زیبایی

مقایسه ونیر کامپوزیت با ونیر پرسلن

مقایسه ونیر کامپوزیت

مقایسه ونیر کامپوزیت با لامینیت

مقایسه ونیر کامپوزیت با لامینیت یکی از رایج ترین مقایسه های رایج در دندانپزشکی زیبایست . استفاده از ونیر کامپوزیت و پرسلن امروزه در دندانپزشکی رایج شده است . در اصل ونیر به لایه ای گفته می شود که به روی دندان گذاشته می شود . ونیر ها می توانند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم ساخته شوند . این پوسته ها روی دندان قرار می گیرند و زیبایی دندان را افزایش می دهند. اگر شما دارای دندان های نامرتبی هستید (در حد کم تر از یک میلی متر ) و یا از رنگ دندان های خود راضی نیستید استفاده از ونیر های کامپوزیتی یا ونیر های پرسلنی (لامینیت) می تواند گزینه مناسبی باشد .

موارد استفاده از ونیر کامپوزیت و لامینیت ها

استفاده از پوسته های کامپوزیتی یا سرامیکی ، در موارد بسیاری ممکن است سودمند باشد .

 • اصلاح فضای بین دندان ها
 • ترمیم دندان های شکسته
 • بد رنگی دندان
 • منظم کردن دندان

نکته ای که وجود دارد استفاده از ونیر کامپوزیت و یا درمان های سرامیکی موجب مرتب سازی و ایجاد جلوه ای زیبا در دندان ها ایجاد می شود . البته در مواردی که دفورمیتی فک وجود دارد سودمند نیست . استفاده نابجا برای جایگزین کردن ونیر به جای ارتودنسی مخاطره آمیز است .

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت( Composite veneers) موادی هستند که روی دندان قرار می گیرندو با تغییر در رنگ, اندازه, ترتیب دندان ها زیبایی فرد را افزایش می دهند.

ونیر های کامپوزیتی در مواقعی که بیمار تمایل به ارتودنسی ندارد ممکن است بهترین گزینه باشد . استفاده از این روش که به روش مستقیم معروف است بسیار مقرون بصرفه می باشد . چرا که با قرار گرفتن برروی دندان جلوه ای خاص در دندان های ایجاد می کند . مواد ونیر کامپوزیت از لحاظ قیمتی مقرون بصرفه تر از پرسلن ها هستند چرا که دندان پزشک خود به صورت مستقیم با کامپوزیت کار می کند و برخلاف لامینیت ها ، پوسته مواد در لابراتور ساخته نمی شود .

نکته ای که در ونیر کامپوزیت وجود دارد این است که هنر دندانپزشک در استفاده از ونیر کامپوزیت ها بسیار مهم می باشد . دندان پزشک باید به درستی از آناتومی شکل دندان و زیبایی صورت وچهره آگاه باشد تا بتواند به راحتی با مواد کامپوزیت کار کند. نکته مثبتی که در ونیر کامپوزیت وجود دارد این است که دندان ها در این روش تراش نمی خورند و آسیبی به دندان ها وارد نمی شود.

تصاویر زیر نمونه ای نمونه کار های دکتر سهرابی می باشد که با ونیر کامپوزیت انجام شده است. این درمان کامپوزیتی جهت اصلاح طرح لبخند و تغییر رنگ در دندان می باشد.

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر پرسلن

روش دیگری که برای اصلاح خط لبخند داریم استفاده از لمینیت یا ونیر پرسلن می باشد که در دندانپزشکی زیبایی استفاده می شود . جنس این مواد معمولا سرامیکی می باشد و دوام بیشتری از ونیر کامپوزیت ها دارند ولی دارای معایبی هم می باشند. دندانپزشک برای قرار دادن این مواد بر روی دندان شما قالبی از دندان های شما تهیه می کند و قالب را به لابراتوار می فرستند در نتیجه طول دوره درمان طولانی تر می شود . عیب بزرگ این درمان تراش دندان هاست ، علاوه بر اینکه در صورت آسیب پرسلن ها , پرسلن ها باید تعویض گردد و بر خلاف کامپوزیت ها امکان ترمیم آن ها وجود ندارد.

موارد عدم استفاده از ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن

استفاده از ونیر ها برای تمامی افراد توصیه نمی شود و دندان های فرد باید به درستی توسط دندانپزشک زیبایی آنالیز شوند و قبل از انجام ونیر موارد رفع گردد . استفاده از ونیر ها در موارد زیر توصیه نمی شود.

دندان نا سالم:پوسیدگی های دندانی و دندان های نا سالم قبل از انجام ونیر کامپوزیت و یا ونیر پرسلن باید در مان گردد.

دندان ضعیف: اگر مقدار زیادی از دندان از دست رفته باشد و یا ریشه دندان سست باشد استفاده از ونیر کامپوزیت و پرسلن نتیجه ای نخواهد داشت.

عداتی بد انسانی استفاده از انواه ونیر ها در افرادی که دارای عداتی بدی مانند فصار دادن دندان ها به هم و یا دندان قروچه دارند توسیه نمی شود.

به هم ریختگی شدید دندان: در افرادی که بهم ریختگی دندان های آن ها بسیار می باشد. استفاده از ونیر های کامپوزیتی با پرسلن نتیجه مثبتی نخواهد داشت. و اینگونه افراد باید دندان های خود را ارتودنسی کنند.

مقایسه ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن

 • ونیر کامپوزیت در مطب دندان پزشکی و توسط خود دندان پزشک ساخته می شود در حالی که ونیر پرسلن بعد از قالب گیری از دندان های فرد قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود. در نتیجه هم از نظر زمانی طول درمان هنگام استفاده از ونیر پرسلن افزایش می یابد علاوه بر اینکه نتیجه مثبتی نیز در بر نخواهد داشت.
 • اگر به هر دلیلی آسیبی به ونیر ها وارد شود ونیر کامپوزیت قابل ترمیم می باشد در حالی که ونیر پرسلن قابل ترمیم نبوده و باید تعویض گردد.
 • استفاده از ونیر پرسلن معمولا هزینه بیشتری نسبت به ونیر کامچوزیت دارد.
 • در استفاده از ونیر کامپوزیت تراشی بر روی سطح دندان ایجاد نمی شود و دندان ها تراش نمی خورند درحالی که در ونیر پرسلن دندان ها تراش می خورند

تصویر زیر یکی دیگر از نمونه کار های دکتر سهرابی می باشد که در راستای بستن فاصله دندانی انجام شده است و از نتیجه حاصل مورد رضایت مشتری بوده است.

ونیر کامپوزیت فک

مراقبت از ونیر کامپوزیت و پرسلن

بهداشت دهان و دندان نقش بسیاری در ماندگاری ونیر ها دارد. نکته ای که وجود دارد این است که با رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان می توانید ماندگاری وینر کامپوزیت و یا پرسلن را افزایش دهید. مراجعه مرتب به دندانپزشکی خود را فراموش نکنید.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که برای اصلاح لبخند خود باید یکی از دو روش ونیر کامپوزیت و پرسلن را برحسب بودجه و شرایط زمانی و شرایط دندان های خود انتخاب کنید.

در این راستا بهترین راهنمایی را می توانید از دندانپزشک زیبایی خود بگیرید.

[alert type=”success” title=”بیشتر بدانید” grey_skin=1 ]برای مطالعه مقالات مرتبط با این موضوع روی دکمه های آبی کلیک کنید .[/alert]

[cws_button type=rounded size=small link=/مشاوره-زیبایی/# ]مشاوره زیبایی[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/خدمات-ما/آنالیز-لبخند-زیبا/# ]آنالیز لبخند زیبا[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/خدمات-ما/لامینیت-چیست/# ]لامینیت[/cws_button]


[cws_button type=rounded size=small link=/ونیر-کامپوزیت-چیست-؟/# ]ونیر کامپوزیت چیست؟[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/کامپوزیت-ونیر-دایرکت/# ]دایرکت کامپوزیت[/cws_button] [cws_button type=default size=small link=/کامپوزیت-دندان/# ]کامپوزیت دندان[/cws_button]


[cws_button type=rounded size=small link=/ونیر-کامپوزیت/# ]ونیر کامپوزیت[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/مقایسه-ونیر-کامپوزیت-با-ونیر-پرسلن/# ]مقایسه سرامیک و کامپوزیت[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/اصلاح-طرح-لبخند/# ]اصلاح طرح لبخند[/cws_button]


[cws_button type=default size=small link=/انواع-لبخند/# ]انواع لبخند[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/زیبایی-در-صورت/# ]زیبایی در صورت[/cws_button] [cws_button type=default size=small link=/آیا-ونیر-کامپوزیت-درد-دارد-؟/# ]آیا ونیر کامپوزیت درد دارد ؟[/cws_button]

مطالب مشابه

8 thoughts on “مقایسه ونیر کامپوزیت با ونیر پرسلن

 1. مریم گفت:

  با سلام. ببخشید یه سوال داشتم. من به صورت مادرزادی ، فک بالا دوتا دندان ندارم ینی دندون شیری رو داشتم ولی دائمی در نیومده. فضا برای ایمپلنت هم کمه . میخواستم ببینم که ایا با لمینیت یا کامپوزیت میشه جای این دندون خالی رو پر کرد ؟ شما چه روشی پیشنهاد می کنید. خیلی ممنون

  1. دکتر سهرابی گفت:

   سلام خانم مریم
   نمونه های مشابه سوال شما در قسمت “گالری تصاویر” و در قسمت فاصله های دندانی قابل مشاهده است و میتوانید خودتان ببینید که نمونه های انجام شده بسیار طبیعی و زیبا شده اند . پیشنهاد میکنم برای اطمینان بیشتر یک جلسه مشاوره حضوری در نظر بگیرید .
   سلامت و شاد باشید

 2. حمیرا لطفی گفت:

  با سلام و احترام
  من بدلیل تحلیل لثه و ایجاد فاصله میان دندانها جهت اصلاح طرح لبخند از روش درمان کامپوزیت استفاده کرده ام .
  ولی فاصله بسیار کمی هنوز در برخی قسمتها وجود دارد .آیا ااکر ین فاصله ها مجددا کاملا پوشانده شود از حالت طبیعی خارج می شود و بهتر است بماند؟
  آیا اگر فاصله بماند باعث بستن جرم می شود و جرم گیری دراین صورت باعث بیشتر شدن فاصله ها می شود .
  کلا منظورم اینست که در اصلاح فاصله ها کار درست اینست که کل فاصله ها پوشیده شود و با تراشهای ظریفانه طرح دندانها نقش داده می شود یا اگر کمی در برخی نقاط فاصله های ریز باشد مشکلی نیست ؟
  و سوال بعد اینکه امکان ترمیم نزد پزشک متبلهر تر آیا توصیه می شود ؟
  با تشکر از شما

  1. دکتر سهرابی گفت:

   خانم لطفی
   درود بر شما
   پاسخ شما بدون دیدن عکس دندون ها یا معاینه حضوری ممکن است دارای خطا باشد . بنابر این بهتر است عکس دندانهاتون ا با موبایل بگیرید و به شماره ۰۹۱۹۱۰۰۰۵۳۳ تلگرام کنید تا دقیق تر نظر بدم .
   در کل باید خدمت شما عرض کنم که در دندان ها و فاصله های بین دندانی محدوده قلمرو لثه خط قرمزی است که ما مجاز نیستیم به اون ناحیه دست اندازی کنیم و اگر منظور شما ان نواحی باشد نمی توان کاری کرد و اگر بیش از آن فضایی موجود باشد که امکان اصلاحش وجود دارد . منتظر ارسال عکس هستم .

 3. ونوس ابهري گفت:

  با سلام
  میشه تفاوت دقیق کامپوزیت ونیر رو با آی پی اس ونیر توضیح بدید ؟ و اینکه از نظر دوام و قیمت چه تفاوتی دارن ؟

  1. دکتر سهرابی گفت:

   در مقاله ای که مطالعه نمودید تفاوت کلی ونیر کامپوزیت و انواع سرامیکی را مشاهده کرده اید . سعی میکنم در انتهای همین مطلب لینک های بیشتری براتون بزارم . در مورد قیمت میتوان بصورت قطعی گفت که هزینه کارهای سرامیکی بیشتر است ولی مقایسه استحکام این دو طرح درمان بستگی به کیس درمان دارد و نمی توان اظهار نظر قطعی کرد .

 4. نونا سیستانی گفت:

  با سلام
  آیا کامپوزیت ونیر دارای مارک های مختلفی می باشد؟
  یا اینکه فقط یک نوع کتمپوزیت ونیر داریم؟
  ممنون میشوم پاسخ را برای ایمیل بنده ارسال بفرمایید.

  1. دکتر سهرابی گفت:

   سلام
   کامپوزیت ها دارای برند های مختلف و حتی در هر برند نیز دارای زیر شاخه های مختلفی بجز رنگ هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *