زیبایی

سفید کردن دندانها

سفید کردن دندانها

سفید کردن دندانها :

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ یکی از راهکار های زیبایی دندان ها می باشد که موجب می شود ، زیبایی لبخند و نهایتا چهره شما افزایش یابد . افراد بسیاری به طور مادرزادی دارای دندان های سفید هستند و بسیاری از افراد ، از زردی دندان خود رنج می برند . دندان های سفید موجب می شود اعتماد به نفس شما بیشتر شود . بدون شک سفیدی دندان یکی از فاکتور های زیبایی می باشد که به وسیله راهکارهایی علمی در دسترس عموم است .

دندان های زرد موجب ایجاد ناراحتی در بسیاری از افراد می شود از این رو بسیاری از افراد برای داشتن سفید کردن دندان های خود به دندانپزشکی مراجعه می کنند. تحقیقات نشان داده است که بسیاری از بیماران به سفیدی دندان های خود بیشتر از سالم بودن دندان ها اهمیت می دهند و از رنگ دندان های خود ناراضی اند . در این مقاله با راهکار های سفید کردن دندان آشنا می شویم.

سفید کردن دندانها یا همان Teeth Whitening اصطلاحی در دندان پزشک ها , خصوصا دندان پزشکان زیبایی می باشد که با تغییر رنگ در دندان ها و لکه گیری دندان ها ، جلوه ای زیبا در دندان ها ایجاد می شود . سفید کردن دندانها محبوب ترین اعمال زیبایی در دندانپزشکی ها می باشد چرا که دندان های سفید اعتماد بنفس افراد را افزایش می دهد و جلوه ای خاص در ظاهر فرد ایجاد می کند. لبخند زیبا که با سفید کردن دندانها و ایجاد نظم در دندان دست یافتنی است . تاثیر بصری فوق العاده ای در افراد ایجاد می کند یک لبخند زیبا نشانی از جوانی ، سرزندگی ، شادی و سلامت است .

با مشاوره با دندان پشک زیبایی به راحتی می توانید یک لبخند درخشان و زیبا داشته باشید ولی توجه داشته باشید که سفید کردن دندانها یک روش یکباره نمی باشد . بلکه شما نیاز دارید برای تثبیت رنگ دندان های خود زیر نظر دندانپزشک مراحل درمانی را کامل کنید .

آمادگی قبل از سفید کردن دندانها

مشکلات دندانی می تواند موفقیت در سفید کردن دندان را تحت تاثیر قرار دهند . برای مثال حفره های دندان حاصل از خرابی دندان باید قبل از سفیدی دندان ترمیم شود . چرا که باعث می شود مواد مورد استفاده در دندان به داخل دندان نفوذ کند. همچنین اگر لثه و دندان های شما دارای مشکلاتی باشد بعد از سفید کردن دندان ها ممکن است دچار حساسیت دندانی شوید .

دندان پزشک زیبایی ابتدا دندان های شما را بررسی می کند و از دندان های شما عکس رادیوگرافی می گیرد و در صورت وجود خرابی در دندان ها ابتدا باید موارد فوق را اصلاح سپس در راستای سفید کردن دندانها گام بردارد.

اهمیت سفید کردن دندانها

از آنجا که سفید کردن دندانها از اهمیت بسیاری برخوردار است و موجب دلنشین شدن لبخند افراد می شود ، بسیاری از افراد برای داشتن دندان سفید به دندانپزشکی مراجعه می کنند. با توجه به نظر سنجی آکادمی آمریکایی دندانپزشکی زیبایی ، داشتن لبخند زیبا از اهمیت برخوردار است و سفیدی دندان ها در داشتن این لبخند زیبا موثر است. نتایج این تحقیقات به صورت زیر می باشد.:

 • تقریبا همه بزرگسالان (۹۹٫۷٪) معتقدند لبخند یک دارایی مهم اجتماعی است .
 • ۹۶ درصد از بزرگسالان باور دارند که یک لبخند زیبا جذابیت خاصی برای جنس مخالف دارد .
 • سه چهارم (۷۴ درصد) از بزرگسالان عقیده دارند احساس لبخند غیرجذاب می تواند شانس داشتن موفقیت شغلی مناسب را کاهش دهد .
 • و هنگامی که از پاسخ دهندگان خواسته شد تا راهکار داشتن دندای های زیبا را بگویند. آن ها در گام اول به سفید کردن دندان ها اشاره کردند .

چگونه دندان های سفیدی داشته باشیم ؟

سفید کردن دندان فرایندی علمی است که در آن مواد سفید کننده دندان روی دندان قرار گرفته و موجب شکستن ساختار مولکول می گردد . رایج ترین مواد اکسید کننده رنگ در دندانپزشکی پراکسید هیدروژن و کاربامید پراکساید می باشد . در اثر اکسید شدن رنگدانه های داخلی دندان ، رنگ دندان ها تغییر می کند و جلوه ای خاص در دندان ها ایجاد می شود . این کار به صورت بسیار ابتدایی با مواد و تجهیزات موجود در فروشگاه ها و در سطح عالی آن به وسیله دندانپزشک شما قابل انجام است .

آیا سفید کردن دندانها روشی مناسب برای همه افراد است؟

قبل از سفید کردن دندان باید با دندانپزشک همکاری نمایید تا محیط دهانی شما کاملا سالم باشد . لازم است بدانید که سفید کردن دندان فردی که دارای دندان های خاکستری و تیره باشد نتیجه مثبتی نخواهد داشت .

آیا سفید کردن دندانها عوارض جانبی دارد؟

سفید کردن دندان به طور کلی عوارض جانبی ندارد ولی در بعضی افراد مواد بلیچیگ از طریق مینای دندان به عاج دندان می رسند و موجب می شود که عصب دندان تحریک شود که پس از مدتی این تحریک از بین می رود. باید به این نکته دقت کرد که در استفاده از مواد سفید کننده دندان دقت شود و با دستور دندانپزشک استفاده شود . چرا که استفاده مکرر غیر مجاز سبب می شود به مینای دندان آسیب وارد شود .

علت تغییر رنگ دندان

قبل از آشنایی با روش های سفید کردن دندانها بهتر است با علت تغییر رنگ دندان آشنا شویم . افراد بسیاری برای سفید کردن دندانها به دندانپزشکان زیبایی مراجعه می کنند ولی به راستی علت تغییر رنگ دندان چه می تواند باشد . همان طور که می دانید نوزاد دندان های روشن تری از برزگسالان دارد رنگ دندان ها ممکن است به دلایل زیر تغییر کند.

 • نوشیدنی و آشامیدنی : نوشیدنی و آشامیدنی های رنگی موجب می شود سفیدی دندان های شما از بین برود . نوشیدنی و خوراکی رنگی مانند قهوه , نوشابه, چای, پفک و سایر موجب می شود سفیدی دندان از بین برود.
 • دخانیات : دخانیات از جمله توتون و تنباکو و سیگار کشیدن موجب می شود سفیدی دندان ها از بین برود و دندان های زردی داشته باشیم. این مواد هنگام ترکیب با اکسیژن موجب عدم سفیدی دندان می شوند.
 • سن : یکی از علایم تاثییر گذار در عدم سفیدی دندان افزایش سن می باشد. در زیر لایه سخت دندان که مینا نام دارد یک لایه قرار گرفته است به نام عاج به مروز زمان و بر اثر افزایش سن مینای دندان نازک تر می شود و عاج دندان که رنگ زرد تری دارد نمایان می شود.
 • دارو و بیماری : استفاده از دارو و بسیاری از بیماری ها تاثییرات منفی در سفیدی دندان دارد. داروهایی از جمله آنتی هیستامین ها,

دارو های فشار خون , و بعضی از آنتی بیوک ها و دارو های شیمی درمانی موجب زردی دندان می شود .

 • عدم رعایت بهداشت دهان ودندان : رعایت بهداشت دهان و دندان موجب سفیدی دندان می شود و از زردی دندان جلوگیری می کند.

تصاویر زیر نمونه ای از بلیچینگ جهت سفید کردن دندان ها می باشد که توسط دکتر سهرابی انجام شده است. بیمار به علت افزایش سن دارای دندان های زردی می باشد و با بلیچینگ به نتیجه مطلوب رسیده است. در این درمان از ژلهای بلیچینگ FGMبرزیل برای شروع درمان استفاده شده است.

سفید کردن دندان های قدامی

برای مشاهده تصاویر بیشتر می توانیدبه گالری سفید کردن دندانها مراجعه کنید.

روش های سفید کردن دندانها

همان طور که در مقاله روش های سفید کردن دندانها اشاره کردیم روش های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد که در این مقاله به صورت مختصر به آن می پزدازیم. البته روش های خانگی نیز در کنار روش های دندانپزشکان قابل اجرا می باشد ولی نتایج رضایت بخشی ندارد.

 • خمیر دندان و مواد سفید کننده: بسیاری از خمیر دندان ها موجب سفید شدن دندان می شوند. این خمیر دندان ها اگر به صورت منظم استفاده شوند رنگ مناسبی در دندان ها ایجاد می کنند ولی نکته ای که در این مواد وجود دارد این است که این خمیر دندان ها با ازبین بردن لکه های سطحی دندان موجب سفید شدن دندان می شوند و رنگ وافقعی دندان را تغییر نمی دهند.
 • بلیچینگ در مطب: یکی از روش های سفید کردن دندان استفاده از بلیچینگ مطب می باشد که توسط دندانپزشک انجام می شود. در این روش که در یک جلسه انجام می شود با محافظت از لثه مواد بلیچینگ روی دندان قرار می گیرد.
 • بلیچینگ در خانه: بهتر است بعد از بلیچینگ در مطب, بلیچینگ خانگی انجام شود. در این روش فرد در خانه مواد سفید کننده دندان را روی دندان قرار می دهد. البته قدرت مواد خانگی به اندازه بلیچینگ در مطب نمی باشد و رضایت حاصل از سفیدی دندان به نسبت کمتر است.
 • لمینت ها , کامپوزیت ها, روکش ها: همان طور که گفته شد در بسیار از موارد دندان های فرد رنگ قهوه ای و خاکستری دارد و یا رنگ دندان های بازیگران هالیوودی را می پسندد. درنتیجه روش های دیگر برای سفید کردن دندان نتیجه مثبتی نخواهد داشت و بهتر است روش های دیگر استفاده شود.
 • استفاده از منابع طبیعی برای سفید کردن دندان: استفاده از موادی که دارای اسید مالیک می شود موجب سفیدی دندان می شود. استفاده از سیب سبز, هویج و کرفس موجب می شود که لکه های دندان از بین رود و دندان های سفیدی داشته باشیم.

تصویر زیر نمونه کاری از لمینیت کامپوزیت دکتر سهرابی می باشد که در راستای اصلاح طرح لبخند و سفید کردن دندانها انجام شده است. سایش موجود در دندان ها اصلاح شده است و رنگ دندان ها به انتخاب بیمار انتخاب شده است.

سفید کردن دندان با لمینیت

سفید کردن دندانها یک راه حل دائمی نیست و لکه های دندان خواهد برگشت.اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که سیگار می کشید و یا بیش از حد خوراکی های رنگی مصرف می کنید, پس ازگذشت یک ماه از سفید کردن دندانها رنگ دندان خواد برگشت. ولی اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنید و نکات دندان پزشک زیبایی خود را رعایت کنید سفیدی دندان ها برای مدت بیشتری باقی می ماند.

 

[alert type=”success” title=”درباره بلیچینگ بیشتر بدانید .” grey_skin=1 ]با کلیک کردن بر روی هر کدام از دکمه های آبی زیر به اطلاعاتی جالب و مناسب درباره بلیچینگ دسترسی پیدا خواهید نمود [/alert]

[cws_button type=rounded size=small link=/بلیچینگ-دندان/# ]بلیچینگ دندان[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/بلیچینگ-سفید-کردن-دندان/# ]توصیه های لازم بعد از بلیچینگ [/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/خدمات-ما/بلیچینگ/# ]در مورد بلیچینگ[/cws_button]


[cws_button type=rounded size=small link=/روش-های-بلیچینگ-دندان/# ]روش های بلیچینگ[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/سفید-کردن-دندان-با-کامپوزیت/# ]دندان سفید با کامپوزیت[/cws_button] [cws_button type=rounded size=small link=/سفید-کردن-دندان/# ]اهمیت سفیدی دندان[/cws_button]


مطالب مشابه

34 thoughts on “سفید کردن دندانها

 1. Sahneh گفت:

  سلام من دندونام پوسیده بوددکتر ک رفتم ترمیم کرداما الان دندونام زرد شدن چجوری سفیدشون کنم؟

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام بزرگوار
   باید بهداشتتون را مناسب تر رعایت کنید و به دندانپزشک مراجعه کنید .
   موفق باشید

 2. علی گفت:

  سلام من علاقه مندم بلیچینگ دندان یا کامپوزیت رو انجام بدم ولی نمیتونم سیگار رو ترک کنم کدام روش برای من بهتره یا اینکه اصلان انجام ندم.

  1. دکتر محمد رضا سهرابی گفت:

   سلام علی جان
   اگر سیگار کشیدن شما در حد افراطی نباشد هیچ کدام از این درمان ها منع استفاده برایتان ندارند . البته لازم است بدانی که در ونیر کامپوزیت ها لازم است بصورت سالانه پالیش کنی و در مورد بلیچینگ هم نیاز به درمان یاداوری داریم .
   موفق باشی

 3. فا فا گفت:

  من از کجا مطمئن شم برای سفید کردن دندان با لامینیت همان رنگی که خودم انتظار دارم برروی دندان هایم قرار داده می شود. و دندان هایم به اندازه کافی سفید می شود؟

  1. دکتر سهرابی گفت:

   سلام
   شما میتوانید با یک جلسه مشاوره رایگان و مشاهده کامپوزیت بر روی دندانتان بصورت موقتی از میزان دلخواه سفیدی کامپوزیت مورد نظر اطمینان حاصل کنید

 4. احمد سمیعی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من یک سوال دارم من که دندان های جلویی ام تا به حال بسیار ترمیم شده است آیا می توانم برای سفید کردن دندان به دندان پزشکی مراجعه کنم؟

  1. drsohrabi گفت:

   با سلام
   بله سفید کردن دندان برای هر فردی ممکن می باشد ولی برای افرادی که دندان های از دست رفته دارند و یا دندان های ترمیمی بسیاری دارند ترمیم دندان ها با کامپوزیت و لامینیت انجام می شود و رنگ دندان قابل انتخاب است.

 5. محسن مومنی گفت:

  من چندین بار برای سفید کردن دندان هایم از بلیچینگ استفاده کرده بودم ولی به نتایج مثبتی نرسیده بودم. با آشنایی با سایت شما و مراجعه به مطب شما الان بعد ۱ سال که کامپوزیت روی دندان من قرار گرفته است از نتایج بدست آمده خوشحالم.

  1. drsohrabi گفت:

   با سلام خوشحالیم که نتایج سفید کردن دندان مورد رضایت شمابوده است.

 6. آرمیتا گفت:

  من برای سفید کردن دندان یک رنگ خاصی مد نظرم هست؟ چگونه باید بفهمم آن رنگ چیست؟

  1. drsohrabi گفت:

   با سلام!
   بسیاری ازبیماران ما در هنگام مراجعه با مشکل مواجه اند که با راهنمایی حضوری این مشکل بر طرف شده است. البته بعضی از رنگ های خاص ممکن است موجود نباشد ولی قابل سفارش می باشد.

 7. میلاد حقیقت گفت:

  می خواستم ببینم سفید کردن دندان اگر با کامپوزیت انجام شود دندان ها به چه میزان سفید می شوند؟

  1. drsohrabi گفت:

   در روش سفید کردن دندان با کامپوزیت رنگ دندان به انتخاب شما می باشد و به هرمیزان دندان ها سفید می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *