توصیه های لازم

ترمیم دندان (پرکردن دندان)

توصیه های لازم بعد از پر کردن دندان

پس ازترمیم دندان لازم است که:

 • لطفا تا یک ساعت دندانهای خود را روی هم فشار نداده وتا دو ساعت از خوردن غذا با دندان تازه پر شده خودداری فرمائید.(در ترمیم های همرنگ لازم نیست)
 • گاهی دندان شما تا مدتی(سه تا پنج هفته)به سرما وگرما حساس میشود.
 • حساسیت دندان به سرما وگرما هفته به هفته کمتر می شود نه روز به روز.
 • اگر حساسیت دندان شما در روزهای اول پر کردن بسیار بسیار شدید است و به گونه ای که هر لحظه مجبور به مصرف مسکن می شوید به احتمال زیاد لازم است دندان شما تحت درمان عصب کشی قرار گیرد .
 • اگر حساسیت دندان شما در آغاز چندان زیاد نبوده ولی با گذشت زمان حساسیت دندان بیشتر شده است دلیل برآنست که دندان باید از نظرنیاز به عصب کشی بررسی شود . گاه بروز ترک و شکستگی در پر کردگی دراین افزایش حساسیت دخالت دارد و گاه ممکن است مربوط به دندانهای مجاور باشد .
 • اگر در سطح دندان پرشده بلندی احساس می کنید نباید برروی آن فشار زیاد وارد کنید و یا با فشار دادن سعی دربرطرف نمودن نقطه بلند کنید . در این موارد بهتر است با مراجعه سریعتر به دندانپزشک خواستار اصلاح بلندی شوید درغیر اینصورت (عدم مراجعه به پزشک) احتمال شکستن پرکردگی و نیاز مجدد به ترمیم دندان وجود خواهد داشت.
 • پس از پر کردن دندان هنگامی که بی حسی دندان تمام می شود دردی شروع میشود که در بعضی مواقع نیاز به مصرف یک یا دوعدد مسکن برای تسکین درد دارد.توجه داشته باشید که این درد موقتی است و معمولاً نیاز به پیگیری جدی ندارد.درصورت تداوم درد و نیاز به مصرف مکرر مسکن لازم است مطلب را با دندانپزشک خود مطرح نمائید.
 • دربعضی مواقع پوسیدگی دندان به قدری عمیق میباشد که به نزدیکی عصب دندان رسیده است.درمواردی که دندانپزشک احتمال آلودگی عصب را زیاد بداند(دراصطلاح عموم پوسیدگی به عصب رسیده باشد)اقدام به درمان عصب کشی(روت کانال)می نماید.ولی دربعضی موارد با توجه به بعضی عوامل(مثل نداشتن درد،بازنشدن قطعی عصب پس ازبرداشت پوسیدگی،دادن یک شانس برای حیات دندان و جلوگیری ازکارهای پررفت وآمد وبالطبع پرهزینه عصب کشی و پست وروکش)دندانپزشک اقدام به ترمیم و پر کردن مشروط دندان می نماید و درمان عصب کشی را مشروط به بروز دردهای پیوسته و یا مکرر می نماید. لذا درچنین مواردیکه دندان به صورت مشروط پر میشود باید انتظار مسئله درد بعدی را درنظر داشته باشید.
 • گاهی از روی علائم بالینی یا رادیوگرافی نمی توان دقیقا مشخص نمود که پوسیدگی یک دندان به عصب بازشده است یا خیر.دراین صورت دندانپزشک با هدف ترمیم و پرکردن دندان اقدام به برداشت پوسیدگی وحذف تمام قسمتهای تخریب شده دندان می نماید تا جایی که به بافتهای کاملاً سالم رسیده و بتواند دندان را پرکند.درعین حال ممکن است گسترش پوسیدگی تا حدی عمیق باشد که به عصب دندان رسیده باشد(حتی بدون اینکه دندان قبلاً دردناک شده باشد)دراین موارد ناچاراً دندان نیاز به عصب کشی داشته وجهت انجام عصب کشی آماده خواهد شد.
 • در بسیاری از موارد درد پس از پرکردن دندان مربوط به مسائل جانبی پرکردن است.بطور مثال؛حرارت و لرزش ناشی از تراش قسمت های پوسیده. بوجود آمدن زخم آفت در مجاورت محل تزریق یا محل پرکردگی. بوجود آمدن زخم لثه ناشی ازاستفاده ازوسائل ترمیم دندان یا ساکشن. توجه داشته باشید که تمامی این زخمها به صورت خود به خود بهبود می یابد و حداکثر نیاز به مصرف نوعی دهان شویه یا یک یا دوعدد مسکن در روزهای اولیه خواهند داشت.
 • دوام این پرکردگی به چند عامل بستگی دارد: الف-وسعت پرکردگی ب-ضخامت یا استحکام دیواره های باقیمانده دندان که در اطراف پرکردگی وجود دارد. ج-رعایت بهداشت دهان ودندان(اعم از مسواک،نخ دندان،دهان شویه). د-نوع تغذیه(ازنظرمصرف مواد غذایی شیرین و نشاسته ای و غذاهای سفت). ه-رابطه دندانها با یکدیگر(جفت شدن یا نشدن صحیح دندانها). و-دقت ومهارت دندانپزشک. ز-عمق پرکردگی ونزدیکی یا دوری آن ازعصب. ح-عادات بیمار(مثل دندان قروچه،روی هم فشردن دندانها به طورناخودآگاه). ط-نوع ماده پرکننده.
 • مواد ترمیمی همرنگ دندان(مواد سفید)که دراین کلینیک مورد استفاده قرار میگیرد ازاستحکام بالائی برخوردار بوده(درحد آمالگام)ومی تواند دوام زیادی داشته باشد.
  البته رعایت دقیق بهداشت دهان و استفاده مرتب و منظم از نخ دندان در دوام آن نقش زیادی دارد.
 • دستگاهی که برای ترمیم دندانها با مواد همرنگ استفاده می شود(دستگاه لایت کیور)با نورآبی یا بنفش رنگی که تولید می کند باعث سخت شدن ماده همرنگ می گردد واستفاده از عبارت لیزر اشتباه رایج میباشد.در دندانپزشکی از لیزر بیشتر برای جراحی ها،کاهش درد وبعضی کارهای جانبی مثل سفید کردن و گاه تراش دندان قبل از مرحله پرکردن استفاده می شود.

277 thoughts on “ترمیم دندان (پرکردن دندان)

 1. فاطیما گفت:

  سلام ….من قبلا دندون شماره ۳ بالا رو پر کردم ولی متاسفانه اون قسمت پرشدگی شکست و نهایتا افتاد سوالم اینه که قابل ترمیم مجدد هست ؟ لطفا پاسخگو باشین ممنون .😭

  1. دکتر سهرابی گفت:

   سلام خانم فاطیما .
   اگر پر کردگی بدون پوسیدگی مجدد شکسته و یا جدا شود به راحتی قابل تکرار است . در صورت عود مجدد پوسیدگی با وجود احتمال زیاد برای درمان ، بهتر است بدون معاینه نظر ندهیم.
   موفق و شاد باشید

 2. ف شکری گفت:

  سلام آفای دکتر وقتتون بخیر , من دندون بالا شماره ۵ رو سطحی پر کردم بعد چند روز احساس کردم بلنده رفتم امروز دکتر برام کوتاه کرد چندین بار هم اون کاغذ رو امتحان کرد کوتاه بلندی رو مشخص کنه گفت اوکیه من تو مطب اوکی بودم گفتن که هردو طرف دندون ها رو رو هم میذارید فاصله نداره من امتحان کردم دیدم هر دوطرف میمونه اونجا اوکی بودم اما الان چیزی خوردم مشکل بلندی حل شده ولی موقع غذا خوردن دندون هام به هم میخوره حس بدی دارم نمیدونم باید چیکار کنم و اینکه دندون م رو محکم که فشار میدم احساس میکنم سنگ سفت رو دارم فشار میدم

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   این اشکال طبیعی است . بارها پیش اومده که مراجعه کننده برای بار دوم برای ادجاست (تنظیم بلندی دندان ها) مراجعه می کند . این اتفاق خیلی شایع نیست ولی وقتی آن را میبینیم متعجب نمی شویم . لطفا با خیال آسوده به دندانپزشکتان مراجعه کنید .
   موفق باشید

   1. نازنین زهرا گفت:

    سلام وقت بخیر
    دکتر ۴ روز پیش دندون های۶ و ۷ عفونیمو[با اینکه اموکسی سیلین و مترونیدازول سرخود مصرف کرده بودم ولی چرک کاملا خشک نشده بود انگار] پیش متخصص درمان ریشه درست کردم اول بی حسی زد ولی اثر نداشت ،ی امپول تزریق کرد و ادامه داد کارشو و لی دوباره در حین کار احساس درد کردم و دوباره امپول زد و گفت هفته دیگه بیا ترمیم و ژلوفن و کلینمایسین۱۵۰ تجویز کرد. تا سه روز اول از شدت درد شب من به سختی صبح می شد و برای اولین بار از خدا طلب مرگ کردم و استرس درسام و بی خوابی هم ب دردم اضافه شده بود(دردش عصبی نبود ،انگار دندون به زور فرو رفته بود به لثه و کنار لثه دندون های عصب کشی شده قرمز و ملتهب بود و گاهی دردم به گونه و شقیقه و پشت گوش و پشت گردن میرسیدو با انواع مسکن درد من کم نمیشد مگر دوساعت) ،بعد از اون روز رو زبانم برفکای سفید زد ،آفت رو لپ سمت همون دندونام زد و سقم تاول زد الان زخم شدن و بسیار خودم و سرزنش میکنم ک چقدر در مراقبت از دندونام بی ملاحظه بودم. دردم کمتر شده ولی برای این تغییرات ناگهانی دهانم نگرانم و تا چند روز اینده دکترم نیست که مراجعه کنم ،چطور از بین ببرمشون؟با آب نمک آفت ها کمی بهتر شدن
    در ضمن دندونای ترمیم شده من که حدود ۸ تاش بسیار پوسیده بود و ۴ تای دیگه پوسیدیگیش سطحی بود ،با گذشت ۴ هفته هنوز ک هنوزه به سرما حساسه،ایا باید اقدام کنم یا طبیعی ست؟
    شرمنده که طولانی شد
    سپاس فراوان 🙏

 3. ava گفت:

  سلام دکتر خوبید
  من امروز میخواهم دندانم را پر کنم
  امالگام را پیشنهاد میکنید یا کامپوزیت ؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   در حال حاضر و با توجه به پیشرفت های کامپوزیت ها و تامین زیبایی بیشتر ، اولویت با درمان های هم رنگ است . البته تشخیص شرایط مناسب با پزشک معالج است و هر دندانی را نمی توان با کامپوزیت ترمیم کرد .
   شاد و خندان باشید

 4. محیا گفت:

  سلام خسته نباشین …من قبلا دندون شماره یک و دو روپرکردم و پرکردن هردو دندونم، از هر دوطرف بود ولی متاسفانه از کناره ها پوسیده شدن ، سوالم اینه که اگه دندونی که از هر دو طرف پرشده باشه قابل ترمیم مجدد هست ؟ ممنون میشم پاسخگو باشین

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام خانم محیا
   این که دندانی از دو سمتش دارای ترمیم قبلی باشه ، مانع ترمیم مجدد آن نیست .
   موفق و خندان باشید

   1. مانا گفت:

    سلام وقتتون بخیر
    من دندان کناری دندان عقل را که پوسیده شده بود پر کردم ولی بعد از پرکردگی ،دندان ها که به هم میخورد یا غذا میخورم صدایی میدهد انگار چیزی داخل آن حرکت میکند. به دندان پزشک مراجعه کردم و گفت از بلندی است و کوتاه کرد. اما باز هم همانطور است و حتی وقتی با انگشت دندانم را فشار میدهم همان صدا را می دهد. به نظر شمااشکال کجاست. ممنون میشوم پاسخ بفرمایید.

    1. دکتر سهرابی گفت:

     سلام مانا خانم
     مواردی که این قدر مبهم و حتی توضیح اش سخته در معاینات هم ممکنه به سادگی دیده نشوند و بنابراین بدون مراجعه حضوری و معاینات دقیق ( که حتی ممکنه چندین بار هم تکرار بشه) نمی توانیم مشکل را حدس بزنیم .
     موفق و سلامت باشید

 5. امیری گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونا جلوم رو پر کردم دهانشویه ایرشا خریدم استفاده کنم ضرری نداره برا دندون پرشده ، آسیب نمیزنه؟ انگار میگن ضرر داره

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام جناب امیری
   دهانشویه های استاندارد و دارای تاییدیه بهداشتی هیچ گونه ضرری برای ترمی شما ندارد .
   موفق و پایدار باشید

 6. آرمین گفت:

  سلام آقای دکتر
  بنده ظهر دندانم را با آمالگام پر کردم و آخر شب مسواک و نخ دندان کشیدم
  پرسشم این هست که حداقل چند ساعت پس از ترمیم امالگام مبشود نخ دندان و مسواک زد ؟
  سپاس

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام آرمین جان
   بعد از یک ساعت از درمان انجام شده توسط آمالگام استفاده از نخ دندان و مسواک بلا اشکال است .
   موفق باشید

 7. صدرا گفت:

  با سلام
  بنده ۳ ماه قبل دندانم را با کامپوزیت پر کردم اما بعداز یک ماه کامپوزیت شکست. به پزشک دیگری مراجعه کردم و با آمالگام دندان را پر کرد. الان بعداز گذشت یک ماه هنوز به سرما و گرم حساس است.
  آیا این طبیعی است؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام جناب صدرا
   نیاز به اطلاعات بیشتری دارم . حتما باید معاینه شوید .
   موفق باشید

 8. مرتضی گفت:

  آقای دکتر سلام
  نزدیک به سه هفته پیش دندون شش سمت چپ بالا رو عصب کشی کردم و بعد از ترمیم نزدیک به یک هفته با اون سمت چیزی نخوردم بعد از این مدت شروع کردم به جویدن که احساس بلندی کردم . به دکتر که مراجعه کردم خیلی دعوا کرد من رو که چرا زودتر نرفتم ، بعد از اصلاح ارتفاق دندون گفت تا ده روز با اونطرف چیزی نخور ، الان بعد از گذشت این مدت وقتی چیز سفت میخورم مثل مغزها و ته دیگ احساس درد می کنم …و همینطور وقتی دراز می کشم احساس میکنم دندون بالا و پایینم به هم می خورن که در حالت عادی و ایستاده چنین حسی ندارم . نیاز به بررسی بیشتر توسط پزشک هست یا باید زمان بدم بهش
  ممنون از شما

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام آقا مرتضی
   برای بررسی بیشتر بلندی دندان بهتره که مجددا به دندانپزشکتون مراجعه کنید .
   موفق باشید

 9. یعقوبیان گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده چندماه پیش دندون هشت پایین رو ترمیم کردم بعداز ترمیم یه حسی داشتم انگار که یه تیکه گوشت لابه لای دندونا گیر کنه همچین حس ازاردهنده ایه طوری که اذیت میشم مجبورم باسمت دیگه دندونم غذارو بجوم. بعداز یک هفته یه سمت دندون ترمیمی شکست و رفتم عصب کشی کردم همراه روکش.و هیچ تاثیری نداشت ..

  ازاون موقع تا الان ۳ماهه همین حالت هستش
  مشکل چی هست ممکنه راهنمایی کنید
  باسپاس فراوان

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   نیاز به معاینه حضوری دارید .
   موفق باشید

 10. پانیذ انجامی گفت:

  سلام من چند روز پیش برای دندون عقلم که برسی کنن رفتم دکتر و ایشون دوتا دندون کنار هم دیگم رو بدون عکس و بدون این که درد داشته باشم و حتی ظاهرش مشکلی داشته باشه خالی کردن و یکی رو پر و یکی رو پانسمان دیروز رفتم با عکس یکی خراب بود ایشون باز دوتا کنار هم رو خالی کردن و پر. میخواستم بدونم ممکنه الکی اینکار رو کرده باشن؟و اصلا این تعداد دندونم مشکلی نداشته باشه؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   من اصلا نمی تونم تصور کنم چنین امکانی وجود داشته باشد !! ولی یک سوال مهم وجود دارد که شما وقتی به پزشکتون اعتماد ندارید و چنین ذهنیتی دارید چطور می تونید به نتایج درمانتون اطمینان کنید .
   من فکر کنم شما باید اول ذهنیت خود را بهتر کنید . با این روش نتایج خوبی حاصل نخواهد شد .
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *