روش صحیح مسواک زدن _ دکتر سهرابی دندانپزشک زیبایی

دکترسهرابی دندانپزشک زیبایی , ونیر کامپوزیت , لمینیت

روش های صحیح مسواک زدن

روش های صحیح مسواک زدن

۶ ۲۱ آبان ۱۳۹۶
لطفا امتیاز دهید 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز
Loading...
روش های صحیح مسواک زدن
روش های صحیح مسواک زدن

مسواکتان را کنترل کنید :

لطفا قبل از مسواک زدن از سلامت مسواکتان مطمئن باشید . در عکس های زیر  میتوانید مقایسه ای داشته باشید که یک مسواک خراب چگونه الیافی دارد . ضمنا روش صحیح استفاده از خمیر دندان نیز ذکر شده است .

 

روش اصولی مسواک زدن

بسياري از مردم بيش از آنكه در پي يادگيري روش صحيح مسواك كردن باشند به دنبال خريد مسواكهاي گران و پر زرق و برق هستند . خوب است بدانيم كه مسواك بخودي خود معجزه نمي كند بلكه معجزه گر واقعي روش مسواك زدن شماست . لطفا با دقت مسواک زدن را یاد بگیرید و اجرا کنید .

هدف از مسواك زدن، نظافت سه ناحيه مي باشد .

  • شيار لثه أي در تمامي قسمتها
  • سطوح داخلي و خارجي دندانها
  • سطوح جونده دندانها

براي اينكه سطوح دندانها و شيار لثه أي در تمامي قسمتها يكسان نظافت شود و هيچ قسمتي فراموش نگردد يا آنكه دوباره و يا سه باره مسواك نشود لازم است از نظم و ترتيب خاصي پیروی کنید . براي ايجاد اين نظم خاص مي توانيد در ابتدا در جلوي آينه اينكار را انجام دهيد تا زمانيكه بصورت اتوماتيك اين نظم در ذهن شما جا بيفتد و در هنگام مسواك زدن از يك نقطه شروع و به نقطه ديگري ختم شود .

نظافت شيار لثه ای

حركت مورد استفاده براي تميز كردن شيار لثه بصورت حركت لرزشي ميباشد براي انجام اينكار بايد مسواك را در محل اتصال لثه به دندان گذارده آن را طوري كج كنيد كه موهاي آن بداخل شيار لثه دندان وارد شود . بعبارت ديگر مسواك به گونه أي در دهان قرار گيرد كه موهاي مسواك با سطح دندان زاويه 45 درجه مي سازد .
پس در حاليكه مسواك در جاي خود باقي است به انجام 20 حركت سريع و كوتاه جلو به عقب بپردازيد . سعي نمائيد هنگام انجام اين عمل مسواك بر روي دندان حركت ننموده نوك موهاي آن از داخل شيار لثه خارج نشود .

آموزش تصویری مسواک زدن

نظافت سطوح داخلي و خارجي دندانها

روش مورد استفاده براي اين سطوح حركت چرخشي نام دارد ، در هر قسمتي كه اين حركت انجام مي گيرد ، كافيست مانند روش قبل مسواك را به گونه أي در دهان قرار دهيد كه موهاي آن از سوئي با سطح دندان زاويه 45 درجه بسازد و از سوئي ديگر نوك موها تقريبا درمحل اتصال لثه و دندان قرار گيرد . آتگاه مچ دستتان ار به گونه أي بچرخانيد كه موهاي مسواك حركتي را در جهت لثه به لبه دندان طي كند ،‌ توجه داشته باشيد در فك بالا هنگام انجام اين عمل مسواك حركتي از بالا به پايين دارد و در كل فك پايين از پايين به بالا حركت خواهد نمود .

dtn-3_small

نظافت سطح جونده

سطوح جونده دندانهاي آسيا را با گذاردن و فشردن عمودي موهاي مسواك بر روي آن و انجام 20 حركت كوتاه و جلو به عقب و سپس حركت چرخشي در روي سطوح انجام مي دهيم .

dtn-7_small

تمیز کردن زبان

سطح زبان را كه محل مناسبي براي تجمع ميكروبها و ذرات مواد غذائي و همچنين بوي بد دهان مي باشد بايد تميز نمود براي اينكار كناره مسواك را در حاليكه موهاي آن به سمت جلو قرار دارند ، در نزديكي وسط زبان گذارده سپس شش تا هشت بار هر سمت زبان را به سمت جلو تميز نماييد ، اگر چه مسواك زدن به روش فوق در اوائل كمي وقت گير است اما با اندكي تمرين مدت زمان آن كاهش مي يابد .

براي تميز شدن دندانها نيازي نيست مسواك محكم به سطح دندانها كشيده شود بلكه با احتياط و به نرمي اينكار را انجام دهيد . از آنجائيكه افراد راست دست دندانهاي سمت راست را و افرد چپ دست دندانهاي سمت چپ خود را كمتر مسواك مي كنند بايد توجه بيشتري به اين نواحي بكنند .

 

ارسال شده در مطالب آموزشی توسط دکتر سهرابی | برچسب ها:
دکتر محمد رضا سهرابی دندانپزشک زیبایی
Review: 5 - "روش های صحیح مسواک زدن" by , written on ۱۳۹۶-۰۸-۲۱

مسواکتان را کنترل کنید : لطفا قبل از مسواک زدن از سلامت مسواکتان مطمئن باشید . در عکس های زیر  میتوانید مقایسه ای داشته باشید که یک مسواک خراب چگونه الیافی دارد . ضمنا روش صحیح استفاده از خمیر دندان نیز ذکر شده است .   روش اصولی مسواک زدن بسياري از مردم بيش از آنكه در پي يادگيري روش صحيح مسواك كردن باشند به دنبال خريد مسواكهاي گران و پر زرق و برق هستند . خوب است بدانيم كه مسواك بخودي خود معجزه نمي كند بلكه معجزه گر واقعي روش مسواك زدن شماست . لطفا با دقت مسواک زدن را یاد بگیرید و اجرا کنید . هدف از مسواك زدن، نظافت سه ناحيه مي باشد . شيار لثه أي در تمامي قسمتها سطوح داخلي و خارجي دندانها سطوح جونده دندانها براي اينكه سطوح دندانها و شيار لثه أي در تمامي قسمتها يكسان نظافت شود و هيچ قسمتي فراموش نگردد يا آنكه دوباره و يا سه باره مسواك نشود لازم است از نظم و ترتيب خاصي پیروی کنید . براي ايجاد اين نظم خاص مي توانيد در ابتدا در جلوي آينه اينكار را انجام دهيد تا زمانيكه بصورت اتوماتيك اين نظم در ذهن شما جا بيفتد و در هنگام مسواك زدن از يك نقطه شروع و به نقطه ديگري ختم شود . نظافت شيار لثه ای حركت مورد استفاده براي تميز كردن شيار لثه بصورت حركت لرزشي ميباشد براي انجام اينكار بايد مسواك را در محل اتصال لثه به دندان گذارده آن را طوري كج كنيد كه موهاي آن بداخل شيار لثه دندان وارد شود . بعبارت ديگر مسواك به گونه أي در دهان قرار گيرد كه موهاي مسواك با سطح دندان زاويه 45 درجه مي سازد . پس در حاليكه مسواك در جاي خود باقي است به انجام 20 حركت سريع و كوتاه جلو به عقب بپردازيد . سعي نمائيد هنگام انجام اين عمل مسواك بر روي دندان حركت ننموده نوك موهاي آن از داخل شيار لثه خارج نشود . نظافت سطوح داخلي و خارجي دندانها روش مورد استفاده براي اين سطوح حركت چرخشي نام دارد ، در هر قسمتي كه اين حركت انجام مي گيرد ، كافيست مانند روش قبل مسواك را به گونه أي در دهان قرار دهيد كه موهاي آن از سوئي با سطح دندان زاويه 45 درجه بسازد و از سوئي ديگر نوك موها تقريبا درمحل اتصال لثه و دندان قرار گيرد . آتگاه مچ دستتان ار به گونه أي بچرخانيد كه موهاي مسواك حركتي را در جهت لثه به لبه دندان طي كند ،‌ توجه داشته باشيد در فك بالا هنگام انجام اين عمل مسواك حركتي از بالا به پايين دارد و در كل فك پايين از پايين به بالا حركت خواهد نمود . نظافت سطح جونده سطوح جونده دندانهاي آسيا را با گذاردن و فشردن عمودي موهاي مسواك بر روي آن و انجام 20 حركت كوتاه و جلو به عقب و سپس حركت چرخشي در روي سطوح انجام مي دهيم . تمیز کردن زبان سطح زبان را كه محل مناسبي براي تجمع ميكروبها و ذرات مواد غذائي و همچنين بوي بد دهان مي باشد بايد تميز نمود براي اينكار كناره مسواك را در حاليكه موهاي آن به سمت جلو قرار دارند ، در نزديكي وسط زبان گذارده سپس شش تا هشت بار هر سمت زبان را به سمت جلو تميز نماييد ، اگر چه مسواك زدن به روش فوق در اوائل كمي وقت گير است اما با اندكي تمرين مدت زمان آن كاهش مي يابد . براي تميز شدن دندانها نيازي نيست مسواك محكم به سطح دندانها كشيده شود بلكه با احتياط و به نرمي اينكار را انجام دهيد . از آنجائيكه افراد راست دست دندانهاي سمت راست را و افرد چپ دست دندانهاي سمت چپ خود را كمتر مسواك مي كنند بايد توجه بيشتري به اين نواحي بكنند .  

دیدگاه (6)
جوادمحمدي۱۳۹۷-۰۷-۲۱پاسخ دادن  
سلام دکتر خوبی شما اگر رسیدگی خوب داشته باشیم به کامپوزیت دندانمان چند سال عمر میکندر
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۷-۰۷-۲۲پاسخ دادن  
سلام آقا جواد تعیین طول عمر یک درمان نیاز به اشراف مناسب بر شرایط دهانی دارد . بهداست خوب بی تردید موثرترین است اما عوامل دیگری هم موثر است . موفق باشید
سیمین یوسفی۱۳۹۷-۰۳-۲۰پاسخ دادن  
با سلام اقای دکتر وقت بخیر من دو روزی است که روکش دندان شماره ۴بالا را انجام داده ام موقع نصب روکش یک کم لثه من ملتهب بود و کمی خونریزی کرد و از دهان شویه ضد عفونی کنند هاستفاده کردم ایا امکان عفونتش هست ؟ البته شروع کردم به خوردن قرص مترونیدازول۲۵۰ ممنون میشم راهنمایی کنید
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۷-۰۳-۲۱پاسخ دادن  
سلام خانم یوسفی سوالتون را در قسمت توصیه های بعد از روکش باید وارد می کردید در مورد خود درمانی با انتی بیوتیک واقعا کار اشتباهی است و لزومی هم نداره استفاده از دهان شویه روزانه کافی است و مشکل حل خواهد شد موفق باشید
زهره کاوه۱۳۹۷-۰۳-۰۹پاسخ دادن  
سلام دکتر،حالتون خوبه،وقتتون بخیر،یه سوال داشتم از خدمتتون،موقع مسواک زدن دندونای شیشو هفت سمت چپ فک پایینم درد میکنه دو ماه قبل عکس کلی گرفتم هیچ پوسیدگی نبود،بنظرتون علت چی میتونه باشه؟موقع غذا خوردن وهرکاری هیچ دردی نداره فقط موقع مسواک زدن
دکتر محمد رضا سهرابی۱۳۹۷-۰۳-۰۹پاسخ دادن  
سلام سرکار خانم آیا ممکنه که بسیار محکم مسواک می زنید ؟ و یا نوع مسواکتون را بی دلیل از نوع سخت انتخاب کرده باشید ؟ با توجه به این که به تازگی تحت معاینه دقیق قرلر گرفته اید می توانم حدس بزنم جواب یکی از این سوالات ی که پرسیدم مثبت است . بعد از دریافت پاسخ شما راهنمایی لازم را مجددا می نویسم مووفق باشید

کاربر گرامی ضمن تشکر از اعتماد شما به اینجانب و طرح سوال در سایت لبخند برتر ، استدعا دارم قبل از نوشتن سوالات خود متن زیر را با دقت بخوانید .
1. سوال خود را بخش مناسب مطرح کنید .
2. از قید شماره تلفن در متن سوالاتتون خود داری فرمایید .
3. تعداد سوالات وارد شده به سایت بالا است . لطفا جهت دریافت پاسخ کمی شکیبا باشید
4. سعی کنید قبل از طرح سوال ، جواب های سایر کاربران را مطالعه کنید .
5. امکان تجویز دارو به وسیله کامنت وجود ندارد و خلاف قوانین است .