مقالات

دندان درد

اگر در بسیاری از وب سایت های دندانپزشکی جستجو کنید بدون شک مقالات بسیاری در مورد دندان درد خواهید یافت ولی در این مقالات بیشتر به درمان دندان درد پرداخته شده است. اگرچه درمان دندان درد اهمیت بیشتری از علت دندان درد دارد ولی با دانستن نکان کلیدی میتوانید از دندان درد جلوگیری کنید و یا سرعت ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. دندان درد ها انواع مختلفی دارند بسیاری از درد ها ثابت و بسیاری متناوب و به عبارتی ضربان دارد هستند ولی نکته ای که وجود دارد این است که مکانیزم اعصاب دندان ها در دندان درد و برا ساس واکنش به محرک ها می تواند دلیل مبنی بر بسیاری از دندان درد ها باشد .

دندان درد و پوسیدگی دندان

باکتری های موجود در دهان و در بسیاری از مواد غذایی با باقی ماندن در محیط اسیدی دهان به تدریج خود را به مینای دندان می رسانند و با آسیب رسان به دندان موجب پوسیدگی دندان و دندان درد می شوند.

تصویر زیر نمونه ای از نمونه کار ای دکتر سهرابی می باشد. با توجه به بررسی کلیشه گرافی و وجود پوسیدگی وسیع و در عین حال وضعیت مناسب و عالی درمان ریشه ، تصمیم به باز کردن دندان گرفته شد. بعد از پرداشتن پوسیدگی باقی مانده دندان را در فتوگرافی مشاهده می نمایید. ترمیم این پوسیدگی حدود ۳ سال پایدار بود و بعدا دندان خارج و ایمپلنت شد.

دندان درد و پوسیدگی دندان

فرسایش دندان

یکی از علل دیگر دندان درد می تواند فرسایش مینای دندان باشد . فرسایش مینای دندان می تواند به علت محیط ایجاد محیط اسیدی در دهان توسط بسیاری از مواد غذایی و بسیاری از دلایل دیگر باشد.

دندان درد و حساسیت دندانی

بسیاری مواقع اعمالی که دندانپزشکان بر روی دندان شما انجام می دهند موجب دندان درد می شود. به طور مثال در بعضی مواقع درمان دندانپزشک موجب می شود بافت پالپ دندان ملتهب شود و موجب حساسیت دندانی و درد موقت دندان شود.

دندان درد و سست شدن ساختمان دندان

علت بسیاری از دندان درد ها می تواند به علت فروپاشی ساختمان دندان باشد. از بین رفتن پر کردن دندان موجب ایجاد حفره در دندان می شود , چرا که با نفوذ ذرات غذا, نوشیدنی و هوا به داخل این حفره ها اعصاب دندان تحریک می شود و باعث دندان درد می گردد.

شکستگی و ترک خوردن در دندان

فشار هایی ناشی ازجویدن غذا, دندان قروچه,و … موجب می شود در سطح دندان ترک های ایجاد شود این ترک ها که در بسیاری مواقع فقط با عکس فتوگرافی دندان مشخص می شوند موجب آسیب رسانی به اعصاب وتحریک آن و در نتیجه دندان درد می شود.

تصویر زیر یکی از نمونه کار های دکتر سهرابی می باشد که به دلیل دور نریختن دندان شکسته و مراجعه سریع بهترین درمان برای ایشان انتخاب شده است. دندان مذکور درمان ریشه گردید و با تکنیک باندینگ مستقیم استاد دکتر علی یزدانی به دندان بیمار باند (متصل) شده است.

شکسنگی دندان در دندان درد

دندان درد و فرسایش لثه

نکته ای که در دندان درد اهمیت دارد این است که همیشه علت دندان درد به دلیل پوسیدگی دندان نمی باشد و در بسیاری مواقع به دلیل فرسایش لثه می باشد. فرسایش لثه سبب می شود ریشه دندان حساس شده و موجب بروز دندان درد شود. فرسایش لثه معمولا به دلیل مسواک زدن متوالی و ومحکم مسواک زدن می باشد ولی میتواند دلیل های دیگری نیز داشته باشد که توسط دندانپزشک قابل تشخیص است.

التهاب لثه(Periodontal)

بیماری التهاب لثه که به Periodontal معروف است باعث دندان درد می شود. این بیماری در اثر تجمع باکتریا بیوفیلم در امتداد خط لثه بوجود می آید. در بسیاری از بیماران این باکتری ها به ریشه دندان نفوذ کرده و خود را به پالپ دندان می رسانند و موجب دندان درد می شوند.

تصویر زیر نمونه ای از درمان هایی می باشد که در راستای اصلاح لثه و درمان فرسایش لثه انجام شده است مراجعه کننده گرامی تمایل به درمانی سریع داشتند و قانع به انجام درمان های پریو نشدند.یک کار ترکیبی از ونیر کامپوزیت و شبیه سازی لثه تا حدود زیادی توانست خنده مراجعه کننده را بازیابی کند .

درمان دندان درد با رفع التهاب لثه

دندان درد و آبسه دندان

یکی از علل دندان درد می تواند آبسه دندان باشد. آبسه کیسه هایی پر از چرک و عفونت می باشند که با قرار گیری در فضای بین دندان و یا روی ریشه دندان موجب درد دندان می شوند.

در بسیاری از افراد دیده شده است که برای تسکین دندان درد خود از مسکن استفاده می کنند نکته ای که اهمیت دارد این است که با مصرف مسکن درد دندان تسکین به طور موقت تسکین شده و پس از مدتی برمی گردد پس بهتر است برای شناخت علت دندان درد خود به دندانپزشکی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *