داشتن لبخندی زیبا برخوردار است. دندان پزشک زیبایی قبل از اصلاح طرح لبخند باید سلامت لثه ها اطمینان حاصل کند. رنگ لثه های باید صورتی کمرنگ باشد و همچنین باید سفت باشد و سطحی مات داشته باشد. همچنین شکل لثه در فک بالا و پایین باید مناسب باشد کاملاً بر روی استخوان چسبیده شده باشد و ارتفاع مناسبی نسبت به دندان ها داشته باشد.

سلامتی دندان در طرح لبخند

پس از بررسی سلامتی لثه ، دندانپزشک زیبایی قبل از اجرای اقدامات اساسی در این راستا باید از سلامت دندان ها آگاه باشد و نداشتن عفونت دندانی بیمار مطمئن شود . در صورت داشتن عفونت در دندان های بیمار و یا داشتن دندان های خراب موارد فوق توسط دندانپزشک زیبایی باید اصلاح شود.

فرم دندان ها در طرح لبخند

پس از آن پزشک با مرتب کردن دندان های یکی از راه های مناسب برای بیمار را با توجه به وقت و هزینه های براوردی و با انتخاب بیمار پیشنهاد می دهد. دندان پزشک می تواند ارتورنسی, کامپوزیت, لامینت را برای مرتب کردن دندان های بیمار و سایر راهکار ها را با توجه به تخصص دندان پزشک زیبایی پیشنهاد دهد. دندان ها باید دارای اندازه,شکل و ابعاد مناسب باشند و نسبت به هم قرینه باشند.

رنگ دندان های نیز از فاکتور های قابل اجرا در این فرایند می باشد. رنگ دندان ها باید با پوست فرد متناسب باشد و طبیعی به نظر برسد.بسیاری از دندان پزشکان در صورت مرتب بودن دندان های بیمار با انجام بلیچینگ دندان زیبایی دست نیافتی را به بیمار هدیه می دهند .

برای آنالیز دقیق و کامل لبخند و آنچه می توانید داشته باشید با مطب تماس بگیرید . یک وقت مشاوره خوب برای طراحی لبخندی که قرار است نماد شادی های شما و مظهر جذابیت شما باشد بسیار مهم است . منتظر دیدار شما هستیم .

[alert type=”success” title=”بیشتر بدانید” grey_skin=1 ]برای مطالعه مقالات مرتبط با این موضوع روی دکمه های آبی کلیک کنید .[/alert]

[cws_button type=rounded size=small link=/مشاوره-زیبایی/# ]مشاوره زیبایی[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/خدمات-ما/آنالیز-لبخند-زیبا/# ]آنالیز لبخند زیبا[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/خدمات-ما/لامینیت-چیست/# ]لامینیت[/cws_button]


[cws_button type=rounded size=small link=/ونیر-کامپوزیت-چیست-؟/# ]ونیر کامپوزیت چیست؟[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/کامپوزیت-ونیر-دایرکت/# ]دایرکت کامپوزیت[/cws_button] [cws_button type=default size=small link=/کامپوزیت-دندان/# ]کامپوزیت دندان[/cws_button]


[cws_button type=default size=small link=/انواع-لبخند/# ]انواع لبخند[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/زیبایی-در-صورت/# ]زیبایی در صورت[/cws_button] [cws_button type=default size=small link=/آیا-ونیر-کامپوزیت-درد-دارد-؟/# ]آیا ونیر کامپوزیت درد دارد ؟[/cws_button]

70 thoughts on “اصلاح طرح لبخند

 1. بیات گفت:

  سلام وعرض ادب .ببخشید آقای دکتر .من یکی از دندونهای جلویی فک بالام ترک خورده بود دکتر بران کامپوزیت کرده ولی متاسفانه هر دوسه هفته یکبار میشکنه!وباید دوباره برم اصلاح کنم.به نظرتون موادش خوب نیست یا کارشون اشکال داره؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   تا علت اشکال ایجاد شده را پبدا نکنیم این اتفاق رخ خواهد داد . لازم است شما را به صورت حضوری ببینم .

 2. زهره ص گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشید من دوتا از دندونهای جلو رو کامبوزیت کردم .ولی بعد یه هفته یکی از کامبوزیت دندونم افتاد.میشه منو راهنمایی کنید که چکار بکنم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   قاعدتا باید به دندانپزشکتون مراجعه کنید . اگر متوجه سوال شما نشدم لطفا دقیق تر توضیح دهید .

 3. ناشناس گفت:

  درود و سپاس از سایت بسیار خوبتون.یک سال بود دنبال اطلاعات کاملی میگشتم امروز پاسخ همه رو اینجا دیدم.

 4. رقیه اویسی گفت:

  سلام بنده دندونام و ارتودنسی کردم ولی فک پایینم با فک بالام متقارن نیست و دندونام کوتاه و بلند هست آیا امکان درست کردنش وجود داره؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   بله امکانش هست . لطفا وقت مشاوره رزرو کنید .
   موفق باشید

 5. نرگس اسکندری گفت:

  سلام ایا سه هفته بعداز جراحی لثه امکان کامپوزیت وجود دارد؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   بستگی به نوع درمان و عمق جراحی لثه دارد . این مورد را متخصص لثه به شما اعلام خواهد نمود . موفق باشید .

 6. زینب راد گفت:

  سلام اقای دوکتر زینب هستم ۳۰ساله من چند ۴روز دندونای بالارو ۱۰تاش رو بریچ کردم الان بریچم بلند مثل خرگوش شده جلو امده دندونام لبخند میزنم مشخص میشه خیلی خیلی ناراحتم میکن تو روحیم خیلی تاثیر گذاشته تورو خدا جوابمو بدیم امکال دار بتونم کوتاش کنم بلندیشو بگیرم صاف بشه دندونم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم زینب
   همه مواردی که فرمودید قابل اصلاح و تغییر است . البته بهتره قبل از تغییر ، نسبت به خواسته تون اطمینان کامل داشته باشید . می تونید با یک متخصص ترمیمی مشاوره کنید . بعد از تغییر اولیه امکان بازگشت وجود ندارد .
   موفق باشید

 7. سحر فراهانی گفت:

  سلام .خسته نباشید.ممنون از پاسخگوییتون و وقتی که برای سوالای ما میذارین
  دکتر من دندونای ۴٫۵٫۶فک بالا هر دو سمت عصب کشی و روکش شده دندونای جلوم ۱٫۲٫۳بهم ریخته و نامنظمن.امکان ارتودنسی هست با وجود دندونای عصب کشی شده و روکش دار عقب؟من دندون عقلامو باجراحی دراوردم و از هر دوسمت دندون۷سالم هست

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم سحر
   مواردی که فرمودید مانع درمان ارتو نخواهدبود
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *