مقالات

نکات کلیدی پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی بیماری شایع دندانی است که دست کم در ۹۰ درصد افراد وجود دارد . پوسیدگی دندانی موجب ایجاد حفره های کوچک و بزرگی در سطح دندان می شود. حفره های کوچک در سطح دندان مخفی هستند و برای بیمار ناراحت کننده نمی باشند ولی حفره های بزرگ حاصل از پوسیدگی دندان موجب می شوند که مواد غذایی به داخل حفره ها نفوذ کنند و با رساندن خود به پالپ دندان , موجب تحریک پالپ دندان و دندان درد شوند .

علت پوسیدگی دندان

پوسیدگی عامل باکتریایی دارد . این باکتری ها با استفاده از مواد قندی داخل دهان و تبدیل این مواد قندی به اسید باعث حل شدن مینا و عاج شده و حفره های را ایجاد می نمایند که پوسیدگی دندانی نامیده می شود . البته باکتری هایی زیادی در محیط دندان قرار دارند که بعضی از آن ها مفید و بعضی هم مضر می باشند . این باکتری ها با برخورد به مواد قندی محیط اسیدی ایجاد می کنند و موجب پوسیدگی می شوند . پلاک های اسیدی که توسط باکتری ها تولید می شود موجب می شود لایه سخت مینا و عاج دندان نرم شود و موجب ایجاد حفره و درنتیجه پوسیدگی در محیط دندان گردد.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

  • شما به راحتی می توانید تعداد پوسیدگی دندانی خود را کاهش دهید و یا با رعایت تغذیه و مصرف کمتر قند و بهبود عملکرد تغذیه و مصرف ویتامین های A,D و C موجب تقویت ساختار دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود.
  • دوبار مسواک زدن در روزو تمیز کردن روزانه دندان با نخ دندان موجب می شود باکتری های کمتری در دندان فعالیت کنند . اگر نمی توانید بعد از مصرف غذا از سریعا مسواک بزنید می توانید از یک سیب بخورید و یا از آدامس های بدون قند استفاده کنید .
  • مراجعه مرتب به دندانپزشکی و درصورت نیاز استفاده از فلوراید

تشخیص پوسیدگی دندانی

با مراجعه به دندانپزشکی و تهیه عکس فتوگرافی به راحتی می توانید پوسیدگی های دندان خود را مشاهده کنید. همچنین اگر بعداز مصرف مواد غذایی سرد و گرم دچار دندان درد این نشانه می تواند مبنی بر وجود پوسیدگی دندان در دندان های شما باشد.

تشخیص پوسیدگی دندانی با ویستا کم

پوسیدگی ها در ابتدای شکل گیری بسیار کوچک و در بعضی موارد قابل بازگشت هستند . اگر تشخیص به موقعی از شروع فرایند آن داشته باشیم ، شانس این را خواهیم داشت تا قبل از تثبیت پوسیدگی و ایجاد حفره ، مشکل را برطرف کنیم . تشخیص پوسیدگیها توسط رادیو گرافی در مرحله ای اتفاق می افتد که درمان های پیشگیرانه قابل اعمال نیست . تشخیص با دستگاه های لیزری علی رغم دقت مناسب ، به علت تشخیص خطی نیاز به کنترل نقطه ای در قسمت های مختلف دندانی را دارد و به همین علت وقت گیر است و احتمال خطا را بالا می برد . گلد استاندارد تشخیص شروع پوسیدگی از سال ۲۰۱۶ سیستم ویستا کم میباشد که با سرعت بسیار مطبوع و دقت بالا پوسیدگی های را تشخیص می دهد که در مرحله اولیه میباشند . دستگاه ویستا کم VistaCam iX نمونه ای از از بهترین دستگاه های دندانپزشکی می باشد که در مطب دکتر سهرابی استفاده می شود .

ویستا کم ارائه تصویر های سه بعدی امکان تهیه عکس دیجیتالی از دندان را در تمامی زوایا و به طور زنده فراهم می کند و این مهم بدون استفاده از اشعه ایکس بدست امده و با استفاده از نور حالتی مشابه سونوگرافی را به درمانگر شما خواهد داد . متاسفانه هزینه اولیه خرید این دستگاه گران می باشد و در تمامی مطب های دندانپزشکی وجود ندارد.

تشخیص پوسیدگی دندان با ویستا کم

درمان

درمان باید توسط دندانپزشک انجام شود. دندانپزشک با گرفتن عکس فتوگرافی دندان, میزان پوسیدگی دندان را شناسایی می کند و پس از آن مراحل درمان را آغاز خواهد کرد. دندان پزشک بعد از تشخیص پوسیدگی دندان , آن را از روی دندان بر می دارد و پس از آن دندان را با مواد آمالگامی یا کامپوزیتی پر می کند.

درمان با آمالگام

یکی از موادی که در درمان پوسیدگی دندان استفاده می شود مواد آمالگام می باشد. این مواد که یکی از بهترین مواد موجود در دندانپزشکی ها می باشد که از دوام بالایی برخوردار است. معمولا استفاده از آمالگام در دندانپزشکی ها رواج بیشتری داردچرا که کار با این مواد برای دندانپزشک آسان می باشد و قیمت بسیار مناسبی دارد.

درمان با کامپوزیت

یکی دیگر از موادی که برای پرکردن و رفع پوسیدگی دندان استفاده می شود مواد کامپوزیتی می باشد. کار با مواد کامپوزیتی برای دندانپزشک کمی سخت می باشد و همین ویژگی موجب شده است که دندان پزشکان کمتر از موتد کامپوزیتی استفاده کنند.نکته ای که در مواد کامپوزیتی وجود دارد این است که این مواد زیبایی خاصی در دندان ها ایجاد می کنند و موجب زیبایی دندان می شوند.

تصویر زیر نمونه ای کامپوزیت دکتر سهرابی می باشد که در راستای اصلاح طرح لبخند انجام شده است. از آنجا که بیمار دارای پوسیدگی در دندان های جلو بوده است پس از رفع پوسیدکی و درمان با کامپوزیت لبخندی زیبا در دندان های فرد ایجاد شده است.

درمان پوسیدگی با کامپوزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *