زیبایی

خصوصیت های لبخند زیبا

لبخند زیبا

بسیاری از روان‌شناسان اعتقاد دارند که مردان و زنان الگوها و معیارهای کاملا متفاوتی برای تحلیل زیبایی افراد اطراف خود دارند که با دیدن چهره یک فرد فورا او را با آن الگوها مطابقت داده و درباره زیبایی آن فرد رای می‌دهند . این بحث در مورد لبخند و معیارهای لبخند زیبا نیز صادق است .

مردان راست مغز :
شاید شما این مطلب را متوجه شده باشید که برداشت شما به عنوان یک خانم از زیبایی با یک آقا متفاوت است ولی دلیل آن را ندانید . به گزارش شبکه خبری ام، اس، ان‌، بی، سی به تازگی محققان علت این تفاوت را درک کرده‌اند . به گفته محققان مردان زیبایی را با نیمکره راست مغزشان تحلیل می‌کنند و زنان با تمام مغزشان و به همین دلیل است که نظر آقایان و بانوان درباره زیبایی یک شخص، یک جسم و یا حتی یک منظره می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشد. به نظر می‌رسد مرکزی که در تحلیل زیبایی اجسامی که چشم می‌بیند ، در بخش راست مغز آقایان فعال است ، در حالی که بانوان این تحلیل را با استفاده از رشته‌های عصبی هر دو نیمکره مغزشان انجام می‌دهند . این امر باعث می‌شود نگاه زنان به مقوله زیبایی، نگاهی دقیق‌تر و جزیی‌تر باشد در حالی که مردان با دیدی کلی و اجمالی به زیبایی نظر می‌کنند .

آنالیز لبخند زیبا

یک لحظه فکر کنید و چهره کسی را که به نظرتان یک لبخند دلنشین و زیبا دارد را به یاد بیاورید ! تا به حال فکر کرده اید که یک لبخند زیبا چه ویژگی های پنهانی دارد که آنها را به یاد ماندنی می کند؟

مهمترین اطلاعات برای ارزیابی یک لبخند زیبا در هنگام صحبت کردن و مکالمه طبیعی به دست می آیند زیرا در هنگام لبخند زدن لب بالای شما توسط سه گروه عضلات بالا می رود. به هر حال اگر شما دوست دارید لبخندتان را از نظر ریاضی، حساب و کتاب کنید، همین الان یک آینه بردارید و این ۶ خصوصیت را در لبخندتان کنترل کنید .

لبخند زیبا یتان طلایی است؟

در زیبایی لبخند زیبا ، قانون مهمی وجود دارد به نام »قانون طلایی « که دندانپزشکان آن را »نسبت طلایی « می نامند. این معیار یکی از خصوصیات یک لبخند زیبا به شمار می رود. نسبت طلایی می گوید وقتی شما لبخند می زنید، هر دندان باید قدش ۶۱۸/۱ برابر قد دندان عقبی اش دیده شود.

یعنی اگر دندان جلویی کناری شما )یعنی دندان دومی شما( طولش ۱باشد باید دندان جلویی میانی شما طولش ۶۱۸/۱ و دندان نیشتان قدش حدود ۰/۶۱۸ دیده شود. البته این نسبتها وقتی محاسبه می شود که شما از روبرو به کسی لبخند می زنید و علت آن هم قانون پرسپکتیو است. یعنی در واقع دندانهایی که به درستی درون قوس فکی ردیف شده باشند، به این ترتیب به نظر می آیند. البته این نسبت در تمام عناصر زیبایی طبیعت مثل گلبرگهای گلها،اجزای صورتهای زیبا و حتی بدن حشرات هم رعایت شده است.

لبخندتان قرینه است؟

دومین خصوصیت یک لبخند زیبا قرینگی لبخند شما است.بد نیست بدانید ما در صورت یک قرینگی صورتی داریم و یک قرینگی دندانی. اگر دوست دارید بدانید صورت و لبخند قرینه ای دارید کافی است یک خطکش و یا مداد بردارید و جلوی آینه بروید و این نسبتها را در صورتتان کنترل کنید.

اگر خط میانی دندانهای جلویی فک بالای شما درست در امتداد خط میانی دو دندان جلویی فک پایین شما باشند، آن وقت شما لبخند قرینه دارید یعنی لبخند دندانی شما قرینه است. حالا برای اینکه بدانید لبخند صورتی شما قرینه است باید خطی که از وسط چشمان شما، نوک بینی و چانه تان می گذرد با این خط منطبق باشد. اگر شما چنین لبخندی دارید، لبخندتان کاملا قرینه است و شما یکی از خصوصیات مهم لبخند زیبا را دارید.

رابطه لبها و دندا نها

اگر شما هنگامی که می خندید مقدار زیادی از لثه های شما دیده می شوند لبخند شما یک »لبخند لثه ای «به شمار می آید که زیبایی لبخند شما را تهدید می کند. در حالت عادی کسانی که لبخند زیبایی دارند هنگامی که لبخند می زنند، بخش فوقانی لب بالای آنها در تماس با محل رویش دندا نها از درون لثه قرار می گیرد و تقریبا مقدار اندکی از لثه های فک بالایشان پیدا می شود.

از طرف دیگر اگر وقتی شما لبخند می زنید فقط نیمی و یا کمتر از دندا نهای فک بالایتان پدیدار می شوند در این صورت هم لبخند شما از نظر زیبایی چندان با یک لبخند زیبا منطبق نخواهد بود. البته فراموش نکنید داشتن ریش و سبیل، داشتن لبهایی بزرگ و پهن و حتی بالا رفتن سن باعث می شوند که هنگام لبخند زدن بخش کمتری از دندا نهای شما از قاب لبخندتان رویت شوند. از طرف دیگر نوک دندانهای بالایی شما در یک لبخند زیبا باید در تماس با لبهای پایینیتان قرار گیرند. البته وقتی سن خانمها بالا می رود معمولا لبها کمی شل شده و پایین می افتند و باعث می شود که مقدار بیشتری از دندانهای پایینی دیده شود.

سایه تاریک در لبخندتان دارید؟

تا به حال لبخندتان جلوی آینه نگاه کرده اید؟ اگر نگاه نکرد ه اید جلوی آینه بایستید و از ته دل یک لبخند پهن بزنید. حالا به گوشه های لبتان دقت کنید در این دو گوشه لب شما فضای تاریک زیادی را رویت می کنید؟

دندانپزشکان این فضا را فضای مرده » می نامند و در واقع تاریکی داخل دهان شما است که در هنگام لبخند زدن در گوشه های لبهای شما دیده می شود. یک لبخند زیبا فضای تاریکی در دو سویش ندارد و یا اگر دارد این فضا بسیار کوچک است. گاهی قرار گرفتن دندا نهای شما در یک زاویه نامناسب باعث می شود که فضای تاریک بیشتری در لبخند شما رویت شود. البته دندانپزشکان می توانند با روکش کردن این دندانهایی که در گوشه های لب شما قرار می گیرند و یا ترمیم و روکش کردن آنها با مواد ترمیمی خاص این زوایای دندان را اصلاح کرده و به کاهش این فضا کمک کنند.

دندانهایتان ردیف و مرتب اند؟

یکی دیگر از خصوصیات لبخند زیبا این است که دندانها باید ردیف و مرتب باشد،به خصوص مرتب بودن دندانهای فک بالا یکی از ویژگی های افرادی است که لبخند زیبایی دارند.البته شما نباید در مورد دندانهای جلویی فک پایینتان زیاد نگرانی به خرج دهید چون معمولا دندا نهای جلویی فک پایین در هنگام لبخند زدن پشت لبهای شما پنهان می شوند و دیده نمی شوند.

با چند دندان می خندید؟

تا به حال توجه کرده اید وقتی که می خندید چه تعداد از دندانهایتان دیده می شوند؟ نتایج مطالعات نشان می دهد که در یک لبخند طبیعی و زیبا، ۶ دندان قدامی و آسیای کوچک فک بالا دیده می شوند. در ۷درصد افراد فقط شش دندان قدامی، در ۵/۴۸ درصد افراد شش دندان قدامی و آسیای کوچک و در ۵/ ۴۰ درصد افراد شش دندان قدامی و آسیای کوچک اول و آسیای کوچک دوم و در ۴درصد افراد هم علاوه بر این دندانها دندانهای آسیای بزرگ اول هم دیده می شوند.

مطالعات علمی نشان دادهاند، چهره هایی که به نظر ما زیبا و جذاب به نظر میرسند، ویژگیهای خاص دارند که این ویژگیها را در ۳ گروه اصلی میتوان جای داد:

۱-سلامت و تندرستی

۲-زیبایی

۳-حالتی از معصومیت چهره کودکان

همچنین تحقیقات علمی و روانشناسی در جامعه امروز جهان، معیارهای خاصی را برای چهره زیبا در نظر میگیرند که البته مطلق نیستند. آکادمی جراحی زیبایی امریکا، مشخصات یک چهره زیبا برای خانمها را پوست کمی برنزه و نه رنگ پریده، صورتی باریک و بدون چربی اضافه، لبهای پر، ابروهای پر و تیره، مژههای بلند و باریک، گونههای برجسته، پلکهای باریک، بینی باریک، پوست شفاف و کشیده و بدون چین و چروک، دندانهای سفید و مرتب، چشمهای درشت و شفاف، پیشانی بلند، در نظر میگیرند در مقابل ویژگیهای یک چهره زیبا برای آقایان؛ پوست تیرهتر و سبزه، صورت جمعوجور و باریک با چربیکم، لبهای قرینه، ابروهای تیره و مژههای پر، پهنتر بودن نیمه فوقانی صورت نسبت به نیمه تحتانی، چانه برجسته که نشاندهنده قدرت مرد است، فک پایین قوی و بازاویههای مشخص، ابروهای پر و تیره، شیار بین بینی و لب کم عمق و پلکهای نازک، است. این معیارها در جامعه های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد و سلیقه شخصی افراد مختلف نیز بر معیارهای ذهنی آنها از یک چهره زیبا موثر است ولی با وجود این، اصول و معیارهای زیبایی انسان در طول تاریخ و تا به امروز ثابت باقی مانده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *