زیبایی

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به معنی روشن کردن دندان است . رنگ روشن و درخشان یکی از ویژگی های دندان های زیبا است و بلیچینگ یکی از فرایند های به سازی خط لبخند می باشد . سفید بودن دندان موجب زیبایی و افزایش جذابیت درصورت می شود . علت نیاز به این درمان در افراد مختلف متفاوت است و روش های درمانی بسیار ساده تا پیچیده ای دارد . بسیاری از افراد به دلیل مصرف بیش از حد فلوراید داخل آب و بعضی از آنتی بیوک ها دارای رنگ مناسبی در دندان های خود نمی باشند . افراد سیگاری نیز از رنگ دندان های خود رنج میبرند . این افراد با مراجعه به مطب دندان پزشک می توانند دندان هایی روشن داشته باشند . بلیچینگ روش های مختلفی دارد یکی از روش ها درمان خانگی می باشد و دیگری در مطب دندان پزشکی انجام می شود . در مواردی که بلیچینگ به صورت “درمان ” وارد حیطه فکری دندانپزشک شما قرار می گیرد یک طراحی خواهد داشت و برای شما یک نقشه راه تعیین خواهد کرد . درمان بلیچینگ ممکن است خانگی باشد و یا در مطب انجام شود . درمان بلیچینگ ممکن است ترکیب این دو شیوه باشد و ضمنا طول مدت درمان را دندانپزشک شما تعیین خواهد کرد .

مکانیزم اثر بلیچینگ دندان

در بلیچینگ دندانی ساختار رنگ داخل دندان توسط اکسیژن نوزاد شکسته خواهد شد . این شکستگی در مولوکول های رنگ باعث روشن تر شدن دندان خواهد شد . بعضی از تغییر رنگ ها در برابر بلیچینگ ها زود تسلیم می شوند و بعضی از آن ها زمان بسیار زیادی را برای درمان طلب می کنند . طراحی پلن درمان به دندانپزشک شما مربوط است . در بلیچینگ دندان ممکن است بنا بر طرح درمان دندانپزشک و نیاز بیمار از کارباماید پر اکسید و یا هیدروژن پر اکساید استفاده شود.

مواد فرایند بلیچینگ دندان

معمولا بلیچینگ و سفید کردن دندان ها به وسیله ماده ای به نام هیدروژن پر اکساید و یا کارباماید پر اکساید انجام می شود . این مواد در نهایت به تولید اکسیژن نوزاد در بافت دندانی منتهی می گردد . دندان پزشکان معمولا برای حفاضت لثه ها در برابر مواد اکسید کننده بلیچینگ دندان از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می کنند . اکسیژن نوزاد به داخل مینا نفوذ کرده موجب اکسید شدن مولکول های رنگ می شود و نهایتا دندان سفید می شوند .

تصویر زیر نمونه ای از بلیچینگ دندان است که توسط دکتر سهرابی انجام شده است . معاینات اولیه حکایت از این داشت که رنگ دانه های داخل دندان ها به دلیل افزایش سن افزایش یافته بود . این درمان با دستگاه ال ای دی طراحی شده توسط دکتر سهرابی انجام شده است و از ژل های هیدروژن پر اکسید استفاده نمودیم . طبق پروتکل اولیه درمان خانگی در امتداد درمان مطبی انجام شد . درمان مطبی به صورت یک جلسه ۶۰ دقیقه ای ( سه تا سیکل بیست دقیقه ای ) به صورت office bleaching انجام شده است .

بلیچینگ دندان سفید

نکات قابل توجه بلیچینگ

 • فرایند بلیچینگ دندان حتما باید توسط دندان پزشکان صورت گیرد
 • دندان پزشک زیبایی باید قبل از اجرای فرایند درمان بلیچینگ ، مشکلات دندانی و دهانی را مرتفع کند .
 • بلیچینگ دندان لکه های حاصل از پوسیدگی دندان را محو نخواهد کرد .
 • میزان سفیدی دندان بستگی به جنس دندان ها و سن بیمار و …. دارد .
 • بنا بر جنس و میزان تیرگی دندان ها , دندان پزشک می تواند هر دو روش بلیچینگ را پیشنهاد دهد.

مدت زمان درمان بلیچینگ دندان

زمان در بلیچینگ به وسیله دندانپزشک تعیین می گردد . عوامل تعیین زمان این گونه است : تکنیک درمان ، تراکم رنگ دانه ، ………. بنابر این می توان حداقل زمان را در بلیچینگ روتین تعیین کرد اما برای درمان های اختصاصی نیاز بع بنامه ریزی مناسب داریم .
حداقل زمان در بلیچینگ آفیس ۴۵ دقیقه
حداقل زمان بلیچینگ در هوم دو هفته برای هر فک است

 

مراقبت های پس از بلیچینگ

پس از بلیچینگ دندان باید نکاتی را رعایت نمود تا کیفیت درمان افزایش یابد . در حد امکان از مصرف مواد خوراکی رنگی و اعمالی که باعث زردی دندان می شود خوداری شود . بهتر است از مصرف آب لیموی تازه و آب میوه های تازه ی دیگری که آنتی اکسیدان دارند خود داری کنید . بهتر است زیر نظر دندان پزشک زیبایی پس از اعمال office bleaching درمان در خانه نیز شروع شود تا نتیجه رضایت بخش تر باشد . میزان ماندگاری بلیچینگ دندان به عادت های غذایی و مراقبت های فرد بستگی دارد و می تواند پس از چند هفته یا چند سال نیاز به ترمیم دوباره باشد .
توصیه های بعد از بلیچینگ را از اینجا بخوانید

[alert type=”success” title=”لطفا توجه کنید !” grey_skin=1 ]چند نکته بسیار مهم نوشته ایم . خیلی با دقت بخوانید و اگر سوالی داشتید یادداشت فرمایید تا در جلسه معاینه حضوری پرسیده شود .[/alert]

ما به بلیچینگ با عنوان یک درمان نگاه می کنیم . برای آن نقشه راه تعیین می نماییم . در اکثریت موارد درمانی از روش ترکیبی آفیس و هوم استفاده می نماییم . ما روش های معجزه آسا برای درمان های چند دقیقه ای را بلد نیستیم . بلیچینگ یک درمان بسیار موفق خواهد بود ولی با همکاری شما . اگر وقت ندارید و یا امکان رعایت نکات لازم برای حفظ شرایط درمان را ندارید از درمان بلیچینگ صرف نظر فرمایید .

[alert type=”success” title=”درباره بلیچینگ بیشتر بدانید .” grey_skin=1 ]با کلیک کردن بر روی هر کدام از دکمه های آبی زیر به اطلاعاتی جالب و مناسب درباره بلیچینگ دسترسی پیدا خواهید نمود [/alert]

[cws_button type=rounded size=small link=/بلیچینگ-دندان/# ]بلیچینگ دندان[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/بلیچینگ-سفید-کردن-دندان/# ]توصیه های لازم بعد از بلیچینگ [/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/خدمات-ما/بلیچینگ/# ]در مورد بلیچینگ[/cws_button]


[cws_button type=rounded size=small link=/روش-های-بلیچینگ-دندان/# ]روش های بلیچینگ[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/سفید-کردن-دندان-با-کامپوزیت/# ]دندان سفید با کامپوزیت[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/سفید-کردن-دندان/# ]اهمیت سفیدی دندان[/cws_button]


مطالب مشابه

12 thoughts on “بلیچینگ دندان

 1. آتوسا گفت:

  سلام دکتر محمد رضا سهرابی بزرگوار خسته نباشید
  آیا برای نصب روکش دندان باید قبل از آن بلیچینگ و جرم گیری انجام بشه؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   جرمگیری قبل از هر گونه درمانی لازم است . لثه ای که ملتهب باشه و بهداشت دهان اگر کم باشه هر درمانی با شکست مواجه می شود . البته این مربوط به جرمگیری است نه بلیچینگ . چسباندن روکش هم در محیط غیر تمییز کار درستی نیست و البته بهتر است قبل از تراش دندان ها پاکسازی انجام می گرددید .
   موفق باشید

 2. asma گفت:

  با سلام آقای دکتر بنده ۲ ماه پیش نزد یک پزشک هیات علمی در ساری جرم گیری را انجام دادم که مراحل آن بسیار با فشار و درد ناک بود ، و بعد آن حساسیت و درد دندانهای بنده شروع شد به ظوری که الان بعد ۲ ماه هنوز با نفس کشیدن هم درد شدیدی میگیرن و ترک هایی روی دندان دیده میشه که قبلا نبود. من پارسال هم جرم گیری رو پیش پزشک دیگری انجام داده بودم و ابدا درد در حین کار و حساسیت بعد کار نداشتم! دکتر خواهش میکنم زودتر راه کاری به بنده بدهید خیلی ناراحتم با هر غذایی حتی آب ساده شیر درد و تیر شدید میکشن دندونام!واقعا چرا به کار دندانپزشکان هیچ نظارتی نیست و ما داریم همواره تاوان خطای پزشکی رو میدیم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   دستگاه های جرمگیری به حدی ایمن و مجهز به تکنولوژی غیر آسیب رسان هستند که حتی به صورت عمدی هم نمی توان با ان ها ترکی در مینا ایجاد نمود . این اشکالاتی که می فرمایید بیشتر نشانه آسیب های جدی به استخوان توسط جرم و اسید های حاصل از فعالیت های باکتریایی در دراز مدت است . اگر بهداشت را به حد خوبی نرسونید و این شیوه را ادامه بدهید در جرمگیری بعدی احساس درد بیشتری خواهید داشت و این به دلیل توسعه آسیب ها است و نه به دلیل تبحر کمتر همکار ی که کار بعدی شما را انجام می دهد .
   موفق و پایدار باشید

 3. ناشناس گفت:

  برای بیلیچینگ باید تموم پوسیدگی های دندان برطرف بشه؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   برای انجام بلیچینگ لازمه که تمام پوسیدگی ها و مشکلات لثه بر طرف شده باشد .
   موفق باشید

 4. سمیرا جعفری گفت:

  سلام .
  من به علت عفونت یکی از دندونام به تجویز دندان پزشک دو هفته قرص آموکسی سیلین مصرف کردم ولی چن بار در زمان معین شده نبوده و جابه جا شده و حالا باعث شده کل دندونام لکه قهوه ای رنگی پیدا کردن که با گذشت یک هفته از تموم شدن دارو خوب نشده
  میخواستم بدونم ایا این لکه ها به مرور از بین میره یا باید بلچینگ یا جرم گیری بکنم ؟؟؟
  خواهشا جواب بدین خیلی نگرانم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم جعفری بزرگوار
   فکر میکنم میزان مصرف داروتون با نطرات پزشکی هماهنگ نیست ولی علت تغییرات رنگ دندان ها نمی تواند به آن مرتبط باشد
   بهتر است برای بررسی علت تغییر رنگ در سریع ترین زمان ممکن به دندانپزشکتان مراجعه فرمایید
   موفق و مایدار باشید

 5. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

  آقا مصطفی سلام
  سوال شما در برخش دیگری مطرح شده بود که پاسخ آن را برایتان قرار دادم
  علت زردی دندان ها از داخل بیشتر به علت جرم گرفتن دندان ها است و با یک جرمگیری ساده بر طرف میشود
  البته برنداشتن جرم غیر از رنگ عوارض دیگری هم دارد که مهم تر از این پارامتر است
  موفق باشید

 6. مینا رضایی گفت:

  به نظر من اگر می خواهید دندان های سفیدی داشته باشید همین روش بلیچینگ را انتخاب کنید چون هم قیمت مناسب تری دارد و هم اینکه اگه از رنگ دندان رضایت نداشتین بعد از مدتی به رنگ قبلی دندان برمی گردد.

 7. معصومه رضایی گفت:

  من روش بلیچینگ در خانه را امتحان کرده ام و از سفیدی دندان های خود راضی بوده ام اگر بخواهم بلیچینگ مطبی را امتحان کنم مشکلی ایجاد نمی شود؟

  1. دکتر سهرابی گفت:

   روش بلیچینگ اگر در مطب انجام شود نتیجه بهتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.